X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Delegacje z 5 krajów w Gminie Kiszkowo

Czwartek, 4 lipca 2019
  • Delegacje z 5 krajów w Gminie Kiszkowo

Trzy lata temu organizacje z 6 krajów tj. Francji, Grecji, Holandii, Niemiec, Polski i Szwecji zawiązały partnerstwo na rzecz aktywizacji obywateli na obszarach wiejskich. Wśród nich Polska Fundacja im. Roberta Schumana, która działa na rzecz rozwoju Europy i budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Głównym założeniem długofalowej współpracy jest znalezienie rozwiązań mających na celu polepszenie warunków życia osób mieszkających na wsi, zachęcanie mieszkańców wsi do działania na rzecz lokalnej społeczności. Działanie to ma pomóc mieszkańcom małych wsi polepszyć prace na rzecz swojej najbliższej okolicy, pobudzić przedsiębiorczość, wzmocnić działania na rzecz rozwoju kulturalnego, zatrzymać proces wykluczenia społecznego, a w rezultacie powstrzymać odpływ młodych osób z takich miejscowości i przyczyniać się do rozwijania swojego regionu.

Podsumowaniem projektu będzie wydanie "przewodnika" zawierającego dobre praktyki i rozwiązania, które zbieraliśmy przez ostatnie dwa lata. Wspólnie z członkami grup biorących udział w spotkaniach został ustalony kształt i forma przewodnika, który bazować ma na 7 krokach począwszy od szukania inspiracji do działań po ewaluację realizowanego przedsięwzięcia.

Elementem wspierającym powstawanie przewodnika były międzynarodowe spotkania. Czteroosobowe delegacje odwiedzały miejsca, gdzie działają partnerzy. W ubiegłym roku odbyły się dwie takie wizyty we Francji (marzec) i Szwecji (wrzesień). Wiosną tego roku odwiedziliśmy Grecję.

Ostatnia wizyta studyjna odbyła się w dniach 26-28 czerwca w Polsce. Partnerzy projektu spotkali się w gminie Kiszkowo, w siedzibie fundacji Patria w Skrzetuszewie, gdzie wszystkich przybyłych uczestników powitali prezes fundacji Liliana Sobieska i wójt gminy Kiszkowo Tadeusz Bąkowski. Wprowadzenie dotyczyło specyfiki regionu Wielkopolskiego, w tym głównie gminy Kiszkowo.

Następnego dnia zaprezentowaliśmy kilka projektów realizowanych w poprzednich latach na terenie gminy Kiszkowo. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej zlokalizowana przy Szkole Podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych. O pomyśle i realizacji projektu opowiedział dyrektor szkoły a zarazem pomysłodawca projektu Andrzej Szprywa. Wystawa maszyn rolniczych oraz ekspozycja wyposażenia domu sprzed 100 lat wzbudziły duże zainteresowanie uczestników. Kolejnym projektem również zrealizowanym w Łagiewnikach Kościelnych było odtworzenie Kipy - lodowej wyspy na stawie wykonane z inicjatywy mieszkańców było czymś, co idealnie wpisało się w założenia całego projektu. Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że nie spotkali się z podobną inicjatywą podjętą przez mieszkańców w swoich krajach. Po Kipie przyszedł czas na Rybno Wielkie. Uczestnicy wykazywali duże zainteresowanie przedsięwzięciami finansowanymi z funduszy Unii Europejskiej. M.in. w tym celu odwiedzono plaże nad jeziorem w Rybnie Wielkim, gdzie powstało kąpielisko i baza rekreacyjna. Czwartkowy obiad uczestnicy musieli zrobić sobie sami. W świetlicy wiejskiej w Rybnie czekała na nich Grupa dla Rybna. Pasją członków tej grupy jest gotowanie z zachowaniem staropolskich przepisów i wykorzystaniem produktów lokalnych. W ramach warsztatu lepiono pierogi. Uczestnicy wałkowali i wycinali ciasto oraz wypełniali je różnymi farszami. Była kapusta z grzybami oraz truskawki w różnych postaciach. Dla większości osób było to pierwsze tego typu spotkanie z kuchnią polską "od kuchni". Wszystkie własnoręcznie zrobione pierogi okazały się bardzo smaczne i szybko zniknęły ze stołów. Wieczorem odbył się pokaz połączony z promocją i degustacją lokalnego browaru z Karczewa. O swoim projekcie opowiedział Marcin Michalak. Na koniec wystąpił zespół „Śpiewacy i grajkowie" żywo zachęcający do zabawy i poznania polskiej kultury poprzez śpiew i muzykę.

W piątek odwiedziliśmy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Blisko dwugodzinne zwiedzanie wyspy Ostrów Lednicki pozwoliło jeszcze bardziej poznać historię i kulturę naszego regionu. Kolejnym punktem wizyty było Ranczo w Dolinie w Dąbrówce Kościelnej prowadzone przez Hannę Sudoł. Gospodarstwo agroturystyczne powstało na bazie starego gospodarstwa rolnego i jest przykładem sukcesu prywatnego przedsiębiorcy. Duży biznes może funkcjonować w małej miejscowości. W tym niezwykle urokliwym miejscu uczestnicy projektu zjedli kaczkę po poznańsku z pyzami i buraczkami będącymi kolejnym przykładem regionalnej kuchni. Po wizycie w Dąbrówce odwiedziliśmy Stawy Kiszkowskie i obszar Natura 2000 „Dolina Małej Wełny pod Kiszkowem". Wokół stawów zaprezentowano infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną służąca kanalizacji ruchu turystycznego a zarazem ułatwiająca bezpieczne obserwacje ptaków. Obszary chronione w ramach sieci Natura 2000 również są we wszystkich krajach z których pochodzili uczestnicy projektu. Kolejnym punktem były warsztaty edukacji przyrodniczo-łowieckiej prowadzone przez członków Koła Łowieckiego Sokół w Kiszkowie, Wojciecha Zabierka i Bartosza Krąkowskiego. Jak się okazało we wszystkich krajach występuje podobne zjawisko spadku poziomu podstawowej wiedzy przyrodniczej. Łatwiej jest nam odróżniać egzotyczne zwierzęta niż rodzime. Wykorzystując dostępne pomoce dydaktyczne uczestnicy dowiedzieli się np. .czym się różnią rogi od poroża.

Ostatnią część dnia poświęcono na ewaluację programu Polsce oraz zakończenie całego projektu. Prowadziła ją Kamila Lenczewska ze Stowarzyszenie Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty, która zarazem pełniła funkcję tłumacza w trakcie całej wizyty.

W opinii zagranicznych gości pobyt w Polsce został uznany za najlepszą wizytę, gdzie zaprezentowany szeroki wachlarz wyzwań i ciekawych inicjatyw, które można zaimplementować w pozostałych państwach. Uczestnicy wracają do domów z nowymi pomysłami i pięknymi wspomnieniami.

 
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Śmigłowiec LPR zabrał kobietę znajdującą się w stanie zagrożenia życia Dzisiaj ok. godz. 18.40 do Trzemeszna zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podniebna... Piątek, 23 sierpnia 2019
Dozór policyjny, zakaz zbliżania i kontaktowania się, zarzut za stalking i groźby Zarzut stalkingu i gróźb karalnych usłyszał w komendzie w Gnieźnie 22-letni mężczyzna. Z ustaleń, jakie... Piątek, 23 sierpnia 2019
Kierowca osobówki sprawcą wczorajszego wypadku na drodze krajowej nr 15 W czwartek, 22 sierpnia, o godzinie 12.30 w Gnieźnie, na drodze krajowej nr 15 doszło do wypadku z udziałem... Piątek, 23 sierpnia 2019
Droga na Trzemeszno zamknięta co najmniej do rana! Holownik ma problem z wyciągnięciem wraków Droga Krajowa nr 15 między Gnieznem a Jankowem Dolnym będzie zamknięta co najmniej do rana. Holownik... Czwartek, 22 sierpnia 2019