X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak się dobrze przygotować na sezon rowerowy?

Poniedziałek, 25 marca 2019
  • Jak się dobrze przygotować na sezon rowerowy?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią zaczyna się sezon rowerowy. Jazda na rowerze jest uwielbianym zajęciem wielu ludzi, więc warto wiedzieć co trzeba zrobić, aby dobrze się przygotować na ponowne spotkanie z dwoma kółkami.

Ćwiczenia wspomagające kondycję i ułatwiające powrót na rower
Istnieje grupa ćwiczeń, którą warto wykonywać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu rowerowego. Regularne treningi rozgrzeją mięśnie, przygotują je do wzmożonego wysiłku, a także zmniejszą zmęczenie podczas jazdy, a to może okazać się bardzo przydatne, zwłaszcza przy dłuższych trasach. Pierwszym ćwiczeniem są przysiady, które wzmocnią mięśnie nóg, a szczególnie łydki, które odgrywają bardzo dużą rolę. Dobrym pomysłem jest także zadbanie o mocne ręce i w tym przypadku świetnie sprawdzą się klasyczne pompki.

Miłośnicy przejażdżek rowerowych powinni udać się na basen, ponieważ pływanie wzmacnia kręgosłup, a przy okazji pracuje się nad prawidłowym oddechem, który jest bardzo ważny podczas jazdy rowerowej. Spędzone godziny na rowerze niekorzystnie odbijają się na wyglądzie i kondycji pośladków. Dlatego warto również zadbać o te partię i w wolnej chwili wykonywać odpowiednie ćwiczenia na pośladki.
 

Kolejnym pomysłem na przygotowanie się do sezonu, a także utrzymanie kondycji przez cały rok jest trening na rowerze stacjonarnym. Zajęcia można znaleźć w praktycznie każdej siłowni i klubie fitness, a skoczna i szybka muzyka sprawi, że będzie to bardzo przyjemne doświadczenie.

Odpowiednia technika jazdy
Na początku sezonu warto pamiętać o tym, aby nie wydłużać nadmiernie długości jazdy i dać organizmowi trochę czasu na przyzwyczajenie się do zwiększonego wysiłku. Tempo i czas powinny być dostosowane do aktualnej kondycji, a także stanu zdrowia. Istotną rolę odgrywa dobre przygotowanie pojazdu, ponieważ na przykład źle ułożone siodełko może być źródłem problemów. Co więcej dużą rolę odgrywają ćwiczenia rozciągające, dlatego dobrze jest o nich pamiętać przed jazdą i po jej zakończeniu.
 

Przygotowanie sprzętu
Równie istotną kwestią jest przygotowanie swojego pojazdu na powrót na drogi. Bardzo często w porze zimowej, rower stoi nieużywany, co sprawia, że przekłada się to na jego wygląd. Warto jest więc umyć sprzęt, a następnie przejść do kolejnych czynności. Należy pamiętać o nasmarowaniu łańcucha lub wymienieniu go jeśli jest w nie najlepszym stanie, napompowaniu opon, a także sprawdzeniu działania hamulców. Dobrym pomysłem jest nasmarowanie pozostałych części rowerowych.
 

Trzeba upewnić się, że koła są dobrze wycentrowane czyli, że kręcą się prosto i nawet minimalnie nie wychylają na boki. Przy okazji można sprawdzić czy wszystkie śruby są dobrze dokręcone. Czasami wskazana jest wizyta w dobrym serwisie rowerowym.

Odzież na rower

Ważnym elementem jest odpowiednie ubranie. Przyda się odzież, która odprowadza wilgoć, nie przegrzewa ciała, a jednocześnie chroni przed zimnem. Najlepiej żeby nie krępowała ruchów, była pozbawiona wszelkich odstających elementów i po prostu cechowała się wygodą. Niezwykle istotne jest dobrze dobrane obuwie, dzięki któremu zwiększa się komfort jazdy. Warto zadbać o bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w ochronny kask. W ubraniach liczy się jakość, ponieważ z reguły jest tak, że odzież dobrze wykonana posłuży dłużej niż wszystkie pozostałe, ważne jest również odpowiednie czyszczenie odzieży i konserwacja. Przy planowaniu częstych wycieczek rowerowych należy pamiętać o zakupie wygodnych okularów, gdyż będą one stanowiły świetną ochronę przed deszczem, kurzem, a także owadami.

Sezon rowerowy jest wyjątkowym czasem, w którym można być bliżej natury i zadbać o swoje zdrowie oraz wygląd. Warto przyswoić sobie cenne rady, aby móc cieszyć się przyjemnością z jazdy.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Hulajnogi elektryczne czy zastąpią tradycyjne rowery? Zwiększenie codziennej mobilności to bardzo ważny aspekt dla współczesnych ludzi. Dążenie do coraz to... Środa, 11 września 2019
Gniezno rowerową stolicą Polski? Z takim myśleniem "daleko nie zajedziemy"! Jeden z Czytelników zgłosił nam temat dotyczący miejsc dla rowerów pod Urzędem Stanu Cywilnego w Gnieźnie.... Poniedziałek, 2 września 2019
Mieszkaniec Gniezna i mieszkanka Lednogóry w Tour de Pologne Trzeci etap największej kolarskiej imprezy w Polsce w tym roku miał wyjątkowe przesłanie. W Zabrzu,... Sobota, 10 sierpnia 2019
Rajd Bibliotekarza za nami! W sobotę z gnieźnieńskiego Rynku wyruszył Rowerowy Rajd Bibliotekarza. Trasa do miejscowości Ostrowite... Wtorek, 28 maja 2019