X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Przekazanie samochodu średniego dla OSP Dąbrówka Kościelna

Środa, 22 maja 2019
  • Przekazanie samochodu średniego dla OSP Dąbrówka Kościelna

21 maja 2019 r. przekazany został nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla strażaków OSP Dąbrówka Kościelna. W tym ważnym dla OSP dniu udział wzięli: Szymon Szymkowski vel sęk Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ds. Poloniii, Polityki Europejskiej oraz Dyplomacji Publicznej, posłowie: Bożena Szydłowska i Zbigniew Dolata, Andrzej Bartkowiak Wielkopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Mariusz Dębski starszy kapitan Komendanta Powiatowego Państwowej Starzy Pożarnej w Gnieźnie, Jacek Michalak Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, Jacek Kowalski Prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Gnieźnie, Sławomir Kaźmierczak Komendant Gminny w Swarzędzu, Tomasz Tomaszewski Naczelnik OSP Kobylnica, ks. Andrzej Kaczmarek proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Dąbrówce Kościelnej, Grzegorz Szymański - Komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kiszkowie, wiceprezes jednostki OSP w Dąbrówce Kościelnej, aspirant sztabowy w stanie spoczynku oraz druhowie z miejscowej jednostki OSP.

W dalszej kolejności poczet flagowy przy dźwiękach hymnu państwowego dokonał podniesienia flagi państwowej. Następnie głos zabrał Grzegorz Szymański, który witając przybyłych na uroczystość powiedział: Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uzyskania nowego samochodu. Nawiążę jednak do początków tej jednostki, która ma blisko 90-letnią tradycję. Powstała ona w latach 30-tych XX w. Początkowo dysponowała tylko sikawkami. W okresie powojennym otrzymała samochód żuk. W latach 2007 - 2015 jednostka nie posiadała auta. Strażacy nie rozpierzchli się, przy wsparciu gminy, własnymi siłami wyremontowali i zmodernizowali remizę, zainwestowali w swoje doświadczenie. Ukończyli kursy, szkolenia. Prywatnymi samochodami jeździli na zawody pożarnicze, często zajmując wysokie miejsca. W 2015 r. zakupiono pojazd, który do tej pory jest eksploatowany. Druhowie po pracy przy środkach własnych i gminy doprowadzili go do obecnego stanu. Pozwolił on na 4-letnie działanie na terenie gminy i powiatu. Doposażenie sprzętu było możliwe zarówno dzięki wsparciu MSWiA, PSP, Funduszu Sprawiedliwości, sponsorom lokalnym oraz środków własnych, pomoc z OSP Kobylnica i Swarzędz. W 2018 r. strażacy z woj. łódzkiego zakupili sprzęt ratownictwa medycznego, który otrzymaliśmy. Przy wsparciu Komendy Wojewódzkiej, Miejskiej i Komendanta Powiatowego z Gniezna oraz wielu innych instytucji otrzymaliśmy samochód, który dzisiaj zostaje nam przekazany. Za wszystko jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Na ręce Prezesa Jednostki OSP w Dąbrówce Kościelnej Rafała Wysieckiego zostały symbolicznie przekazane dokumenty samochodu, które przekazali Szymon Szymkowski, brygadier Andrzej Bartkowiak, Zbigniew Dolata.

Symbolicznego poświęcenia nowego wozu strażackiego dokonał ks. proboszcz Andrzej Kaczmarek.

Andrzej Bartkowiak: Spotkaliśmy się dziś tutaj po to, aby przekazać samochód ratowniczo-gaśniczy, dla OSP Dąbrówka Kościelna. To wszystko może się dziać dzięki temu, że w 2016 r. rząd RP podjął decyzję aby wprowadzić ustawę modernizacyjną. Ta ustawa objęła nie tylko Państwową Straż Pożarną ale i OSP. To za skutkowało tym, że w PSP pojawiły się samochody, które możemy przekazywać. W tym roku jest to 14 samochód, który przekazujemy dla OSP. Chciałbym podziękować pani i panom posłom za zaangażowanie, aby ten samochód się tutaj pojawił. To bardzo istotny element. To wsparcie, które otrzymujemy od posłów RP i samorządowców. Współpraca na tym poziomie jest bardzo istotnym elementem. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to dwa płuca: jedno to OSP, a drugie PSP. Tylko ich współpraca i najlepsze przygotowanie powodują to, że obywatele w Polsce mogą czuć się bezpieczni. Za to szanowni druhowie chcę Wam serdecznie podziękować, że na co dzień współpracujecie z nami ramię w ramię i możemy robić wszystko po to, aby obywatele byli bezpieczni. Dziękuję i życzę wszystkiego dobrego: tyle samo wyjazdów co powrotów z akcji. Abyście po powrocie z akcji byli dumni z tego i pewni, żeście zrobili wszystko co najlepsze, aby ludzie i ich mienie było uratowane.

Jacek Kowalski: Dąbrówka to szczególne miejsce. Leży na skraju Puszczy, miejsce gdzie pielgrzymi wędrują do Sanktuarium Maryjnego i są wyjątkowi ludzie tacy jak Wy, którzy w każdej chwili są gotowi pomagać drugiemu człowiekowi i za to Wam serdecznie dziękuję. Chciałbym także podziękować za to, że współpraca układa się wyjątkowo dobrze. Ochotnicy i zawodowcy są jedną rodziną. Zawsze wspólnie świętujemy, a przede wszystkim pomagamy drugiemu człowiekowi. Ta pomoc jest wymierna i niewymierna. Dziękuję serdecznie za to, że jest możliwość przekazywania sprzętu, a ta życzliwość przejawia się na każdym kroku. Życzę Wam druhowie, aby ten samochód był jak najmniej był używany w akcjach. Byście go tylko stosowali w prewencji. Wszystkiego dobrego!

Tadeusz Bąkowski: Samorządowcy potrzebami mieszkańców są nienasyceni. W imieniu mieszkańców i druhów OSP Dąbrówka Kościelna dziękuję bardzo, bo jest to dowód na to, że współpraca na różnych szczeblach dobrze się układa. Tutaj jest przykład na to, że parlamentarzyści z różnych ugrupowań również mogą wspaniale zaspokajać potrzeby mieszkańców i współpracować i tutaj nie ma żadnych różnic. Jest serce, poprawa bezpieczeństwa, zapewnienie tego bezpieczeństwa oraz dążenie do tego, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie, byśmy mogli zawsze liczyć na pomoc. Za to bardzo serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym. Jednostka OSP Dąbrówka Kościelna ma niezwykle wielki potencjał. W tej jednostce czuje się ducha tej służby, społecznikowskie działanie. Ja jestem dumny z tej jednostki, gdyż jest ona dzisiaj wzorcową. Może służyć przykładem. Nigdy nie odmawia w potrzebie. Takim przykładem jest druhna Milena Świderek, która witała nas tutaj wszystkich, dzisiaj jest narratorem, ratownikiem, który ma największą wśród druhów ilość wyjazdów, ale jest też najmłodszym sołtysem w naszej gminie, powiecie i całej Wielkopolsce. Tak działa tutaj młodzież! Wszystkim druhom życzę tyle wyjazdów ile powrotów, abyście bezpiecznie mogli tą pomoc nieść.

Po części oficjalnej dokonana została prezentacja samochodu poprzez włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych.
tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 21 maja 2019 r. przekazany został nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla strażaków OSP Dąbrówka Kościelna.....czy to nowy czy stary samochód, bo posiada tablice rejestracyjne z ubiegłego wieku.

PODOBNE TEMATY
Sprzątanie Świata 2019 W terminie 20 - 22 września br. Gniezno również włączy się w tegoroczną akcję poprzez szereg działań... Czwartek, 19 września 2019
Przedsiębiorco czy znasz swoje obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami? Podstawowe obowiązki w zakresie korzystania ze środowiska i gospodarowania odpadami, opłaty za korzystanie... Wtorek, 17 września 2019
Awanse i podziękowania dla Strażników Miejskich Dzień Strażnika Miejskiego przypada 29 sierpnia, w rocznicę ustawy z 1997 roku, która określa funkcjonowanie... Sobota, 7 września 2019
Ul. Konopnickiej w Gnieźnie, czyli dzikie wysypisko śmieci Otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie od jednego z naszych Czytelników. Tym razem chodzi o rejon ul. Konopnickiej... Czwartek, 29 sierpnia 2019