X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

250 tys. złotych na wymianę pieców

Środa, 20 marca 2019
  • 250 tys. złotych na wymianę pieców

Rusza program "Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie". Już wkrótce mieszkańcy będą mogli uzyskać dofinansowanie z budżetu Miasta Gniezna na likwidację starych pieców na paliwo stałe.

Nowy program stanowi kontynuację realizowanego przez Miasto Gniezno w latach 2015-2018 przedsięwzięcia „KAWKA”, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Jego efektem była likwidacja 654 starych pieców i zastąpienie ich ogrzewaniem gazowym lub podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Jak podkreśla Prezydent Tomasz Budasz, efekt ekologiczny osiągnięty w wyniku realizacji tzw. „Kawki” był bardzo zadowalający: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń:, pyłu zawieszonego PM10 o 14,555 Mg/rok, pyłu PM2,5 o 13,781 Mg/rok oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 1 481,197 Mg/rok. Dlatego, mimo zakończenia wojewódzkiego programu, władze Gniezna zadecydowały o kontynuowaniu tego działania we własnym zakresie.

W ramach nowego programu będzie można wnioskować o udzielenie dotacji z budżetu Miasta Gniezna na zmianę systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym w lokalach mieszkalnych oraz budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i zastąpieniu go poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie elektryczne. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się przede wszystkim osoby fizyczne (właściciele lokali, współwłaściciele po uzyskaniu zgody wszystkich pozostałych współwłaścicieli, najemcy), wspólnoty mieszkaniowe, a także osoby prawne. Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów kwalifikowanych (VAT nie jest kosztem kwalifikowanym), do sumy 2.500 złotych na lokal lub budynek z istniejącą instalacją c.o. i 4.000 zł na lokal lub budynek bez instalacji c.o.

Złożone wnioski będą oceniane pod kątem efektywności ekologicznej. Przyznawane będą punkty za ilość likwidowanych pieców/kotłów/palenisk, rodzaj nowego ogrzewania (preferowane podłączenie do sieci ciepłowniczej), efektywność przedsięwzięcia, ale także za ukończony 60. rok życia Wnioskodawcy, legitymowanie się orzeczeniem o niepełnosprawności Wnioskodawcy lub członka rodziny zamieszkującego w lokalu z Wnioskodawcą, a także posiadanie Karty Dużej Rodziny. W wyniku oceny zostanie utworzona lista rankingowa wniosków uszeregowanych według ilości przyznanych punktów.

Nabór wniosków planowany jest na drugą połowę kwietnia i będzie trwał jeden miesiąc. W latach następnych nabory odbędą się w okresie styczeń-marzec. Środki z budżetu miasta przeznaczone w roku 2019 na ten cel to kwota 250 000 złotych.
 

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 26.03.2019 00:14  Odpowiedz na komentarz

    Do usług notarialnych, które są niezbędne przy zakupie działki, domu, mieszkania polecam Panią Notariusz Dagmarę Dominik. Kancelaria przy ul. Dąbrówki 28 w Gnieźnie! Miła, pomocna, bardzo rzeczowa i skrupulatna i także niedroga. Porównywaliśmy ceny w kilku miejscach i różnice były spore.

PODOBNE TEMATY
Dr Marian Fluder zostanie Honorowym Obywatelem Miasta Gniezna! Jak poinformowała na swoim fanpage'u radna miejska Olga Gandurska, dr Marian Fluder zostanie Honorowym... Piątek, 14 czerwca 2019
Zgubiono kluczyk od samochodu Zgubiono kluczyk do samochodu Hyundai. Prawdopodobnie stało się to w okolicach Przychodni Amicor na... Piątek, 14 czerwca 2019
Powstaną 93 nowe miejsca postojowe pod Wiaduktem Solidarności 11 czerwca 2019 roku ogłoszono przetarg na "Budowę miejsc parkingowych ul. Żwirki i Wigury" pod Wiaduktem... Środa, 12 czerwca 2019
Kolejna fabryka w strefie ekonomicznej otwarta Tex Year Europe, tajwański producent ekologicznych klejów termotopliwych, otworzył swój nowy zakład... Środa, 12 czerwca 2019