moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Lato z Radiem" zawita do Gniezna

Czwartek, 4 sierpnia 2011

Już 6 sierpnia o godz. 16.00 na Placu św. Wojciecha odbędzie się koncert "Lata z Radiem". Tym razem w Pierwszej Stolicy Polski zagrają: Blue Cafe oraz Zakopower. W programie również liczne gry i konkursy z nagrodami.

Co to jest Lato z Radiem?

"Lato z Radiem" wymyślił wiosną 1971 roku Aleksander Tarnawski - twórca innych tak popularnych audycji Polskiego Radia jak "Sygnały Dnia" i "Cztery pory roku".
Pierwszy program był krótki, ale na szczęście bardzo spodobał się słuchaczom. Dlaczego? Może dlatego, że był "na żywo", co w tamtych czasach było czymś absolutnie niezwykłym! Do tego czasu wszystkie audycje nagrywano i nadawano z taśmy. Dlatego pierwsze "Lato z Radiem" było sensacją.
Nasze "Lato z Radiem" miało też szczęście do wybitnych dziennikarzy, którzy tworzyli historię Polskiego Radia - Tadeusz Sznuk, Andrzej Matul, Sławomir Szof - można tak długo wyliczać. Każdy pamięta "kukułkę" czyli Krystynę Czubównę oraz pełne poezji "Strofy dla Ciebie" i cudownego w tej roli Krzysztofa Kolbergera.
"Lato z Radiem" zmieniało się tak, jak nasze otoczenie i tak, jak zmieniali się w tym czasie Polacy. W latach siedemdziesiątych rosło na fali propagandy sukcesu razem z małymi fiatami, pierwszymi kolorowymi telewizorami, pralką automatyczną i bonami PKO. W latach osiemdziesiątych było samotną wyspą w smutnym otoczeniu Polski lat stanu wojennego i szarej rzeczywistości w wojskowych mundurach. W latach dziewięćdziesiątych, razem z planem Balcerowicza, "Lato z Radiem" zostało rzucone na komercyjny rynek pełen nowych mediów odcinających się od przeszłości. Byli nawet tacy, którzy powiedzieli wtedy, że to już koniec naszej audycji... ale mieliśmy wiernych słuchaczy!
Od 1992 roku organizujemy olbrzymie trasy koncertowe. Mamy swoje maskotki, co roku inną (krówka, bocian, pies kucharz, kot, złota rybka, strach na wróble, żabka, różowy słonik, koń, łoś, miś, stonoga, a teraz jeż). Dawne tradycyjne listy zastąpiły e-maile (lato@polskieradio.pl) zaś słynne kiedyś telefony "na żywo" powoli wyparły wszechobecne SMS-y.
Ale "Lato z Radiem" nadal jest dobrą receptą na spędzenie wesołych wakacji! Ma nowe pomysły oraz - co ważne dla naszych partnerów i sponsorów (dziś bez tego ani rusz) - jest ciągle niekwestionowanym liderem na wakacyjnym radiowym rynku. My wierzymy, że audycja spokojnie przetrwa kolejne kilkadziesiąt lat. A jaka będzie? Już dziś możemy się umówić na spotkanie w 2040 roku, by to wtedy sprawdzić!
Tymczasem zdradzimy Wam, co planujemy w tym roku. Startujemy wcześniej niż zwykle - już w sobotę 11 czerwca zapraszamy na wielki koncert z okazji 40-lecia audycji "Lato z Radiem" do Opola, na Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Koncert przygotowujemy wspólnie z Telewizją Polską.
Potem od poniedziałku 13 czerwca, punktualnie o 9.00 startujemy z audycją "Lata z Radiem 2011"! I tak 6 dni w tygodniu, od poniedziałku do soboty, przez całe wakacje aż do 3 września. W każdą sobotę zapraszamy na naszą wakacyjną trasę koncertową. W tym roku zagrają z nami m.in. Stachursky, Andrzej Piaseczny, KOMBII, Patrycja Markowska, Wanda i Banda, IRA i Artur Gadowski, Zbigniew Wodecki, Papa D, Blue Cafe, Zakopower, Muniek Staszczyk, Enej, Chemia i Pectus.
Wszystkie koncerty "Lata z Radiem" poprowadzą Roman Czejarek i Bogdan Sawicki. Na każdej imprezie wystąpią trzy gwiazdy muzyczne oraz Centrum Uśmiechu z programem dla dzieci. Najciekawsze koncerty będą transmitowane w Programie 1 Polskiego Radia w wakacyjne soboty i niedziele.
Magicznym ruchomym studiem Polskiego Radia zaopiekuje się Sława Bieńczycka. Właśnie tam każdy ze słuchaczy będzie mógł poznać pracę radia od kulis. Wytłumaczymy zasady działania nowoczesnego studia, pokażemy jak działa komputerowy montaż nagrań i nauczymy jak zostać... radiowym reporterem "Lata z Radiem"! Każdy będzie mógł zrobić własne nagrania, pozdrowić znajomych lub przeprowadzić mini-wywiad. Wszystko będzie rejestrowane, a na zakończenie każdy z gości studia otrzyma pamiątkową płytę z własnym nagraniem.
Ciekawe atrakcje przygotowali także nasi partnerzy. Ministerstwo Zdrowia zaprasza wszystkich do skorzystania z nieodpłatnych porad lekarskich oraz umożliwi paniom dyskretne przeprowadzenie darmowych badań mamograficznych. Chętni będą mogli oddać krew w specjalnym krwiobusie, który będzie towarzyszył ekipie "Lata z Radiem" na całej trasie. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury w zabawny sposób będzie propagować zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie zachęcać gości „Lata z Radiem” do poznania dobrej polskiej żywności. Naszym celem jest pokazanie najlepszych i najzdrowszych krajowych produktów. O tym będziemy też opowiadać na radiowej antenie.
Na każdej imprezie specjalny pokaz kulinarny oraz pyszne, zdrowe jedzenie dla publiczności przygotuje mistrz kulinarny Robert Sowa wraz ze swoją znakomitą ekipą najlepszych kucharzy w Polsce. Co tydzień nowe przepisy mistrza Sowy dostępne będą dla zainteresowanych na stronie "Lata z Radiem".

Blue Cafe

Grupa założona w 1998 roku przez kompozytora i skrzypka Pawła Ruraka-Sokala. Serwuje przeboje i odbiera kolejne nagrody.
W 2001 roku zespół wydał swój pierwszy singiel "Espaniol", a kolejne "Łap mnie bejbe" i "I'll Be Waiting", przekonały Akademię Fonograficzną do przyznania Blue Café Nagrody Fryderyka w kategorii "Nowa Twarz Roku 2001". W tym samym roku do sprzedaży trafia długo oczekiwany przez fanów, debiutancki album "Fanaberia", szybko osiągając status Platynowej Płyty. Znajdująca się na nim piosenka "You May Be in Love" stała się ogólnopolskim hitem.
W ślad za sukcesem krążka przyszły kolejne nagrody i wyróżnienia. Podczas KFPP Opole 2003 w koncercie Premier, za wykonanie piosenki "Do nieba, do piekła" zespół otrzymał Nagrodę Jury oraz SuperJedynkę w kategorii "Płyta Roku z Muzyką Taneczną" . Wydana w 2003 r. płyta "Demi-sec" już w pierwszych dniach sprzedaży osiągnęła status Złotej Płyty.
W 2004 r. roku zespół otrzymuje kolejną SuperJedynkę w kategorii "Płyta Roku z Muzyką Taneczną". Rok 2005 to czas intensywnych podróży i koncertów zagranicznych między innymi w USA, Kanadzie, Belgii, Francji i Hiszpanii.
W 2006 r. zespół wydał płytę pt. "Ovosho", która rozpoczęła "nową erę" w jej działalności. Album ten w niespełna dwa tygodnie zyskał status Złotej Płyty, płytę promowały przeboje "Baby, baby" i "My Road". W 2008 roku ukazała się czwarta płyta pt. "Four Seasons", a promujące ją utwory "Czas nie będzie czekał" i "Niewiele mam" stały się hitami i wiele tygodni nie schodziły z pierwszych miejsc najważniejszych list przebojów.
1 kwietnia 2011 roku zespół wydał ostatnią, piątą płytę "Dada", która w niecałe trzy tygodnie od premiery osiągnęła status Złotej Płyty, a promujący ją singiel "Buena" nie schodzi z 1. miejsc ogólnopolskich list przebojów.
Aktualnie zespół tworzą: Paweł Rurak-Sokal (instrumenty klawiszowe, gitara), Dominika Gawęda (wokal) oraz Michał Niewiadomski (puzon), Piotr Sławiński (trąbka), Sebastian Kasprowicz (gitara), Paweł Furmaniak (instrumenty klawiszowe), Marcin Markuszewski (gitara basowa) i Łukasz Moszczyński (perkusja).

Zakopower

Najpopularniejszy w Polsce zespół łączący muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami i rockową estetyką.
Zakopower zadebiutował na polskim rynku muzycznym płytą "Music Hal" wydaną w maju 2005 roku. Znakomite kompozycje Mateusza Pospieszalskiego w nowatorskim, energetycznym wykonaniu zespołu, zostały dobrze przyjęte przez publiczność (ponad 20 tys. sprzedanych egzemplarzy) i docenione przez jurorów wielu festiwali muzycznych.
Pierwszy singiel zespołu „Kiebyś ty” zdobył nagrodę Jury w Koncercie Premier na 42. Festiwalu Piosenki Opole 2005 oraz zwyciężył w festiwalu Top Trendy 2005. Zakopower nominowany był między innymi do MTV EUROPE MUSIC AWARDS 2005 w kategorii "Najlepszy Polski Wykonawca", nagrody YACH FILM, a także został dostrzeżony przez AKADEMIĘ FONOGRAFICZNĄ, która płycie "Music Hal" przyznała nominacje FRYDERYK 2005 aż w sześciu kategoriach.
Druga płyta zespołu "Na siedem" ukazała się w 2007 roku i również za nią zespół został uhonorowany FRYDERYKIEM. W kwietniu 2009 roku na rynku pojawiło się DVD "Koncertowo", które niespełna rok później osiągnęło status złotej płyty. W tym roku w maju ukazał się kolejny album grupy "Boso".
Zespół ma tysiące fanów, dzięki którym grywa około 80 koncertów w roku. Pozycja Zakopower umacnia się również na Europejskiej scenie "World Music". Zespół wystąpił na trzech prestiżowych Europejskich Festiwalach: w Ostrawie, Rudolstad oraz na węgierskim SZIGET FESTIWAL. Lider Zakopower  - znakomity skrzypek  - Sebastian Karpiel stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci na polskiej scenie muzycznej. W 2010 roku grupa zagrała 3 koncerty w prestiżowej Sali Qeen Elizabeth Hall Southbank Centre, w tym dwa wspólnie z Nigelem Kennedym.
Na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza, występując w roli przedstawiciela polskiej kultury, Zakopower zakończył Światową Wystawę EXPO 2010 w Szanghaju żywiołowym koncertem dla licznie zgromadzonej chińskiej publiczności.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Miasteczko Lata z Radiem - fotorelacja W niedzielę Gniezno odwiedziło Lato z Radiem. Tym samym zakończyła się tegoroczna trasa imprezy. Zobaczcie... Środa, 3 września 2014
EuroLato w Gnieźnie W niedzielę, 31 sierpnia, namioty Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce gościły w Gnieźnie.... Wtorek, 2 września 2014
Maryla Rodowicz na finał Lata z Radiem - fotorelacja Maryla Rodowicz zakończyła tegoroczną trasę Lata z Radiem. Chyba nikt nie spodziewał się takiego show... Poniedziałek, 1 września 2014
"Statki na niebie", czyli De Mono w Gnieźnie - fotorelacja "Statki na niebie", "Kamień i aksamit", czy "Ostatni pocałunek" - między innymi te hity można było usłyszeć... Poniedziałek, 1 września 2014