Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Awaryjne lądowanie amerykańskiego F-15 w Powidzu!

Środa, 17 lipca 2019
  • Awaryjne lądowanie amerykańskiego F-15 w Powidzu!

Dzisiaj przed godz. 12.00 na lotnisku w Powidzu awaryjnie lądował samolot F-15 amerykańskich sił powietrznych. Przyczyną była awaria silnika.

Strażacy z powiatu słupeckiego i gnieźnieńskiego zostali zadysponowani do zabezpieczenia awaryjnego lądowania samolotu F-15 amerykańskich sił powietrznych. W maszynie, która bierze udział w manewrach „Rapid Forge”, awarii uległ silnik. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
 
Ostatecznie ratownicy z powiatu gnieźnieńskiego zostali odwołani. Na miejsce wysłano zastępy z Słupcy, które wsparły Wojskową Straż Pożarną.

W manewrach "Rapid Forge" biorą udział m.in. samoloty F-15, C-130J Super Hercules oraz F-35, które po raz pierwszy wylądowały na powidzkim lotnisku.
 
Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, nad bazą krążyły dwa myśliwce. Z silnika jednej z maszyn wydobywał się gęsty, czarny dym. Awaryjne lądowanie przebiegło sprawnie. Samolot wylądował na wytyczonym pasie trawiastym powidzkiego lotniska. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Jak informują nas świadkowie, uszkodzony samolot przelatywał bardzo nisko m.in. nad miejscowością Gębarzewo. Samolot leciał nisko, powiedziałbym niestabilnie - mówi pan Sławomir. Już tam widoczny był dym wydobywający się z silnika. Podobnie relacjonuje jeden z mieszkańców Ostrowa.

Powodem awaryjnego lądowania było zderzenie z ptakiem. Po inspekcji przeprowadzonej na ziemi samolot ponownie wzbił się w powietrze.
tekst: Andrzej Bukowski
foto: US Embassy

Napisz komentarz

Komentarze(4)

PODOBNE TEMATY
Uszkodził kilka samochodów na ul. Libelta w Gnieźnie! Szukają go właściciele aut i Policja Od ponad roku prawdopodobnie jedna i ta sama osoba niszczy samochody zaparkowane przy ul. Libelta w... Sobota, 18 stycznia 2020
Załoga Herculesa powidzkiej bazy dostarczy pomoc humanitarną dla Libanu C-130E Hercules będący na wyposażeniu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wystartował z powidzkiego... Sobota, 18 stycznia 2020
Nocny pościg ulicami Gniezna W czwartek ok. godz. 22.00 w okolicy ul. Kostrzewskiego w Gnieźnie policjanci drogówki chcieli zatrzymać... Piątek, 17 stycznia 2020
Międzynarodowa grupa studentów z Politechniki Poznańskiej odwiedziła 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu Celem wizyty studentów z Instytutu Automatyki i Robotyki poznańskiej uczelni było poszerzanie wiedzy... Piątek, 17 stycznia 2020