X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mapa kościelnej pedofilii! Zobaczcie jak sytuacja wygląda w Gnieźnie

Środa, 20 marca 2019
  • Mapa kościelnej pedofilii! Zobaczcie jak sytuacja wygląda w Gnieźnie

Fundacja "Nie lękajcie się" stworzyła mapę kościelnej pedofilii, na której oznaczeni są sprawcy, podejrzani i ofiary tego procederu. Teraz każdy może zobaczyć gdzie popełniono najwięcej tego rodzaju przestępstw oraz przeczytać informacje o tych procederach.

Jak czytamy na stronie internetowej Fundacji „Nie lękajcie się”:
„Mapa kościelnej pedofilii w Polsce to pierwszy w kraju zbiór informacji opublikowanych wcześniej w lokalnych i ogólnopolskich mediach. Na mapie oznaczani są sprawcy i podejrzani, ale przede wszystkim ich Ofiary (stanowiące znacznie większą grupę), bo to krzywda dzieci i skrzywdzonych w dzieciństwie dorosłych leży w centrum naszych zainteresowań. Na mapie oznaczone zostały też niektóre miejscowości, z których otrzymaliśmy zgłoszenia od Ofiar (kolejne będą dodawane stopniowo w miarę uzyskiwania zgód od zgłaszających).
Mapa nie pokazuje w tej chwili skali problemu kościelnej pedofilii. Specyfika przestępstw seksualnych wobec dzieci polega na tym, że ogromna większość z nich nigdy nie wychodzi na światło dzienne. W wypadku przestępstw popełnianych przez osoby duchowne tabuizacja problemu jest jeszcze intensywniejsza ze względu na pozycję społeczną i autorytet nadany sprawcom przez Kościół.
Mamy nadzieję, że mapa pomoże pokrzywdzonym znaleźć siłę do walki o zadośćuczynienie - poczucie osamotnienia i niewiedza o innych pokrzywdzonych działa na korzyść sprawców. Ufamy, że mapa zachęci dziennikarzy do prześledzenia spraw, których finału w tej chwili nie znamy - czy sprawcy dalej pracują jako księża? czy mają kontakt z dziećmi?
Oddajemy mapę w Wasze ręce i czekamy na Wasze zgłoszenia, które pomogą stworzyć pełniejszy obraz skali problemu kościelnej pedofilii w Polsce. Pamiętajcie, że Wasze świadectwo może pomóc ochronić przed krzywdą kolejne dzieci.”

 

Co istotne, na mapie nie ma żadnych odnośników do Gniezna. Najbliższe oznaczone miejscowości to Poznań, Ostrowite, Pakość i Inowrocław. To właśnie w ostatniej miejscowości zatrzymano księdza, który w latach 2006 - 2011 pełnił posługę w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego w Pierwszej Stolicy Polski.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

PODOBNE TEMATY
Komunikat Biura Prymasa Polski Informujemy, że ze względu na aktualną sytuację Prymas Polski abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. Ochrony... Czwartek, 16 maja 2019
Noc Muzeów w Poznaniu! 60 instytucji włączyło się w tegoroczną akcję! Znamy już cały program tegorocznej Nocy Muzeów w Poznaniu. W sobotę, 18 maja rekordowo 60 instytucji... Wtorek, 14 maja 2019
Noc Muzeów w Gnieźnie już 18 maja Tegoroczna Noc Muzeów w legendarnej pierwszej stolicy Polski będzie okazją do przyjrzenia się propozycjom... Wtorek, 14 maja 2019
Lech Dyblik gościł w Jarząbkowie W piątkowe popołudnie na zaproszenie sołtysa Krystiana Rynarzewskiego oraz dzięki przychylności Wójta... Poniedziałek, 13 maja 2019