Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dlaczego kupując dom szukamy projektów energooszczędnych?

Czwartek, 7 lutego 2019
  • Dlaczego kupując dom szukamy projektów energooszczędnych?

Na polskim rynku nieruchomości już od kilku sezonów w kategorii domów jednorodzinnych królują projekty zorientowane na uzyskanie znacznych oszczędności w energii użytkowanej na ogrzewanie. Mimo to większość rodaków wciąż buduje i inwestuje w konstrukcje zasadzające się na tradycyjnych technikach budowlanych. O tym, dlaczego powinniśmy przestawić się na najnowsze standardy w stawianiu wymarzonego domu, wraz z ekspertami z branży rozprawiamy w poniższym artykule.

O jak wielkich oszczędnościach mówimy?
Zwyczajny dom w skali roku zużywa mniej więcej 170 kilowatów na metr kwadratowy energii. W przypadku energooszczędnego odpowiednika zaś liczba ta spada do ledwie 60 kW. Jak nietrudno obliczyć, mamy do czynienia z ponad 50% mniejszym budżetem potrzebnym na utrzymanie pożądanej temperatury w sezonie grzewczym. Jeśli wartość tę zaaplikujemy do realnych kwot, zyskujemy ogromny zastrzyk dla domowych finansów, który dodatkowo przemnożony przez kolejne lata daje sumy, o których zgromadzeniu możemy zapomnieć przy tradycyjnej formule budowlanej.

To właśnie ekonomiczny element okazuje się decydujący w wyborze miejsca zamieszkania, dlatego też domy na sprzedaż w Rudzie Śląskiej sukcesywnie stają się mniej popularne niż ich energooszczędne odpowiedniki z Mikołowa lub Tarnowakich Gór, gdzie doświadczony deweloper zdecydował się na ulokowanie projektu o nazwie Osiedle Sielanka. To jedna z pierwszych tego pokroju inwestycji w skali kraju, co poznajemy po przyznanej jej przez NFOSiGW oficjalnej etykiecie energooszczędności.

W tutejszym krajobrazie nie tylko same budynki stały się obiektami o znacznie mniejszym zapotrzebowaniu na energię z paliwa grzewczego, projektanci postarali się również o funkcjonalność otoczenia obiektów. Możemy zatem podziwiać całość infrastruktury, która jeszcze bardziej sprawia, że każdy z umieszczonych tu domów staje się doskonałą częścią szerszego zamysłu.

Czym dom energooszczędny różni się od zwykłego?
Na pierwszy plan wysuwa się bez dwóch zdań prostota bryły budynku oraz zaprowadzony w nim układ pomieszczeń. Zarówno pierwszy jak i drugi czynnik ma minimalizować utratę krążącego po wnętrzu ciepła. Będziemy mogli zatem liczyć na wiele otwartych przestrzeni oraz małą liczbę załamań ściennych bądź tych związanych z dachem. Co więcej, przeszklenia zostaną skupione na południowej ścianie, byśmy mogli cieszyć się światłem i ciepłem zapewnianym przez słońce jak najdłużej.

Oprócz tego projekty  najczęściej zakładają mechanizmy rekuperacji powietrza oraz skrupulatnie zorganizowane ocieplenie budynku, które dotyczyć będzie również nierzadko omijanych w tradycyjnym budownictwie części podstawowej konstrukcji. Całości zaś dopełni w pełni ekologiczny i wydajny piec, który także znacznie przyczyni się do mniejszego zużycia paliwa. Różnic naturalnie będzie znacznie więcej, szczególnie na niwie doboru materiałów budowlanych, te jednak mogłyby zostać tematem osobnego tekstu.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Poduszki dekoracyjne - nadaj swoim wnętrzom oryginalnego stylu Wprowadzają przytulny nastrój, zachęcają do odpoczynku, są jednym z częściej wybieranych dodatków. Poduszki... Piątek, 28 czerwca 2019
Dick-Bud - Pracownia Architektoniczno-Budowlana Pracownia Architektoniczno-Budowlana Dick-Bud, to firma z 40-letnią tradycją. Biuro powstało w 1976... Poniedziałek, 25 marca 2019
Zaprojektuj biuro idealne i stwórz warunki do wygodnej, efektywnej pracy O tym, że każdy pracownik musi mieć odpowiednie warunki pracy, nie trzeba nikogo przekonywać. Co to... Wtorek, 27 listopada 2018
WIG szansą dla lokalnych przedsiębiorców! Co dają grupy zakupowe? W czerwcu br. powstała Wielkopolska Izba Gospodarcza. Niewiele osób wie jednak "z czym to się je". Czy... Sobota, 6 października 2018