Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Uwaga na oszustów!!! Apelujemy o rozwagę!!!

Niedziela, 17 marca 2019
  • Uwaga na oszustów!!! Apelujemy o rozwagę!!!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przestrzegają przed osobami, które oferują do sprzedaży tańszy prąd, telefony, sprzęt medyczny, czy na przykład artykuły kosmetyczne. Często przedstawiciele firm zachęcają potencjalnych kupujących atrakcyjnymi cenami, czy też odroczonymi spłatami ratalnymi. Należy zwrócić również uwagę na ryzyko związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych krótkoterminowych pożyczek, tzw. chwilówek. Apelujemy również, aby ignorować wiadomości SMS, gdzie operatorzy proszą o wpłacenie brakującej niewielkiej kwoty pieniędzy za rachunek telefoniczny, czy opłacenie trwającej aukcji internetowej. Ostrzegamy również, aby nie ufać nowo poznanym osobom na portalach społecznościowych i bezgranicznie ufać.

Wszyscy obywatele powinni zdawać sobie sprawę z zagrożeń płynących z niefrasobliwego zawierania umów pożyczkowych i mieć wiedzę umożliwiającą dokonanie rzetelnej oceny takich ofert. Zbliżający się okres przedświąteczny to czas kampanii reklamowych zachęcających do korzystania z szybkich pożyczek (na dowód, bez zabezpieczeń). Klienci firm oferujących tego typu usługi finansowe są często nieświadomi, że rzeczywiste roczne oprocentowanie „łatwych pieniędzy” może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy procent. Potencjalni pożyczkobiorcy ulegają pokusie zdobycia „szybkiej gotówki”, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji wynikających z podpisania pozornie prostej umowy pożyczkowej, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do utraty dorobku życia.

Jeśli zapuka do nas przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on faktycznie kierowany do ciebie. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok. Nie podpisuj z nimi żadnych umów, a transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty. Jeśli to niemożliwe przed podpisaniem skonsultuj się z kimś z rodziny. Będąc na spotkaniu, gdzie sprzedawcy oferują w atrakcyjnych cenach sprzęt AGD, RTV, czy sprzęt medyczny również powinniśmy być niezwykle ostrożni. Często bywa tak, że podczas spotkania jesteśmy informowani, że czeka nas wiele atrakcyjnych nagród i niespodzianek, ale przy zakupie w bardzo atrakcyjnej cenie konkretnego produktu. Zdarza się również, że sprzedawcy na miejscu oferują do podpisania umowy kredytowe.

W ostatnim okresie czasu oszuści wysyłają wiadomości sms z prośbą o wpłacenie brakującej, niewielkiej kwoty pieniędzy np. za rachunek telefoniczny, czy opłacenie trwającej aukcji internetowej, gdzie wystawiono jakiś przedmiot na sprzedaż, wysyłając link, na który należy wejść i zrobić przelew. Niestety osoby, które kliknęły na link i przelały brakującą kwotę, np. 0,76 zł. Straciły kilka tysięcy z konta.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie ostrzegają również wszystkich mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, aby nie ufali bezgranicznie nowo poznanym osobom na portalach społecznościowym, Taka znajomość może także doprowadzić do tego, że padniemy ofiarą oszusta.

Pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku podczas, gdy inni oferują nam produkty do sprzedaży w atrakcyjnych cenach oraz uważajmy na nowo poznane osoby na portalach społecznościowych!!!
 
źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 18.03.2019 13:01  Odpowiedz na komentarz

    I jeszcze połączenia, Z AFRYKAŃSKICh numerów, np. Początek +243..... Wyspy Św. Heleny czy wielkanocne.
    Numer wygląda jak polski, Z Innego miasta, a to Afryka dzika :-) A jaka droga....

PODOBNE TEMATY
Pożar przy ul. Laubitza w Gnieźnie! W garażu znaleziono spalone zwłoki Dzisiaj ok. godz. 22.00 służby ratunkowe odebrały zgłoszenie o pożarze garażu przy ul. Laubitza w Gnieźnie.... Wtorek, 18 lutego 2020
Jutro ogólnopolska akcja Policji! 19 lutego w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pn.... Wtorek, 18 lutego 2020
Jak udekorować rodzinna mogiłę? O kwiatach na grób Nie tylko uroczystość Wszystkich Świętych stanowi czas, gdy groby bliskich powinny zostać estetycznie... Wtorek, 18 lutego 2020
Ściął latarnię Mercedesem W sobotę o godz. 21.45 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku samochodu osobowego w Niechanowie.... Poniedziałek, 17 lutego 2020