moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jarek Śmietana - gitarzysta, kompozytor, jazzman

Piątek, 5 sierpnia 2011
  • Jarek Śmietana - gitarzysta, kompozytor, jazzman

Powiedzieć o nim muzyk jazzowy, gitarzysta i kompozytor, to znaczy powiedzieć niecałą prawdę, bo artysta ten pisze także utwory dla muzyków grających dotąd tylko muzykę klasyczną, komponuje także na potrzeby baletu, teatru i filmu.

Współpracował, grał i nagrywał z gwiazdami jazzowymi największego światowego formatu, takimi jak: Art. Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Gary Bartz, Vinc Mendoza, John Abercrombie, Idris Muhammad, Lee Konitz, Bernie Maupin, Zbigniew Seifert. W 2002 roku zaprosił go do zespołu światowej sławy skrzypek Nigel Kennedy. To właśnie specjalnie dla niego napisał Śmietana koncert na dwóch solistów, kwartet jazzowy, kwintet dęty i orkiestrę symfoniczną p.t. „Autumn Suite”, który Kennedy wykonuje na całym świecie.
Wydał 40 płyt autorskich, nagranych m.in. w prestiżowych studiach Nowego Jorku. Za płytę „Jarek Śmietana - Songs and Other Ballads” otrzymał w 1998 roku największą polską nagrodę muzyczną - laur Fryderyka. Jego dyskografia jest jednak znacznie obszerniejsza, bowiem nagrał ponad 50 płyt z innymi światowymi artystami muzyki jazzowej.
„Jazz to jest pasja, to jest sposób na życie” - mówił w jednym z wywiadów Jarosław Śmietana. I zaraz dodawał: „Mogą być tylko dwa rodzaje muzyki: dobra i zła. Do dobrej może zarówno należeć jazz, jak i muzyka klasyczna, jak i pop, rock, folk (...) Jeśli muzyka jest dobra, to z przyjemnością jej słucham”.
Jarosław Śmietana jest niewątpliwie klasykiem polskiego jazzu. Pochodzi z Krakowa i od lat pozostaje jedną z czołowych postaci krakowskiego środowiska, współpracując nie tylko z jazzowymi artystami.
Od połowy lat ‘70 jego gitara nadaje ton brzmieniu słynnego zespołu Extra Ball. Już wówczas, w latach ‘70 i ‘80 bywał zapraszany do współpracy przez najwybitniejszych polskich jazzmanów, choćby Zbigniewa Seiferta czy Sławomira Kulpowicza. Znakomicie przyjmowane są jego solowe, autorskie płyty, na których prezentuje własne rozumienie jazzowej tradycji i współczesności. Charakterystyczne brzmienie jego gitary znamy z wielu znakomitych płyt, jego charakterystyczną sylwetkę pamiętamy z wielu świetnych koncertów. Na koncie ma współpracę z całą plejadą wybitnych międzynarodowych gwiazd jazzu.
Podczas naszego Festiwalu będzie przewodził gitarowemu happeningowi, zagra także koncert z muzyką Jimiego Hendrix’a. Kompozycje tego wielkiego artysty Śmietana prezentował już w ostatnich latach podczas wspólnych koncertów z Nigelem Kennedym, nagrał też płytę z utworami Hendrix’a. Podczas koncertów w Gnieźnie i Poznaniu towarzyszyć mu będzie plejada polskich muzyków: Maciej Sikała, Tomasz Kudyk, Marcin Lamch, Jacek Korohoda, Wojtek Karolak, Adam Czerwiński oraz energetyczna brytyjska wokalistka Z-Star.
Tegoroczna edycja Festiwalu Polish Guitar Academy zakończy się nietypowo - rockowym koncertem "Tribute to Jimi Hendrix". Jest to koncert złożony z kompozycji Jimi Hendrix'a , w aranżacji Jarka Śmietany. Płyta tego artysty „Psychedelic - Music of Jimi Hendrix” została określona przez recenzentów muzycznych jako jedna z najciekawszych interpretacji muzyki Jimego Hendrixa - symbolu rewolucji w grze na gitarze. Jarek Śmietana Band i Z-Star podczas koncertu wykonają największy przeboje Hendrixa, odwołując się do oryginalnych wartości gitarowej stylistyki Mistrza, jednocześnie nadając im zupełnie nowe brzmienie, wynikające z silnych, muzycznych osobowości biorących udział w koncercie.
Z-Star to już ugruntowana gwiazda europejskiej wokalistyki, rodem z Trynidadu, urodzona i mieszkająca w Londynie, laureatka British Awards, oklaskiwana na wielu koncertach na świecie.
Dotychczasowe koncerty były dużym sukcesem, z fantastyczną muzyką i psychodelicznym, fenomenalnym show Z-Star - kończyły się frenetycznymi brawami wiwatującej publiczności. I tego również spodziewamy się w ostatnim dniu Festiwalu Polish Guitar Academy.
eSTeDe

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Łukasz Kuropaczewski i Akademia Gitary ponownie w Gnieźnie W piątek, w gnieźnieńskiej katedrze odbył się koncert inaugurujący Akademia Gitary: Festiwal. 12. Edycja... Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
Muzyczna podróż przez Bałkany i Wielkopolskę, czyli 12. Edycja Akademii Gitary Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja najbardziej wielkopolskiego festiwalu. W dniach od 22 sierpnia... Wtorek, 13 sierpnia 2019
Festiwal Akademia Gitary zainaugurowany Tradycyjnie koncertem w katedrze gnieźnieńskiej zainaugurowano festiwal Akademia Gitary. Niedziela, 19 sierpnia 2018
Akademia Gitary: Festiwal po raz 11! 3 tygodnie, 23 miejsca, 21 artystów, niemal 50 wydarzeń muzycznych, 6 strun, 2 inauguracje, 1 happening... Poniedziałek, 23 lipca 2018