Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sylwetki gnieźnieńskich szachistów: Emil Wiśniewski

Wtorek, 26 lipca 2011
  • Sylwetki gnieźnieńskich szachistów: Emil Wiśniewski

Nadszedł czas na kolejny wywiad z cyklu "Sylwetki gnieźnieńskich szachistów". Tym razem rozmawiamy z Emilem Wiśniewskim - prezesem Zarządu Ludowego Klubu Sportowego Chrobry Gniezno.

Kilka ogólnych informacji o sobie:

Emil Wiśniewski, prezes Zarządu Klubu LKS Chrobry Gniezno, rodowity gnieźnianin. 37 lat, odznaczony przez Prezydenta Miasta Gniezna Medalem Tysiąclecia Zjazdu Gnieźnieńskiego, Medalem XII Wieków Gniezna, posiadacz Brązowej Honorowej Odznaki Polskiego Związku Szachowego.

Jak zaczęła się Pana przygoda z szachami?

Zacząłem grać w wieku 7 lat. Właściwie to przypadkowo nauczyłem się grać obserwując jak znajomy uczył ojca grać w szachy. Okazało się, że szybciej zrozumiałem tę grę niż ojciec. Do klubu zapisałem się w wieku 15 lat, czyli stosunkowo późno, ponieważ teraz dzieci zapisują się do sekcji już w wieku przedszkolnym. Zapisałem się do klubu Budowlani Gniezno, który funkcjonował wtedy przy Przedsiębiorstwie budowlanym PBRol. Dyrektorem w zakładzie i prezesem klubu był wtedy pan Henryk Biszof - zasłużony dla gnieźnieńskich szachów działacz i szachista. Niestety po kilku latach gry, w okresie przemian ustrojowych, doszło do likwidacji PBRolu i tym samym klubu. Od tamtego czasu nieprzerwanie jestem członkiem LKS Chrobry Gniezno.

Czym zajmuje się Pan oprócz szachów?

Studiowałem na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, jednak nie pracuję w zawodzie. Prowadzę gospodarstwo rolne. Mam żonę i uroczego, półtorarocznego synka, który już poznaje figury szachowe. Oczywiście tylko w dotyku, bo ich znaczenie pozna dużo później.

Jakie sukcesy odniósł Pan jako zawodnik?

W wieku 18 lat (w 1992 roku) zdobyłem Wicemistrzostwo Województwa Poznańskiego Juniorów. W 1996 roku zdobyłem Mistrzostwo Polski Młodzieży w Szachach Korespondencyjnych. W 2001 zająłem 10 miejsce w Międzynarodowym Turnieju Szachowym w Kacaniku w Kosowie. W 2009 w Ostrowie Wielkopolskim zająłem 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Przedsiębiorców. Grywam w turniejach okazjonalnych. Biorę także udział w rozgrywkach drużynowych. Czterokrotnie występowałem jako zawodnik w pierwszej drużynie Chrobrego w rozgrywkach II ligi. Co roku gram w rozgrywkach 3 i 4 ligi, czyli w rezerwach pierwszej drużyny. Posiadam uprawnienia sędziego szachowego II klasy. Od 2001 jestem prezesem Chrobry Gniezno. Dużo czasu poświęcam na organizację życia szachowego i umożliwienie zawodnikom gry w turniejach. Życie szachowe w Gnieźnie skupia się wokół Miejskiego Ośrodka Kultury. To tutaj rozgrywamy większość turniejów oraz gramy mecze ligowe. W tym roku rozgrywana jest XIII edycja Grand Prix o Puchar Dyrektora MOK-u, składająca się z 30 turniejów w roku. Odbywają się tutaj również zajęcia szkółki szachowej dla dzieci w dwóch grupach: zaawansowanej i początkującej. Każda z nich liczy około 15 osób. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w organizowanych przez nas turniejach. Często wyjeżdżają także na turnieje odbywające się poza Gnieznem. Organizowanie imprez i zajmowanie się zawodnikami sprawia mi ogromną przyjemność. Mam trochę wolnego czasu i postanowiłem go wykorzystać w jak najlepszy sposób.

Czy zainteresowanie szachami w Gnieźnie rośnie?

Oczywiście! Widać to chociażby po szkółce szachowej, w której początkowo była jedna grupa. Teraz są 2 grupy i planujemy utworzyć kolejną, jeśli będzie na to zgoda MOK-u. Cały czas sekcja rozwija się i rozrasta. Jesteśmy największym pod względem liczebności klubem w Wielkopolsce. Zauważalny jest postęp w grze juniorów, praktycznie z każdego turnieju przywożą medale i nagrody. Oczywiście przed nimi jeszcze wiele pracy by osiągać coraz lepsze wyniki.

Czy były jakieś wydarzenia, które szczególnie zapadły Panu w pamięci?

Pamiętam, jeszcze w czasach juniorskich, grałem partię z późniejszym zwycięzcą turnieju. Graliśmy wtedy na zegarach radzieckich, które nie były najlepszej jakości. Zostało nam bardzo mało czasu do namysłu, może po 10 sekund. W pewnym momencie przewrócił się zegar, ale w ferworze walki nikt z nas nie myślał o postawieniu go. Graliśmy więc na przewróconym zegarze. Partia i tak zakończyła się remisem.

Ile drużyn liczy LKS Chrobry?

Klub w tej chwili ma 4 drużyny, które występują w róznych rozgrywkach. Drużyna Chrobry I występuje nieprzerwanie od 2005 roku w II lidze. Nasze rezerwy: Chrobry II gra w III lidze, a Chrobry III w IV. Jest też drużyna juniorów, która awansowała niedawno z IV do III ligi.

Jakie imprezy organizowane są przez klub?

Naszą sztandarową imprezą jest Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. W tym roku odbyła się 41. edycja tego turnieju. Warto podkreślić, że jest to najdłużej, nieprzerwanie organizowana impreza sportowa w Gnieźnie. W miarę możliwości finansowych staramy się zapraszać na ten turniej gości z miast partnerskich Gniezna. By uatrakcyjnić formułę turnieju od kilku lat organizujemy go w ramach Dni Gniezna. W tym roku na gnieźnieńskim Rynku odbyła się symultana szachowa, natomiast w MOK-u miała miejsce wystawa „Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach”, przygotowana i zaprezentowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. W 2007 roku organizowaliśmy Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych. Ich zwycięzca, Piotr Murdzia, został później Mistrzem Świata w tych rozgrywkach. W 2008 roku odbył się w Gnieźnie zorganizowany przez nas 49. Finał Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego o Złotą Wieżę. Co roku organizujemy Mistrzostwa Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego Juniorów, Mistrzostwa Gniezna w szachach klasycznych, a także imprezy rangi Mistrzostw Wielkopolski.

Co trzeba zrobić, żeby dołączyć do klubu?

Jeżeli ktoś chciałby zapisać się do szkółki szachowej, to może zgłosić się do MOK-u lub poprzez stronę internetową www.lkschrobry.gniezno.pl Zapraszamy zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych.
(Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Mistrzostwa Gminy Gniezno w szachach Szkół Podstawowych i 3 klas Gimnazjum W czwartek, 4 kwietnia 2019r. w Zdziechowie odbyły się III Mistrzostwa Gminy Gniezno w szachach Szkół... Poniedziałek, 8 kwietnia 2019
Turniej Szachowy im. Powstańców Wielkopolskich w Zdziechowie 12 kwietnia w Zdziechowie odbył się drugi Turniej o Mistrzostwo Gminy Gniezno szkół podstawowych i klas... Wtorek, 24 kwietnia 2018
Świetny występ szachistów LKS Chrobry Gniezno w finale "Złotej Wieży" Duży sukces odnieśli szachiści Chrobrego Gniezno w Finale Centralnym 59. Ogólnopolskiego Turnieju Szachowego... Wtorek, 6 czerwca 2017
Mali szachiści opanowali MOK W piątek, 24 marca, w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się drugi z siedmiu turniejów z cyklu Grand Prix... Czwartek, 30 marca 2017