moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Narodowy Dzień Życia w Powiecie Gnieźnieńskim 2019

Niedziela, 17 marca 2019
  • Narodowy Dzień Życia w Powiecie Gnieźnieńskim 2019

Narodowy Dzień Życia obchodzony jest w Polsce co roku - 24 marca. Święto zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 27 sierpnia 2004 roku.

Ideą Narodowego Dnia Życia jest wspieranie rozwoju rodziny. Uważamy, że rodzina jest najlepszym miejscem dla harmonijnego rozwoju tworzących ją osób, to właśnie takie wartości, jak ciepło domowego ogniska czy wsparcie bliskich są dla większości z nas miarą osobistego szczęścia i spełnienia. Jednocześnie lawinowo wzrasta liczba rozwodów i to przy coraz krótszym stażu małżeństwa. Coraz więcej młodych ludzi odkłada także moment założenia własnej rodziny w czasie, lub rezygnuje z niej w ogóle. Powoli, w atmosferze niepewnego jutra, zanika zdolność i chęć do podjęcia się roli mamy czy taty. Narodowy Dzień Życia bo o nim mowa coraz częściej staje się pretekstem do podejmowania wielu ciekawych inicjatyw promujących życie i rodzinę przez różne środowiska i organizacje.

Narodowy Dzień Życia jest - zgodnie z uchwałą Sejmu RP - jest okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego i rodziny. Ma być także motywem solidarności społecznej, zachętą dla wszelkich działań służących wsparciu rodziny.

Już po raz czwarty obchody tego Dnia organizowane są dzięki pomocy samorządu w powiecie gnieźnieńskim. W organizacji NDŻ działamy zespołowo wspólnie z: Duszpasterstwem Rodzin Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, oraz Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana. Gnieźnieński Narodowy Dzień Życia, to nasz autorski pomysł, który został zaakceptowany przez pana Jacka Sapę, prezesa zarządu Fundacji Narodowego Dnia Życia w Warszawie, który - co warto przypomnieć - był naszym gościem honorowym podczas obchodów w 2016 r.

Konferencja jest zbudowana z dwóch części. W pierwszej wysłuchamy dwóch wykładów naszych gości, w drugiej części, tradycją już jest wręczenie srebrnej odznaki honorowej Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, w tym roku odznaczenie otrzyma Katolicka Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Rodzice-Dzieciom, w 10-lecie swojej działalności, za promowanie wartości rodziny i wychowania do wartości. W poprzednich latach odznaczeni zostali ks. bp Bogdan Wojtuś, dr Marian Fluder, Kamilla Węcka-Nijak.

Celem tej nagrody jest dowartościowanie i promocja tych przejawów aktywności społecznej, które przyczyniają się do budowania silnych więzi rodzinnych, wzmacniają rolę rodziny i budują jej pozytywny wizerunek coraz częściej ostatnio podważany.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Mobilne centrum pobrań prób COVID-19 tylko do 3 czerwca w Gnieźnie! Mobilne centrum pobrań prób COVID-19 będzie czynne w Gnieźnie tylko do najbliższej środy. Wszystko ze... Poniedziałek, 1 czerwca 2020
Informacja o kąpieliskach na terenie powiatu gnieźnieńskiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, iż na terenie miasta Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego... Poniedziałek, 1 czerwca 2020
Laboartorium Szpitala ponownie czynne od 8 czerwca Informujemy, że od 8 czerwca Laboratorium Szpitala wznawia działalność dla pacjentów ambulatoryjnych.... Sobota, 30 maja 2020
Mobilne centrum pobrań prób COVID-19 od poniedziału w Gnieźnie! Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie informuje, iż od najbliższego poniedziałku (1 czerwca)... Piątek, 29 maja 2020