moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

20 zł za godzinę parkowania pod halą widowiskowo-sportową

Sobota, 2 marca 2019
 • 20 zł za godzinę parkowania pod halą widowiskowo-sportową

"GOSiR Gniezno informuje, że parking jest przewidziany tylko dla gości hali widowiskowo-sportowej. W przypadku weryfikacji obecności na hali widowiskowo-sportowej koszt godziny parkowania wynosi 20 zł" - kartki z taką informacją trafiają od kilku dni za wycieraczki samochodów parkujących na parkingu, który kilka miesięcy temu powstał przed starą halą sportową GOSiR. Mieszkańcy sąsiednich bloków są zaskoczeni takim nieoczekiwanym zwrotem akcji. Domagają się, aby w takim wypadku osoby przyjeżdżające na wydarzenia odbywające się na hali nie parkowały na ogólnodostępnych miejscach pod blokami.

Prezydent po prostu nas oszukał - mówią mieszkańcy bloków przy ul. Budowlanych 7 i 9. W trakcie kampanii wyborczej używał argumentów, że wybuduje nam więcej miejsc parkingowych i dodatkowe parkingi przy hali. Teraz okazuje się, że te parkingi będą płatne. Przecież na hali wydarzenia odbywają się czasami raz, czasami trzy razy w tygodniu. Przez kilka dni te parkingi będą puste. Przez kolejne osoby przyjeżdżające na halę będą zajmowały miejsca pod blokami. To gdzie my mamy wtedy parkować? Nikt tutaj nie sprzeciwiał się budowie hali. Wręcz przeciwnie - ta stara PRL-owska hala nie jest na miarę takiego miasta. Potrzebna była nowa hala. Ale nikt nie spodziewał się, że ktoś w urzędzie tak bezsensownie to wszystko zaplanuje. W trakcie kampanii na bloku przy Zabłockiego wisiał ogromny baner prezydenta Budasza. Kojarzył się z nową halą i nikt nic złego nie mówił. Teraz szkoda, że go zdjął. Takiemu kłamcy napluć w twarz nie można, bo to prezydent i zaraz do Sądu poleci, ale zobaczyłby jak go teraz szanujemy.

Poprosiliśmy Urząd Miasta Gniezna o szybką informację na temat parkingów pod halą. Nie udało nam się jej uzyskać przed publikacją artykułu, jednak nasza Czytelniczka rozmawiała za pośrednictwem mediów społecznościowych z prezydentem Tomaszem Budaszem. Miejsca parkingowe dedykowane dla osób przyjeżdżających do hali budować będzie miasto - napisał Tomasz Budasz w korespondencji z mieszkanką ul. Budowlanych. Termin wykonania do końca 3 kwartału. Administracją zajmie się GOSiR, który również ma do dyspozycji obecny parking wokół hali. (…) W tej chwili parkingi są ogólnodostępne, nieprzypisane ani do mieszkańców bloków ani do odwiedzających, ani do tych co idą nad jezioro, na plac zabaw itp. Wokół hali są miejsca (za ogrodzeniem) dedykowane wyłącznie osobom odwiedzającym hale. Nie oznacza to, że nie mogą stawać w innych publicznych miejscach. Jeżeli ktoś chce mieć wyłączność na miejsce, może skorzystać z prywatnego parkingu. Wcześniej w poście pisałem o koncepcji budowy  kolejnych parkingów w tym obszarze. Pozdrawiam i miłego dnia. TB.

Warto również dodać, że na prywatnym parkingu strzeżonym wszystkie miejsca są wykupione i nie ma możliwości wstawienia tam dodatkowych aut.

Do sprawy odniósł się również GOSiR, który zgadza się, że parkingi powinny być wykonane na etapie budowy hali a nie po oddaniu jej do użytku. Teraz informacyjnie wprowadzamy to, że taka opłata będzie, bo ten parking służy nam do jednej i drugiej hali  - mówi Marek Lisiecki, zastępca dyrektora GOSiR-u. Kluby i organizacje skarżą się na brak możliwości parkowania. Teraz mieszkańcy mają oddany nowy parking i niekoniecznie na nim parkują. Trudno mi powiedzieć czy osoby przyjeżdżające na halę będą parkować tylko i wyłącznie na parkingach przy hali i nie będą zajmować miejsc pod blokami. Ten parking pod halą i tak nie wystarczy do obsługi hali. Podzielam zdanie, że trzeba było pomyśleć o parkingach w trakcie budowy hali, ale to już na etapie projektu zaistniała taka sytuacja. Zaprojektowane parkingi wystarczą na obsłużenie ok. 80% potrzeb hali.

Na razie parking jest ogólnodostępny, bowiem nie ma wymaganego oznakowania, które nakazywałoby uiszczanie opłat. Wracając do tematu samych kartek wkładanych za szyby samochodów, warto aby mieszkańcy pamiętali, że zgodnie z przepisami prawa ulotki powinny się znajdować w miejscach do tego przeznaczonych. Szyby samochodów takimi miejscami z cała pewnością nie są. Jeżeli osoba umieszczająca ulotkę zostanie złapana na gorącym uczynku, Straż Miejska może nałożyć na nią mandat w wysokości do 500 zł. Jeżeli natomiast właściciel pojazdu wskaże sprawcę, który umieścił ulotkę za wycieraczką, ale oddalił się z miejsca zdarzenia, strażnik sporządzi wniosek do Sądu. Samochód jest bowiem własnością prywatną a nie mieniem publicznym.

Odnośnie kwoty 20 zł za godzinę parkowania można sprawy zgłaszać do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W wywiadzie dla Fakt.pl czytamy: Urząd może ingerować w kwestii wysokości cen stosowanych przez przedsiębiorców jedynie w dwóch przypadkach, jeżeli są one wynikiem niedozwolonego porozumienia lub nadużywania pozycji dominującej. Niedozwolona praktyką godzącą w interesy konsumentów mógłby natomiast być brak informacji o cenie, zatajenie tej informacji, umieszczenie jej w miejscu niewidocznym lub wprowadzenie konsumentów w błąd co do wysokości opłaty - mówi Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK. Konsument powinien mieć jasną i czytelną informację o cenie. Do rozważenia byłoby oczywiście czy w konkretnej sprawie mielibyśmy do czynienia z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów czy sprawą indywidualną.

Prawnicy są zgodni, że zawyżanie cen przez samorządy lub organy im podległe jest nadużywaniem pozycji dominującej. Czy cena 20 zł za godzinę parkowania jest zawyżona? Wystarczy sprawdzić jaki jest średni koszt godziny na innych parkingach w Gnieźnie, a ten wynosi ok. 3 zł.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Czytelnik

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • 09.03.2019 13:15  Odpowiedz na komentarz

  Parkingu przy hali nie było. Przy blokach też. Tereny zielone za Blokami sami mieszkańcy rozjechali. Miasto zbudowało nowe. A stale ŹLE! ŹLE! ŹLE! A BUDŻET miasta nie jest z Gumy!

 • te parkingi przy ul. sportowej są ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców gniezna nie tylko dla spółdzielców bo znajdują się na gruncie miejskim. To że stoją tam w większości mieszkańcy bloków nie oznacza że tylko oni mają tam prawo stać.

 • jak się te ludzie z Gniezna obudzą to już będzie za późno

 • 03.03.2019 20:37  Odpowiedz na komentarz

  wŁAŚNIE JEST KOCIOŁ PRZY SPORTOWEJ, ZAWALONA W DWIE STRONY...Dżem, SUPER SIE TERAZ WYJEŻDŻA SPOD DOMU MIESZKAŃCOM BUDOWLANYCH, OCZYWIŚCIE TYM KTÓRZY ZAŁAPALI SIE NA MIEJSCE NA PARKINGU. i MY MAMY JESZCZE DOPLACAĆ DO INTERESÓW TEJ HALI, PARANOJA!!!

 • Co za nieuk to napisał , cyt. .....parking jest przewidziany tylko dla gości hali ... W przypadku weryfikacji obecności na hali widowiskowo-sportowej koszt godziny parkowania wynosi 20 zł.. Weryfikacja to sprawdzenie , czyli sprawdzą że gość jest obecny na hali to zapłaci

 • 03.03.2019 18:25  Odpowiedz na komentarz

  No i teraz koncert. Samochody zaparkowane bliżej niż 10 metrów od skrzyżowania. Zaparkowane na terenach zielonych. Są na to przepisy o ruchu drogowym. Przejeżdża policja i nic. Typowy temat dla uwagi i Fakt.

 • 03.03.2019 09:46  Odpowiedz na komentarz

  Proszę o wskazanie z jakiego dokumentu wynika ta opłata? Uchwała czy zarządzenie czyjeś? Chyba nie decyzja dyrekcji Gosiru?

 • Sami wybieraliscie prezydenta więc mieście do siebie pretensje. A BYL p. KAMINSKI, KTORY OFEROWAL WAM NAWET TANSZE CIEPLO.

PODOBNE TEMATY
Sprawcy odpalania fajerwerków w centrum namierzeni przez Straż Miejską Straż Miejska w Gnieźnie namierzyła sprawców zakłócania spokoju i porządku publicznego, do którego doszło... Niedziela, 5 lipca 2020
Obywatelskie zatrzymania pijanych kierowców Czujnością i odpowiedzialnością wykazali się mieszkaniec Niechanowa, mieszkanka Gniezna, mieszkaniec... Sobota, 4 lipca 2020
Kierowca bordowego Opla Corsa podrzuca śmieci w Piekarach W Piekarach na ul. Poziomkowej kierowca bordowego Opla Corsa notorycznie podrzuca śmieci. Mieszkańcy... Czwartek, 2 lipca 2020
15-latek uratował życie mężczyzny! Jako jedyny wyciągnął go z samochodu i rozpoczął reanimację! We wtorek na ul. Roosevelta w Gnieźnie doszło do wypadku. 65-letni mężczyzna kierujący osobowym Volkswagenem,... Czwartek, 2 lipca 2020