X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rozbudowa CK eSTeDe - bieżąca sytuacja

Piątek, 7 czerwca 2019
 • Rozbudowa CK eSTeDe - bieżąca sytuacja

Koniec września 2019 roku to nowy termin zakończenia rozbudowy eSTeDe, który został zaakceptowany przez samorząd Województwa Wielkopolskiego. Po odstąpieniu od umowy z Generalnym Wykonawcą w marcu br. i po stwierdzeniu rozbieżności poziomu wykonanych prac, od 5 czerwca rozpoczęła się kontrola UMWW na terenie prowadzonej inwestycji.

Obecny Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zastał sytuację niewłaściwie prowadzonej inwestycji, niezakończonej w zakładanym terminie, z niezrealizowanymi płatnościami na rzecz podwykonawców oraz z istotnymi naruszeniami wykonanych prac budowlanych w stosunku do założeń projektu.

Projekt pn. „Zwiększenie atrakcyjności instytucji kultury powiatu gnieźnieńskiego Centrum Kultury „Scena To Dziwna” przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie”, zakładał pierwotnie okres realizacji zadania od dnia 19 października 2016 r. do 30 października 2018 r. Przekazanie placu budowy nastąpiło w marcu 2018 r.

Ze względu na zauważalny od lipca 2018 r. znikomy postęp robót budowlanych oraz liczne problemy leżące po stronie Generalnego Wykonawcy termin zakończenia realizacji projektu został wydłużony do dnia 31 stycznia 2019 r. Pomimo wielu prób podejmowania rozmów na początku 2019 roku oraz przesyłanych przez Inwestora wezwań, prace nadal nie postępowały. W efekcie, w marcu br., odstąpiono od umowy z Generalnym Wykonawcą ustalając nowy termin zakończenia rozbudowy na koniec września 2019 r.

W związku z obowiązkiem rozliczenia placu budowy, Generalny Wykonawca wskazał wykonanie 65% zaplanowanych prac. Po przeprowadzonej inwentaryzacji robót budowlanych przez niezależną firmę, wyłonioną na podstawie złożonego zapytania ofertowego ustalono, iż prace zostały zrealizowane na poziomie 46,3% ich ogółu. Analiza wykazała ponadto, iż część prac została wykonana niezgodnie z prawem budowlanym. Generalny Wykonawca dokonywał również prac budowlanych, niezgodnych z założeniami projektu architekta, co generuje obecnie dodatkowe koszty, związane z koniecznością przeprowadzenia niezbędnych prac naprawczych.

Wykazano między innymi: zastąpienie w procesie izolacji wełny szklanej - styropianem, czy też nieprawidłowy poziom posadzki, który wpływa bezpośrednio na konieczność montażu ochronnych barier na grzejniki i przebudowę klatki schodowej. Wiele zmian dokonanych w pracach budowlanych, nie znajduje odzwierciedlenia w dzienniku budowy. Odbiory robót przez inspektora nadzoru inwestorskiego oraz kierownika budowy, na podstawie których dokonywano płatności Generalnemu Wykonawcy, doprowadziły do sytuacji, w której zapłacono za wadliwie wykonane prace. Problematyczne są również rozliczenia z podwykonawcami, które nie zostały dokonane przez Generalnego Wykonawcę. W tym przypadku, uregulowanie zaległych płatności spoczywa na Inwestorze, w ramach solidarnej odpowiedzialności. Opóźnienia prac, poza aspektem finansowym, uniemożliwiają ponadto montaż dostarczonego już do eSTeDe nowego wyposażenia.

Obecnie, z uwagi na odstąpienie od umowy z Generalnym Wykonawcą trwa kontrola ze strony Urzędu Marszałkowskiego. Najbliższy czas da odpowiedź, czy możliwe będzie dokończenie inwestycji z udziałem dofinansowania z WRPO 2014+, czy też pojawi się niebezpieczne widmo zwrotu dotacji.
 

Napisz komentarz

Komentarze(4)

 • 12.06.2019 11:06  Odpowiedz na komentarz

  pis wykończy powiat, kraj

 • Witam dopuszczono do remontu kierownika budowy który od początku Przebudowy budynku oszukiwał i szukał ludzi A nawet ich wypożyczał żeby w czasie kontroli był duży stan ludzi i ŚCIEMNIANie że praca idzie pełną parą .był nawet artykuł w Przemianach, że praca idzie zgodnie z planem .Żałosne.

 • 07.06.2019 17:51  Odpowiedz na komentarz

  a czym zajmuje się MILCZAC . Danik ?

 • 07.06.2019 09:45  Odpowiedz na komentarz

  Czym w czasie trwania remontu zajmuje się dyrekcja oraz pracownicy? Czy Pobierają normalna pensję?

PODOBNE TEMATY
Wojna na linii Miasto - Powiat? Magistrat stracił blok wart miliony, a wypomina 2,9 tys. zł przeznaczone na turystykę Urząd Miasta Gniezna szuka sporu prawdopodobnie z każdym możliwym podmiotem - w szczególności ze Starostwem... Piątek, 13 września 2019
Historia Trzemeszna oczami kobiet Już niebawem ukaże się powieść traktująca o losach mieszkańców naszego regionu, która mimo, że osadzona... Środa, 11 września 2019
Nowe obiekty na Szlaku Piastowskim Decyzją Rady Programowo-Naukowej do Szlaku Piastowskiego dołącza Trakt Królewski w Gnieźnie oraz Baszta... Środa, 11 września 2019
Promocja Powiatu Gniezno podczas 25-lecia Powiatu Teltow-Flaeming 25-lecie Powiatu Teltow-Flaeming w Niemczech, było okazją do spotkania samorządowców z Polski i Niemiec,... Środa, 11 września 2019