Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak się dobrze przygotować na sezon rowerowy?

Poniedziałek, 25 marca 2019
  • Jak się dobrze przygotować na sezon rowerowy?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zaczyna się sezon rowerowy. Jazda na rowerze jest uwielbianym zajęciem wielu ludzi, więc warto wiedzieć co trzeba zrobić, aby dobrze się przygotować na ponowne spotkanie z dwoma kółkami.

Ćwiczenia wspomagające kondycję i ułatwiające powrót na rower
Istnieje grupa ćwiczeń, którą warto wykonywać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu rowerowego. Regularne treningi rozgrzeją mięśnie, przygotują je do wzmożonego wysiłku, a także zmniejszą zmęczenie podczas jazdy, a to może okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza przy dłuższych trasach. Pierwszym ćwiczeniem są przysiady, które wzmocnią mięśnie nóg, a szczególnie łydki, które odgrywają bardzo dużą rolę. Dobrym pomysłem jest także zadbanie o mocne ręce i w tym przypadku świetnie sprawdzą się klasyczne pompki.

Miłośnicy przejażdżek rowerowych powinni udać się na basen, ponieważ pływanie wzmacnia kręgosłup, a przy okazji pracuje się nad prawidłowym oddechem, który jest bardzo ważny podczas jazdy rowerowej. Spędzone godziny na rowerze niekorzystnie odbijają się na wyglądzie i kondycji pośladków. Dlatego warto również zadbać o te partię i w wolnej chwili wykonywać odpowiednie ćwiczenia na pośladki.
 

Kolejnym pomysłem na przygotowanie się do sezonu, a także utrzymanie kondycji przez cały rok jest trening na rowerze stacjonarnym. Zajęcia można znaleźć w praktycznie każdej siłowni i klubie fitness, a skoczna i szybka muzyka sprawi, że będzie to bardzo przyjemne doświadczenie.

Odpowiednia technika jazdy
Na początku sezonu warto pamiętać o tym, aby nie wydłużać nadmiernie długości jazdy i dać organizmowi trochę czasu na przyzwyczajenie się do zwiększonego wysiłku. Tempo i czas powinny być dostosowane do aktualnej kondycji, a także stanu zdrowia. Istotną rolę odgrywa dobre przygotowanie pojazdu, ponieważ na przykład źle ułożone siodełko może być źródłem problemów. Co więcej dużą rolę odgrywają ćwiczenia rozciągające, dlatego dobrze jest o nich pamiętać przed jazdą i po jej zakończeniu.
 

Przygotowanie sprzętu
Równie istotną kwestią jest przygotowanie swojego pojazdu na powrót na drogi. Bardzo często w porze zimowej, rower stoi nieużywany, co sprawia, że przekłada się to na jego wygląd. Warto jest więc umyć sprzęt, a następnie przejść do kolejnych czynności. Należy pamiętać o nasmarowaniu łańcucha lub wymienieniu go jeśli jest w nie najlepszym stanie, napompowaniu opon, a także sprawdzeniu działania hamulców. Dobrym pomysłem jest nasmarowanie pozostałych części rowerowych.
 

Trzeba upewnić się, że koła są dobrze wycentrowane czyli, że kręcą się prosto i nawet minimalnie nie wychylają na boki. Przy okazji można sprawdzić czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone. Czasami wskazana jest wizyta w dobrym serwisie rowerowym.

Odzież na rower

Ważnym elementem jest odpowiednie ubranie. Przyda się odzież, która odprowadza wilgoć, nie przegrzewa ciała, a jednocześnie chroni przed zimnem. Najlepiej żeby nie krępowała ruchów, była pozbawiona wszelkich odstających elementów i po prostu cechowała się wygodą. Niezwykle istotne jest dobrze dobrane obuwie, dzięki któremu zwiększa się komfort jazdy. Warto zadbać o bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w ochronny kask. W ubraniach liczy się jakość, ponieważ z reguły jest tak, że odzież dobrze wykonana posłuży dłużej niż wszystkie pozostałe, ważne jest również odpowiednie czyszczenie odzieży i konserwacja. Przy planowaniu częstych wycieczek rowerowych należy pamiętać o zakupie wygodnych okularów, gdyż będą one stanowiły świetną ochronę przed deszczem, kurzem, a także owadami.

Sezon rowerowy jest wyjątkowym czasem, w którym można być bliżej natury i zadbać o swoje zdrowie oraz wygląd. Warto przyswoić sobie cenne rady, aby móc cieszyć się przyjemnością z jazdy.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rajd Bibliotekarza za nami! W sobotę z gnieźnieńskiego Rynku wyruszył Rowerowy Rajd Bibliotekarza. Trasa do miejscowości Ostrowite... Wtorek, 28 maja 2019
Powstaje koncepcja kompleksowej sieci dróg rowerowych w Gnieźnie Znaczny wzrost ruchu pojazdów na ulicach miasta Gniezna i tworzące się zatory w godzinach szczytu zmuszają... Piątek, 26 kwietnia 2019
Spotkanie z Pawłem Pieczką "Rowerowa Rajzy w Nieznane" Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Pawłem Pieczką, który przejechał rowerem począwszy od Gdowa (koło... Środa, 6 marca 2019
Rowerem nad morze w jeden dzień! Niezwykła pasja gnieźnieńskiego strażaka Sebastian Jeżewski pracuje w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. Od lat jest... Poniedziałek, 28 stycznia 2019