Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Awaryjne lądowanie amerykańskiego F-15 w Powidzu!

Środa, 17 lipca 2019
  • Awaryjne lądowanie amerykańskiego F-15 w Powidzu!

Dzisiaj przed godz. 12.00 na lotnisku w Powidzu awaryjnie lądował samolot F-15 amerykańskich sił powietrznych. Przyczyną była awaria silnika.

Strażacy z powiatu słupeckiego i gnieźnieńskiego zostali zadysponowani do zabezpieczenia awaryjnego lądowania samolotu F-15 amerykańskich sił powietrznych. W maszynie, która bierze udział w manewrach „Rapid Forge”, awarii uległ silnik. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
 
Ostatecznie ratownicy z powiatu gnieźnieńskiego zostali odwołani. Na miejsce wysłano zastępy z Słupcy, które wsparły Wojskową Straż Pożarną.

W manewrach "Rapid Forge" biorą udział m.in. samoloty F-15, C-130J Super Hercules oraz F-35, które po raz pierwszy wylądowały na powidzkim lotnisku.
 
Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, nad bazą krążyły dwa myśliwce. Z silnika jednej z maszyn wydobywał się gęsty, czarny dym. Awaryjne lądowanie przebiegło sprawnie. Samolot wylądował na wytyczonym pasie trawiastym powidzkiego lotniska. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Jak informują nas świadkowie, uszkodzony samolot przelatywał bardzo nisko m.in. nad miejscowością Gębarzewo. Samolot leciał nisko, powiedziałbym niestabilnie - mówi pan Sławomir. Już tam widoczny był dym wydobywający się z silnika. Podobnie relacjonuje jeden z mieszkańców Ostrowa.

Powodem awaryjnego lądowania było zderzenie z ptakiem. Po inspekcji przeprowadzonej na ziemi samolot ponownie wzbił się w powietrze.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: US Embassy

Napisz komentarz

Komentarze(4)

PODOBNE TEMATY
Pontiac Trans Am rozbity na węźle w Fałkowie Dzisiaj (sobota) o godz. 17.30 służby ratunkowe odebrały zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego na... Sobota, 25 stycznia 2020
Zakończył jazdę w rowie Dzisiaj po godz. 13.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w Bystrzycy... Sobota, 25 stycznia 2020
Potrącenie na przejściu w Witkowie! Wstrząsające video! Informowaliśmy już o potrąceniu pieszego, do którego doszło w piątek, 17 stycznia, około godziny 16.30... Sobota, 25 stycznia 2020
Podtrucie tlenkiem węgla na os. Tysiąclecia! Jedna osoba w szpitalu Dzisiaj ok. godz. 13.30 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z mieszkań... Czwartek, 23 stycznia 2020