moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

11 marca - Dzień Sołtysa. O pełnieniu tej funkcji rozmawialiśmy z sołtysem Jarząbkowa, Krystianem Rynarzewskim

Poniedziałek, 11 marca 2019
  • 11 marca - Dzień Sołtysa. O pełnieniu tej funkcji rozmawialiśmy z sołtysem Jarząbkowa, Krystianem Rynarzewskim

11 marca obchodzimy Dzień Sołtysa. Kim jest i jakie są jego obowiązki - o tym opowiedział nam Krystian Rynarzewski, który od niedawna piastuje funkcję sołtysa Jarząbkowa.

Sołtysem Jarząbkowa jest Pan od tego roku. Skąd taka decyzja, aby ubiegać się o tę funkcję?
Do kandydowania na sołtysa zmotywowali mnie mieszkańcy. Przed podjęciem decyzji otrzymałem wiele ciepłych słów od społeczności Jarząbkowa z prośbą, abym wystartował w tegorocznych wyborach. Nie ukrywam, że na początku miałem chwilę zawahania. Była ona związana z moimi obecnymi obowiązkami, które zabierają mi większość mojego wolnego czasu. Po rozmowie z żoną, dziećmi i najbliższymi, postanowiłem kandydować na Sołtysa Jarząbkowa. Osoby, które mnie znają wiedzą, że jestem społecznikiem, pracoholikiem, lubię się udzielać i pomagać innym. Bycie sołtysem pozwoli mi w pełni zaangażować się w sprawy mieszkańców i czuć się spełnionym. W tym miejscu chciałbym także podziękować moim poprzednikom, którzy reprezentowali wieś przede mną. Mam nadzieję, że w dalszym ciągu będę mógł liczyć na ich pomoc i bazować na ich doświadczeniu.

Może Pan wytłumaczyć na czym w ogóle polega praca sołtysa, ponieważ wiele osób - szczególnie z miasta, nie do końca zdaje sobie sprawę, co wiąże się z tą funkcją?
Sołtys wielu młodym mieszkańcom, w szczególności z miasta, może kojarzyć się z osobą, która ma gospodarstwo na wsi, zbiera podatki, a nad drzwiami ma zawieszoną czerwoną tabliczkę. W rzeczywistości bycie sołtysem to swego rodzaju misja. Przede wszystkim reprezentowanie społeczności lokalnej w załatwianiu ich spraw i dbaniu o wspólne dobro wioski. Sołtysa wybierają na zebraniu wszyscy mieszkańcy, a więc otrzymuje on swoisty mandat zaufania, z którego zostanie rozliczony po zakończeniu kadencji. Uważam, że to właśnie od sołtysa zależy jak wygląda dana miejscowość, jakie są relacje między mieszkańcami i czy potrafią oni razem spędzać czas i zrobić coś pożytecznego dla wsi. Sołtys organizuje zebrania wiejskie, jest inicjatorem wielu imprez i wydarzeń. To on jest głosem mieszkańców w gminie i walczy o to, aby zgłaszane problemy czy postulaty były zrealizowane. Moim zdaniem sołtys to przede wszystkim osoba, która potrafi rozmawiać z każdym mieszkańcem, na każdy temat. Jest od tego, aby uważnie obserwować wieś i wiedzieć, co aktualnie wymaga pilnej interwencji np. remont dróg, naprawa wiaty przystankowej, placu zabaw czy boiska. Zaangażowanie sołtysa wynika z umiejętności słuchania swoich mieszkańców, bo to oni wiedzą najlepiej, co w danej chwili jest dla nich najważniejsze.

Praca sołtysa wcale nie jest lekka, a wynagrodzenie za nią niewielkie. Czy można więc powiedzieć, że to funkcja społeczna, prawie charytatywna, wykonywana z poczucia potrzeby działania na rzecz lokalnej społeczności?
Bycie sołtysem to przede wszystkim satysfakcja z możliwości reprezentowania wioski w gminie czy powiecie. Uważam, że wynagrodzenie sołtysa, które ustalają radni gminy, nie jest kwestią, która wpływa na to, jak wywiązuje się on ze swoich obowiązków. Z pewnością sołtys to społecznik, osoba, która nie boi się wyzwań, nowych pomysłów i chyba najważniejsze, przekonania mieszkańców do realizacji swoich planów na rzecz sołectwa. Dużym wsparciem dla mnie są mieszkańcy Jarząbkowa, od których miło jest słyszeć ciepłe słowa kierowane w moja stronę - za co bardzo dziękuję. Mam również bardzo dobrą Radę Sołecką, z którą wiem, że będę mógł zdziałać wiele dobrego dla Jarząbkowa.

No właśnie, a jakie ma Pan plany, wizje związane ze swoją działalnością na rzecz Jarząbkowa?

Pomysłów i planów jest bardzo dużo. Jestem już po pierwszych rozmowach z włodarzami gmin Niechanowa i Czerniejewa, a także z przedstawicielem Powiatowego Zarządu Dróg w Gnieźnie, w sprawie uporządkowania terenów przyległych do drogi prowadzącej do naszej miejscowości. Za nami również wyjazd z dziećmi na mecz do Poznania oraz udział drużyny w Zimowej Spartakiadzie w Niechanowie, podczas której zajęliśmy 1. miejsce w konkursie wiedzy o gminie, a w klasyfikacji generalnej zajęliśmy 5. miejsce. Największym potencjałem są jednak mieszkańcy Jarząbkowa, którzy dają mi motywację do działania. Dowodem tego jest ostatnie wydarzenie, o którym mogła usłyszeć cała Polska - zakończenie karnawału czyli „Podkoziołek”. Jest to wizytówka Jarząbkowa, którą chwalimy się i chcemy, aby tradycja związana z hucznym zakończeniem karnawału była kultywowana co roku, przy jeszcze większym zaangażowaniu mieszkańców. Z pewnością w najbliższym czasie zamierzam rozpocząć prace związane z modernizacją istniejącej infrastruktury w sąsiedztwie Wiejskiego Domu Kultury w Jarząbkowie.

Jak obchodzi Pan Dzień Sołtysa?
Jest to pierwszy taki dzień, który osobiście dotyczy mojej osoby i funkcji, którą od niedawna sprawuję. Cieszę się, że obchodzimy Dzień Sołtysa, ponieważ w ten sposób inni mogą dowiedzieć się na czym polega nasza praca i jak jest ona ważna dla lokalnej społeczności. Dla mnie ten dzień, oprócz pracy zawodowej jest kolejnym dniem wykonywania różnych działań na rzecz wsi i mieszkańców Jarząbkowa. W Urzędzie Gminy w Niechanowie będę uczestniczył w naradzie sołtysów. Kolejne zadanie na ten dzień, to nadzór postępu robót związanych z rozpoczynającymi się pracami przy wycince krzewów, w pasie drogi prowadzącej do Jarząbkowa. Jestem w trakcie przygotowywania zebrania wiejskiego, które zaplanowałem pod koniec tygodnia. Wspólnie z mieszkańcami chciałbym podyskutować o bieżących sprawach, które są do załatwienia oraz poinformować społeczność o moich planach związanych z modernizacją istniejącej infrastruktury.

Korzystając z okazji chciałbym życzyć sobie i wszystkim mieszkańcom owocnej współpracy i zaangażowania we wspólne dobro, jakim jest nasza miejscowość. Natomiast wszystkim sołtysom i radom sołeckim z terenu gminy Niechanowo, życzę sukcesów w realizacji postanowień.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Poznań był Pierwszą Stolicą Polski? Na Zagórzu znaleziono ogromne wały Jak informuje Radio Poznań, na ul. Zagórze w Poznaniu odkryto średniowieczne wały z czasów Mieszka I.... Środa, 24 czerwca 2020
Konkurs fotograficzny "Odkryj walory przyrodnicze powiatu" Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego ogłasza konkurs fotograficzny pn. "Odkryj walory przyrodnicze powiatu",... Środa, 24 czerwca 2020
"LGBT to ludzie. Gniezno" - akcja w centrum Pierwszej Stolicy "Nie bądźmy obojętni. Weźmy tęczowe flagi, koszulki, szaliki. Spotkajmy się w cichym i wymownym proteście... Czwartek, 18 czerwca 2020
Oświadczenie abp. Wojciecha Polaka Pełna treść oświadczenia abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Wtorek, 16 czerwca 2020