X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rozwój gospodarczy motywem przewodnim spotkania starostów

Poniedziałek, 15 lipca 2019
  • Rozwój gospodarczy motywem przewodnim spotkania starostów

Oferta terenów inwestycyjnych, szkolnictwo zawodowe oraz ekologia to główne zagadnienia, które towarzyszyły spotkaniu Kornelii Wehlan, Starosty Powiatu Teltow-Fläming ze Starostą Gnieźnieńskim Piotrem Gruszczyńskim. W dniach 11-12 lipca władze Powiatu Gnieźnieńskiego gościły delegację z partnerskiego powiatu z Niemiec w ramach oficjalnej wizyty samorządowej.

W programie dwudniowej wizyty przewidziano między innymi prezentację na temat funkcjonowania i wyposażenia gnieźnieńskiego Centrum Kształcenia Praktycznego, spotkanie z przedstawicielami firmy Asket, będącej cenionym producentem biomasy, a także wizyta w strefie gospodarczej na terenie Gminy Łubowo. W programie przewidziano również zwiedzanie Wzgórza Lecha w Gnieźnie oraz Ostrowa Lednickiego, dwóch Pomników Historii na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego.

Staroście z Niemiec towarzyszył Siegmund Trebschuh - pełnomocnik starosty d/s promocji gospodarczej. Ze strony Powiatu Gnieźnieńskiego delegację podejmował Zarząd Powiatu oraz Przewodniczący Rady Dariusz Pilak, który wcześniej już współpracował z Powiatem Teltow - Fläming piastując funkcję Starosty Gnieźnieńskiego. Z delegacją niemiecką spotkali się również wójtowie Kiszkowa Tadeusz Bąkowski i Łubowa Andrzej Łozowski.

Oprócz zaplanowanej tematyki wizyta była również dobrą okazją do podsumowania zakończonego kilka dni wcześniej projektu tygodniowego pobytu podopiecznych Świetlicy Środowiskowej „Dzieci z Chmur” oraz Zespołu Placówek Wsparcia Rodziny w Trzemesznie w Luckenwalde. Rewizyta w Niemczech jest planowana w roku 2020. Podczas dwudniowej wizyty była również okazja do podsumowań dotychczasowych osiągnieć międzynarodowej współpracy obu partnerskich samorządów, jak również opracowanie wstępnych założeń przyszłorocznej współpracy, której tematyka ma dotyczyć możliwości podjęcia wspólnych działań na rzecz promocji przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Powiat Gnieźnieński współpracuje z Powiatem Teltow-Fläming od 2003 roku. Głównym obszarem wspólnych działań jest promocja przedsiębiorczości, szkolnictwo zawodowe oraz wymiana kulturalna. Ważnym obszarem wzajemnej wymiany doświadczeń jest również pomoc społeczna i opieka socjalna. Kornelia Wehlan piastuje funkcję Starosty Powiatu Teltow - Fläming od października 2013 roku. Kadencja starosty trwa 8 lat.

Powiat Teltow - Fläming leży w landzie Brandenburgia, stolicą powiatu jest Luckenwalde. Powiat zamieszkuje ponad 160 tys. mieszkańców na powierzchni blisko 2,1 tys. km kw. Jest to najbliżej oddalony partner zagraniczny Powiatu Gnieźnieńskiego, bo tylko o 360 km. Głównymi dziedzinami gospodarki na terenie Powiatu Teltow - Fläming są biotechnologia, przemysł samochodowy, obróbka i przetwarzanie metali, przemysł spożywczy, odnawialne źródła energii oraz nauka. W południowej części powiatu rozwija się turystyka. Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest trasa rolkowo - rowerowa Fläming -Skate. Branderburski system tras to złożony kompleks aż ośmiu asfaltowych pętli o długości prawie 230 kilometrów. Prowadzą one do wszystkich najważniejszych miejscowości w okolicy oraz pozwalają turystom na dotarcie do najciekawszych atrakcji w powiecie. Innymi atrakcjami turystycznymi Powiatu Teltow - Fläming zasługującymi na uwagą są m.in. wioska muzealna Baruther Glashutte w Baruth, średniowieczne zabytki w Juterbog, czy historyczne młyny w Pektus i Dennewitz.

Napisz komentarz

Komentarze(2)

PODOBNE TEMATY
12 mln zł z rezerwy ogólnej dla szpitala? Starosta liczy na wsparcie parlamentarzystów PiS-u Generalny wykonawca wraca na budowę szpitala powiatowego przy ul. 3 Maja w Gnieźnie. Chociaż koszt inwestycji... Piątek, 23 sierpnia 2019
Muzyczna podróż przez Bałkany i Wielkopolskę, czyli 12. Edycja Akademii Gitary Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja najbardziej wielkopolskiego festiwalu. W dniach od 22 sierpnia... Wtorek, 13 sierpnia 2019
Grzegorz Reszko odchodzi z eSTeDe! Dyrekotor złożył wypowiedzenie na ręce starosty Dyrektor Centrum Kultury "Scena To Dziwna" złożył na ręce starosty gnieźnieńskiego wypowiedzenie. Swoją... Piątek, 9 sierpnia 2019
Czy Powiat zarobi na "prezencie" od Miasta? 1 753 metry kwadratowe ma w sumie powierzchnia 28 mieszkań i lokalu użytkowego w bloku przy ul. Liliowej... Wtorek, 6 sierpnia 2019