X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gnieźnieńskie obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny

Wtorek, 28 maja 2019
  • Gnieźnieńskie obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny

Kuria Metropolitalna w Gnieźnie uprzejmie informuje, że od 30 maja do 4 czerwca trwać będą w Gnieźnie obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Ojczyzny. W programie jest m.in. dwudniowa ogólnopolska konferencja, Msza św. w sanktuarium Pani Gniezna oraz rodzinny piknik w miejscu lądowania papieskiego helikoptera.

Obchody rozpoczną się w czwartek 30 maja Mszą św. celebrowaną o 9.00 w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Wspólna modlitwa otworzy także dwudniową konferencję naukową poświęconą papieskiej pielgrzymce, którą organizują wspólnie: Instytut Pamięci Narodowej, Wydział Teologiczny poznańskiego UAM oraz archidiecezja gnieźnieńska.

Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie (30 i 31 maja) i będzie miała charakter otwarty. Prelekcje przybliżające kulisy i przebieg historycznej pielgrzymki, a także jej znaczenie i późniejsze konsekwencje wygłoszą historycy i znawcy tematu z różnych ośrodków naukowych i badawczych.
 

W rocznicowe obchody wpisze się również jutrznia lednicka w katedrze gnieźnieńskiej, która od wielu lat poprzedza apel młodych na Polach Lednickich. Modlitewne spotkanie odbędzie się 1 czerwca o 9.00 z udziałem abp. Wojciecha Polaka. Z racji obchodów, po zakończeniu nabożeństwa, młodzi spotkają się - tak, jak to miało miejsce przed 40 laty - pod balkonem papieskim Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich, gdzie wspólnie się pomodlą, zaśpiewają, a także wysłuchają słów, które w 1979 roku Jan Paweł II skierował do ich rodziców i dziadków, przypominając im o niezastąpionej roli kultury w trwaniu narodu oraz o wierności dziedzictwu, którego są spadkobiercami. To historyczne spotkanie młodych z papieżem na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha uznawane jest przez wielu za początek szczególnego dialogu, jaki Jan Paweł II prowadził z młodymi przez cały pontyfikat, i którego bezprecedensowym przejawem były - organizowane do dziś - Światowe Dni Młodzieży, a w Polsce spotkania lednickie, których papież Polak był inspiratorem.

Centralnym punktem jubileuszowych uroczystości w Gnieźnie będzie Msza św., celebrowana pod przewodnictwem Prymasa Polski w niedzielę 2 czerwca o godzinie 11.30 w kościele ojców franciszkanów, gdzie przed 22 laty papież Jan Paweł II koronował obraz Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna. Podczas Eucharystii będzie miało miejsce oficjalne ogłoszenie świątyni Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i bł. Jolenty, której relikwie są do dziś ze czcią w tym miejscu przechowywane. W niedzielę wieczorem z kolei w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się IX Koncert Prymasowski.

Kolejnego dnia czyli 3 czerwca obchody przeniosą się z Gniezna do Gębarzewa, gdzie w 1979 roku papież wylądował. Od 18.30 trwać tam będą muzyczne występy. O 19.00 modlitwę poprowadzi abp Wojciech Polak, a po niej rozpocznie się koncert i piknik. Przygotowana zostanie też wystawa archiwalnych zdjęć. Całość zakończy się o 21.00 Apelem Jasnogórskim. Dla chętnych zorganizowany zostanie bezpłatny transport zarówno na miejsce, jak i z powrotem. W ramach rocznicowego świętowania na Wzgórzu Lecha odbędą się też 3 i 4 czerwca od 18.30 koncerty fortepianowe w ramach projektu „Fortepiany wolności”.
 

Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do uczestnictwa w tych wydarzeniach. Będzie okazja powspominać, zatrzymać się raz jeszcze nad słowami, które Jan Paweł II do nas wypowiedział i poczuć choć trochę atmosferę tamtych dni. Zapraszam też do wspólnej modlitwy do katedry gnieźnieńskiej i kościoła ojców franciszkanów. Będziemy przed ukoronowanym przez Ojca Świętego wizerunkiem Matki Bożej Pocieszenia, patronki i opiekunki Gniezna, dziękować za przesłanie i owoce tej pamiętnej pielgrzymki, o której mówi się, że była przełomowa - zaprasza Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Transmisję on-line wybranych wydarzeń będzie można obejrzeć na stronach www.archidiecezja.pl www.prymaspolski.pl oraz kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej. Linki do transmisji opublikowane zostaną na stronach przed wydarzeniami. Transmitowane będą:
  • 30 maja godz. 10.30-14.20 konferencja naukowa
  • 31 maja godz. 10.00-14.35 konferencja naukowa
  • 1 czerwca godz. 9.00 jutrznia lednicka
  • 2 czerwca godz. 11.30 Msza św. w kościele franciszkanów

Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Ojczyzny odbyła się w dniach 2-10 czerwca 1979 roku. W pierwotnym programie Gniezno nie zostało ujęte. Dopisano je na prośbę samego papieża. Papież wylądował w Warszawie 2 czerwca. W dniach 3-4 czerwca odwiedził Gniezno. Następnie 4-6 czerwca Częstochowę, 6 czerwca Kraków, 7 czerwca Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Oświęcim, 8 czerwca Nowy Targ i 8, 9, 10 czerwca ponownie Kraków.

Wizyta Jana Pawła II w mieście św. Wojciecha, podobnie jak cała pielgrzymka, była nie tylko wielkim przeżyciem duchowym, ale i wydarzeniem o doniosłych następstwach społeczno-politycznych. Odbyła się - jak napisał w jednym z artykułów abp Henryk Muszyński: „kiedy struktury komunizmu były jeszcze trwałe i mocne, a obecność papieża w Polsce była uważnie śledzona nie tylko przez komunistyczne władze Polski, ale także przez przywództwo całego bloku komunistycznego. Pielgrzymka ta miała trudne do przecenienia skutki dla przyszłości Kościoła, a pośrednio także dla ateistycznego systemu komunistycznego w Polsce i Europie”.

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • Nigdy nie zapomnę tej pielgrzymki i przyjazd papieża do Gniezna. Tłumy ludzi witały ojca świętego. W pamięci mojej pozostanie spotkanie ojca św.z młodzieżą. Pamiętam iż moi rodzice czekali przed kościołem św.michała gdzie papież miał odwiedzić ww kościół
    Do spotkania nie doszło ponieważ SPOTKANIE z młodzieżą trwało bardzo długo. Wspominam BŁOGOSŁAWIEŃSTWO mojej skromnej osoby przezojca SWIĘTEG.

PODOBNE TEMATY
Rozwikłajmy zagadkę sprzed 1019 lat U źródeł polskiej państwowości trafiamy na liczne zagadki. Jedną z nich jest zniknięcie szczątków św.... Środa, 4 grudnia 2019
Jarmark Bożonarodzeniowy tuż, tuż To już szósta edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego w Pierwszej Stolicy Polski. Jest to impreza, która... Piątek, 29 listopada 2019
Historia Niemira, czyli jak został wojem Kolejna Rodzinna niedziela w Muzeum, zapowiada się niezwykle ciekawie. Środa, 20 listopada 2019
Kuźnia Liderów Wielkopolskich z wizytą w Gnieźnie Kuźnia Liderów Wielkopolskich jest to program rewelacyjnych debat ze znanymi osobami z całej Polski.... Wtorek, 19 listopada 2019