moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rekolekcje na miarę stolicy chrześcijaństwa

Środa, 13 lipca 2011
  • Rekolekcje na miarę stolicy chrześcijaństwa

Od 1 do 3 lipca w Seminarium Duchownym trwały rekolekcje zorganizowane przez grupę "Przystań". Ich temat brzmiał: "Spotkać Jezusa". O niesamowitym znaczeniu tych trzech dni świadczą wypowiedzi uczestników.

Na myśl o rekolekcjach: SPOTKAĆ JEZUSA uśmiecham się, gdyż do dzisiaj czuję radość, przede wszystkim z tego powodu, że uczestnicy chcą tutaj wrócić - już pytają kiedy będą następne rekolekcje. Dzisiaj człowiek jest zabiegany - żyjemy właśnie w takiej epoce, ale tak sobie myślę, że to jest nasz czas, żyjemy TU i TERAZ - wielka łaska daru życia w tym pięknym świecie i żeby żyć pełnią trzeba spotkać się z Bogiem, na chwilę zatrzymać się, wyciszyć, posłuchać. Temu właśnie służyły wyżej wymienione rekolekcje. Spotkania prowadził ks. Paweł Podeszwa - biblista i ks. Wojciech Rzeszowski - rektor Seminarium Duchownego. Ksiądz Paweł wprowadził nas w ewangelię św. Marka, tłumaczył zagadnienia, objaśniał znaczenia, odpowiadał na pytania, odwoływał się do Starego Testamentu - wyjaśniając i naświetlając wydarzenia tamtego czasu, którego wypełnieniem jest Nowy Testament - czyli Jezus. Ksiądz Wojciech wprowadził nas w klimat rekolekcji, ukazał nam piękno, metodę, znaczenie i owoce wiernej modlitwy. Był czas na Eucharystię, konferencję, była możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz rozmowy z kapłanem, był czas na śpiew, modlitwę, ciszę, dialog - odkrywanie siebie. Zostaliśmy przyjęci z serdecznością. Nastrój panujący w Seminarium bardzo pomógł uczestnikom w głębszym spotkaniu się z samym sobą i w tym wszystkim w spotkaniu z Jezusem. Najmłodszy uczestnik miał 16 lat, najstarsza uczestniczka 70. Niesamowite bogactwo różnorodności  i w tym wszystkim działanie Boga. Jestem wdzięczna za otwartość i bezinteresowność ks. Wojciecha Rzeszowskiego i ks. Pawła Podeszwy oraz  Siostrom, które przygotowały dla nas bardzo dobre posiłki. Nabraliśmy siły duchowej. Teraz ze zdobytą wiedzą i pragnieniami serca możemy wracać do swoich domów, codziennych zajęć, wprowadzając w naszą codzienność częstsze spotkania z Jezusem.
Halina Kowalska
„Przystań”

Wypowiedzi osób biorących udział w rekolekcjach

Dla mnie te rekolekcje były nie tylko czasem medytacji nad Słowem Bożym i przemyśleń, ale także czasem rozmowy z Bogiem. Chociaż wielu ludzi czyta Pismo Święte nie potrafi czasami „wyłowić” wszystkiego z danego fragmentu. Tutaj na niektóre fragmenty z ewangelii św. Marka zostało rzucone „światło”, dzięki czemu ewangelie tą można lepiej zrozumieć. Wszystkich serdecznie zachęcam do wzięcia udziału w takich rekolekcjach.
Piotr, 16 lat

Któż z nas nie chciałby spotkać Jezusa? Jako chrześcijanie powinniśmy o tym marzyć i dążyć do tego spotkania za wszelką cenę. Dlatego dobrze się stało, że wraz z mężem pojechaliśmy na rekolekcje do Seminarium w Gnieźnie zorganizowane przez grupę „Przystań”. Zachęcił nas ich tytuł: „Spotkać Jezusa”.
Podczas rekolekcji ks. Paweł Podeszwa  i ks. Wojciech Rzeszowski pokazywali nam gdzie i jak można Jezusa spotkać. Ale nie tylko o to chodziło podczas rekolekcji. W tym czasie ważne jest nie tylko to, by znaleźć Jezusa, ale przede wszystkim, by pozwolić, by to On mnie znalazł. Ksiądz Wojciech Rzeszowski wprowadzał nas w czas rekolekcji, modlitwy, czas milczenia i słuchania tego, co Bóg chce powiedzieć osobiście każdemu z nas. Bo On ciągle do nas mówi: poprzez swoje Słowo, drugiego człowieka, rozmaite wydarzenia. Człowiek musi jednak uczyć się rozpoznawać ten Głos w gwarze świata. I dlatego tak ważny jest czas wyciszenia, odejścia na „pustynię”, wyrwania się ze swojego dotychczasowego życia.
Ksiądz Paweł Podeszwa, biblista, przedstawiał nam Jezusa i Jego uczniów na podstawie słów ewangelisty Marka. Te konferencje pokazały, jak mało wiemy o Biblii i o Jej bogactwie. Zachęciły do wejścia w głąb Żywego Słowa Boga, by Je rozważać i poprzez Nie nawiązywać z Bogiem osobistą relację. Słowo Boga ma moc. Tylko Ono może przemienić moje serce, mój umysł, może skłonić mnie do nawrócenia, które nie oznacza jedynie zmiany postępowania, ale przede wszystkim zmianę myślenia.
Podczas rekolekcji był czas na milczenie i Adorację, ale też czas na spotkanie z drugim człowiekiem. A najpiękniejsze było dla mnie świadectwo w osobie ks. Podeszwy, że można żyć Biblią. Potrafił on o Piśmie Świętym mówić nieustannie i prawie wszystko do niego odnosił. Słuchało się z zapartym tchem i ciągle było mało. Dlatego mam nadzieję, że te rekolekcje dotyczące Słowa Bożego będą kontynuowane.
Elżbieta Krzewińska

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Abp Henryk Muszyński i Adam Bartosz laureatami Nagrody im. Księdza Stanisława Musiała za rok 2018 1 marca zostanie wręczona Nagroda im. Księdza Stanisława Musiała, przyznawana osobom zasłużonym dla... Środa, 6 lutego 2019
Kupując, pomożesz wspierać Spółdzielnia socjalna "NaWiniarach" otrzymała certyfikat "zakup prospołeczny" na "usługi cateringu okolicznościowego... Środa, 9 stycznia 2019
Każda złotówka na wagę złota Każdego roku od stycznia do kwietnia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zwraca się z prośbą o 1% Państwa... Środa, 9 stycznia 2019
Betlejemskie światło pokoju W imieniu Komendy hufca ZHP w Gnieźnie zapraszamy na oficjalne przekazanie Betlejemskiego światła pokoju,... Środa, 12 grudnia 2018