moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Teatr Fredry podczas Lata w teatrze odkrywa Pionierów!

Środa, 10 lipca 2019
  • Teatr Fredry podczas Lata w teatrze odkrywa Pionierów!

Dzieci i ich radość wypełniły Teatr Fredry po brzegi. W gnieźnieńskim Teatrze dobiega końca drugi tydzień warsztatów pt. ?Pionierzy?. To kolejna, czwarta już, edycja wyjątkowo atrakcyjnych warsztatów realizowanych w ramach programu Lato w teatrze - wspaniała teatralna przygoda i inspirujący sposób spędzenia wakacyjnego czasu dedykowany dzieciom w wieku 7-12 lat.

Podczas tegorocznych dwutygodniowych warsztatów Teatr Fredry podjął temat polskich pionierów i opowiada o nich bez zadęcia i z poczuciem humoru. Wspólnie z dziećmi odkrywa, jak wiele jest w naszej historii, ale też i w czasach współczesnych, ciekawych indywidualności, z których Polacy są i powinni być dumni. Artyści, podróżnicy, wynalazcy i naukowcy. Dzieli ich wiele. Łączą odwaga i marzenia. Inspirację warsztatowych działań stanowi wspaniała książka Marty Dzienkiewicz z ilustracjami Joanny Rzezak i Piotra Karskiego - “Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków”.

Przez dwa tygodnie gnieźnieńskiego Lata w teatrze uczestnicy i prowadzący zastanawiają się nad tym, kim jest pionier. I wspólnie „pod lupę” biorą tych, którzy w jakiejś dziedzinie osiągają coś całkiem nowego: odkrywają, wynajdują, tworzą, konstruują, zdobywają. I wskazują kierunek. Wspólnie dowiadują się m.in. kto zbudował kolej w Andach? Kto wymyślił salony piękności? Kto odkrył witaminy? Kto pierwszy poszybował w niebo? Kto wynalazł kamizelkę kuloodporną? Kto złamał tajne szyfry wroga? A co najważniejsze, uczą, jak się tymi niezwykłymi biografiami zainspirować i stworzyć z nich sztukę. Zaangażowanie uczestników w ten projekt jest naprawdę niezwykłe. Serce rośnie, gdy patrzy się na dzieci tak radośnie wkraczające, za pośrednictwem sztuki teatru, w niezwykły świat odkrywców, eksploratorów, poszukiwaczy przekraczających granice i bariery. Uczące się tego, że pięknie jest iść za marzeniem, podejmować wyzwania, budować nowe, lepsze światy - o projekcie mówi Joanna Nowak - dyrektor Teatru.

Lato w teatrze odbywa się w gnieźnieńskim Teatrze już po raz czwarty i nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci pragnących twórczo spędzać wakacje z roku na rok przybywa, co napawa organizatorów nieopisaną radością. Po raz kolejny, ku wielkiej uciesze Teatru, lista uczestników zapełniła się w zaledwie kwadrans po otwarciu o rekrutacji. W tegorocznej edycji o możliwościach twórczego działania przekonuje się 40 uczestników. To nie jedyny powód do dumy, bo gnieźnieński Teatr w tegorocznej edycji programu, jako jeden z czterech podmiotów, realizuje projekt Lato w teatrze+, polegający na współpracy doświadczonych beneficjentów programu z organizacją partnerską. Partnerem Teatru w realizacji projektu jest Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę z Poznania, która za cel stawia sobie włączanie do życia kulturalnego i artystycznego osób z niepełnosprawnościami.

Uczestnicy w trakcie dwóch tygodni Lata w teatrze współpracują z: Sandrą Lewandowską podczas warsztatów pedagogiczno-teatralnych, Łukaszem Zaleskim podczas warsztatów reżyserskich, Anną Stelą podczas warsztatów wokalno-aktorskich, Katarzyną Jeznach podczas warsztatów scenograficznych, Karolem Miękiną podczas warsztatów choreograficznych, Remigiuszem Kozińskim podczas warsztatów przyrodniczych i Martą Żaczkiewicz, Kingą Zając i Remigiuszem Kozińskim podczas warsztatów opisywania świata.

W najbliższą niedzielę, tj. 14 lipca o g. 16:00 uczestnicy projektu i Teatr Fredry z radością zapraszają na finałowy pokaz pracy warsztatowej. Nie może Was tam zabraknąć!

„Pionierzy” to cykl warsztatów, który Teatr Fredry w Gnieźnie realizuje w ramach programu Lato w teatrze w dniach 1 - 14 lipca b.r. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego realizowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Tymek wystąpił w Gnieźnie Na początku marca w Gnieźnie odbył się koncert Tymka. Ponad tydzień zajęła organizatorom autoryzacja... Wtorek, 10 marca 2020
Mistrzostwa Powiatu w Aerobiku i Innych Formach Tanecznych za nami! W środę, w sali gimnastycznej przy ul. Sobieskiego odbyły się dwie imprezy sportowe. Pierwsza z nich... Piątek, 6 marca 2020
Good Will Tour - koncerty rockowe w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Zespół rockowy US Army Europe od 2 marca do 12 marca wystąpi z serią koncertów w Polsce. Wtorek, 3 marca 2020
Waldemar Malicki wystąpił w Gnieźnie W niedzielę, w auli I LO w Gnieźnie odbył się koncert Waldemara Malickiego. Wydarzenie cieszyło się... Wtorek, 3 marca 2020