Młodzi i zdolni ludzie są przyszłością nie tylko naszego miasta, ale także całego kraju, a może i nawet zjednoczonej Europy. Dlatego warto doceniać tych, którzy już od najwcześniejszych lat swojego życia dają z siebie wszystko, chcąc uzyskać jak najlepsze wyniki. Jedną z form wyróżnienia za takie dokonania są przyznawane corocznie przez Prezydenta Miasta Gniezna odznaczenia dla najzdolniejszych uczniów – Perełki.
Życzenia zgromadzonym złożyli także Zastępca Michał Powałowski, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gniezna Zdzisław Kujawa, Przewodniczący Komisji Oświaty Dariusz Banicki oraz Wiceprzewodnicząca tej komisji Sylwia Jabłońska. Uroczystość prowadzona przez Dyrektora Wydziału Edukacji UM Mariana Pokładeckiego zgromadziła nie tylko samych odznaczonych, ale także ich rodziców oraz dyrektorów placówek, do których uczęszczają.
Podczas uroczystości Prezydent podziękował też za pracę dwóm dyrektorom, którzy przez wiele lat kierowali placówkami edukacyjnymi w Gnieźnie: Andrzejowi Duszyńskiemu – Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Elżbiecie Staszewskiej – Dyrektorowi Gimnazjum nr 2. Nominacje na dyrektorów placówek otrzymali zaś Hanna Maćkowiak – Przedszkole nr 10, Arleta Wojdanowicz – Szkoła Podstawowa nr 9 oraz Tomasz Konowalski – Szkoła Podstawowa nr 1.
- Zuzanna Ptak – Szkoła Podstawowa Nr 2
- Weronika Emma Łukasiewicz – Szkoła Podstawowa Nr 2
- Anna Chojnacka – Szkoła Podstawowa Nr 3
- Oliwier Walczak – Szkoła Podstawowa Nr 3
- Zofia Błaszak – Szkoła Podstawowa Nr 5
- Estera Lewandowska – Szkoła Podstawowa Nr 5
- Anna Skowrońska – Szkoła Podstawowa Nr 6
- Matylda Jaworska – Szkoła Podstawowa Nr 6
- Nadia Polisiakiewicz – Szkoła Podstawowa Nr 7
- Jędrzej Marciniak – Szkoła Podstawowa Nr 7
- Jennifer Pruss – Szkoła Podstawowa Nr 8
- Amelia Łaczkowska – Szkoła Podstawowa Nr 8
- Julia Liske – Szkoła Podstawowa Nr 9
- Rafał Woźniak – Szkoła Podstawowa Nr 9
- Jagoda Sowinska – Szkoła Podstawowa Nr 9
- Aleksandra Karpińska – Szkoła Podstawowa Nr 10
- Szymon Kłodowski – Szkoła Podstawowa Nr 10
- Julia Strachanowska – Szkoła Podstawowa Nr 12
- Mateusz Jabłoński – Szkoła Podstawowa Nr 12
- Mateusz Ratajczak – Szkoła Podstawowa Nr 12
- Anna Urbanek – Szkoła Podstawowa Milenium
Perełka naukowa pozłacana (oddziały gimnazjalne i gimnazja)
- Wiktoria Szarzyńska – Szkoła Podstawowa Nr 1
- Adam Przybylski – Szkoła Podstawowa Nr 1
- Maciej Koitka – Szkoła Podstawowa Nr 7
- Olga Kalina Jóźwiak – Szkoła Podstawowa Nr 7
- Aleksander Sikorski – Akademickie Gimnazjum Milenium
- Maksym Krzemiński – Szkoła Podstawowa „Rodzice- Dzieciom”
- Malina Piasecka – Szkoła Podstawowa Nr 1
- Dominika Zieleniewicz – Szkoła Podstawowa Nr 2
- Julia Czyżak – Szkoła Podstawowa Nr 2
- Oliwier Kurka – Szkoła Podstawowa Nr 2
- Mikołaj Recki – Szkoła Podstawowa Nr 3
- Marta Jaworska – Szkoła Podstawowa Nr 3
- Paulina Wędzikowska – Szkoła Podstawowa Nr 5
- Martyna Zielińska – Szkoła Podstawowa Nr 6
- Franciszek Leśny – Szkoła Podstawowa Nr 8
- Antoni Piotrowski – Szkoła Podstawowa Nr 8
- Agata Kulpińska – Szkoła Podstawowa Nr 9
- Maria Tanaś – Szkoła Podstawowa Nr 12
- Maja Schlabs – Szkoła Podstawowa Nr 12
- Jacek Stachowiak – Szkoła Podstawowa Nr 12
Perełka sportowa pozłacana (oddziały gimnazjalne i gimnazja)
- Maciej Gorzelany – Szkoła Podstawowa Nr 1
- Agata Alwin – Szkoła Podstawowa Nr 7
- Natasza Jabłońska – Szkoła Podstawowa Nr 7