moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Norman Davies na liście do Nagrody Nobla

Czwartek, 30 maja 2019
  • Norman Davies na liście do Nagrody Nobla

Brytyjsko-polski historyk, autor takich książek jak "Europa", "Boże igrzysko" czy "Powstanie '44", znalazł się w gronie kandydatów do Nobla w dziedzinie literatury. Informacja o przyjęciu nominacji przez Akademię Szwedzką została przekazana podczas dzisiejszego spotkania z czytelnikami w Gnieźnie.

Światowej sławy naukowiec przyjechał do pierwszej stolicy Polski na zaproszenie prezydenta miasta, Tomasza Budasza oraz dyrektora miejscowego Instytutu Kultury Europejskiej, prof. dr. hab. Leszka Mrozewicza. Głównym celem, dla którego profesor Davies odwiedził Gniezno, była rejestracja wykładu w języku angielskim pt. „European History and Polish Millenium” mającego promować na świecie powstałe, m.in. dzięki staraniom historyka, Studia o Polsce na brytyjskim Uniwersytecie Cambridge. O założenie podobnych katedr zabiegają już rządy np. Czech, Węgier czy Słowacji.

Oprócz wygłoszenia wykładu, profesor Davies odwiedził także Trakt Królewski, czyli najnowszą atrakcję turystyczną Gniezna, a także spotkał się ze swoimi czytelnikami. Podczas spotkania przekazana została informacja o przyjęciu „polskiego Walijczyka” do grona kandydatów do literackiej Nagrody Nobla przez Akademię Szwedzką.

Warto dodać, że w tym roku poznamy aż dwóch laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Decyzję o przyznaniu dwóch nagród uzasadniono zmianami, jakie w ciągu przeprowadzono wewnątrz Akademii Szwedzkiej po skandalu obyczajowym z 2017 r., w efekcie którego nie przyznano nagrody za rok 2018. Nazwiska obu tegorocznych laureatów poznamy jesienią.

Norman Davies (ur. 1939) - brytyjsko-polski historyk, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, Honorary Fellow w St. Antony’s College w Oksfordzie i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kawaler Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi RP.

Autor książek „Biały orzeł, czerwona gwiazda” (1972), „Boże igrzysko. Historia Polski” (1981), bestselleru „Europa. Rozprawa historyka z historią” (1996), „Wyspy. Historia” (1998), „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" (we współpracy z R. Moorhousem, 2002), „Powstanie ‘44” (2003), „Europa walczy 1939-45. Nie takie proste zwycięstwo” (2006) oraz „Zaginione królestwa” (2011). Jego książki zostały przełożone na ponad 20 języków, a sam regularnie pojawia się w mediach; wykładał także gościnnie na uniwersytetach Columbia, McGill, Hokkaido, Stanforda, Harvardzie i Australian National w Canberze.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Milion złotych za działkę przy ul. Osiniec Miasto Gniezno ogłosiło II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości niezabudowanej, położonej... Sobota, 16 stycznia 2021
Nowa zieleń na ulicach Gniezna W zeszłym tygodniu zakończyła się kolejna z inwestycji Zakładu Zieleni Miejskiej mająca na celu zazielenianie... Wtorek, 12 stycznia 2021
Rozstrzygnięto przetarg na remont ul. Wolności. Prace ruszą na wiosnę Około 3,5 mln zł, czyli do 50% kosztów inwestycji pozyskało Miasto Gniezno z rządowego Funduszu Dróg... Wtorek, 12 stycznia 2021
Stypendium Prezydenta Miasta Gniezna obniżone i rozdane po cichu? W grudniu 2020 r. napłynęły do nas nieoficjalne informacje dotyczące wręczenia Stypendium Prezydenta... Poniedziałek, 11 stycznia 2021