moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gniezno uczci setną rocznicę wybuchu powstania

Czwartek, 27 grudnia 2018
  • Gniezno uczci setną rocznicę wybuchu powstania

To będzie wyjątkowy dzień w Gnieźnie. 28 grudnia 2018 r. mieszkańcy Pierwszej Stolicy uczczą setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oprócz tradycyjnej uroczystości na Akropolu Bohaterów, Mszy Świętej w bazylice Prymasowskiej i rekonstrukcji historycznej tego dnia odbędzie się także uroczyste otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu.

Otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego
Dom Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu w Gnieźnie to nowa wystawa stała - miejsce pamięci o tym bohaterskim zrywie sprzed stu lat. Nie bez powodu to miejsce pamięci ulokowaliśmy właśnie w Starym Ratuszu. To w tym miejscu widzianym z okien budynku, 28 grudnia 1918 roku rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie - mówi prezydent Tomasz Budasz.

Pamiątki z Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 do tej pory znajdowały się w Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie w "sali tradycji". Ich przeniesienie pozwoli na lepszy dostęp mieszkańców oraz turystów do ekspozycji. Temat Powstania Wielkopolskiego jest ciągle żywy w Gnieźnie, wiele rodzin przekazało pamiątki po przodkach w nadziei, że będą one przypominać mieszkańcom Gniezna oraz turystom o tych wydarzeniach.

Miejski Ośrodek Kultury, który będzie prowadził DPW uzyskał na ten cel dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt zakłada utworzenie wystawy stałej, sali edukacyjnej a także działania edukacyjne i popularyzatorskie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych w 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - mówi Marta Pacak zastępca dyrektora MOK.

28 grudnia 2018 r. w godz. od 12:00 do 19:00,w pierwszym dniu funkcjonowania DPW, będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem, później także DPW będzie bezpłatny dla zwiedzających.

Rekonstrukcja historyczna "Pruski zmierzch"
Senator Robert Gaweł prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Gniezno" zaprosił wszystkich mieszkańców Gniezna i okolic na rekonstrukcję historyczną pt. "Pruski zmierzch". Rozpocznie się ona 28 grudnia br. o godzinie 18.30 na deptaku przy ul. Chrobrego, czyli przed Starym Ratuszem. Rekonstrukcja będzie dynamiczna i zakończy się przy ul. Sobieskiego na terenie dawnych koszar. Senator Gaweł podkreślił, że będzie to wydarzenie, które godnie upamiętni setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości. W imieniu Stowarzyszenia GRH "Garnizon Gniezno" podziękował Tomaszowi Budaszowi, prezydentowi Gniezna i Barbarze Borowskiej, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie za dofinansowanie rekonstrukcji przez Miasto i Bank.

Pozostałe wydarzenia 28.12
W Gnieźnie, podobnie jak w całej Wielkopolsce, setna rocznica wybuchu naszego zwycięskiego powstania, będzie świętowana w wyjątkowy sposób - mówi senator Robert Gaweł. 28 grudnia odbędzie się Sejmik Ziemi Gnieźnieńskiej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, podczas którego radni wszystkich samorządów powiatu gnieźnieńskiego i gminy Powidz przyjmą specjalne Laudum.

Otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego i rekonstrukcja historyczna to ważne, ale nie jedyne wydarzenia 28 grudnia w Gnieźnie. W samo południe odbędzie się Msza Święta w intencji poległych uczestników Powstania Wielkopolskiego w Bazylice Prymasowskiej, tuż po jej zakończeniu odbędzie się przemarsz na cmentarz św. Piotra gdzie odbędą się uroczystości przy Akropolu Bohaterów. Od godz. 12:00 do 19:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego, a od godz. 16:00 do 18:00 przed Starym Ratuszem stać będzie posterunek powstańca. O 16:30 także na deptaku odbędzie się koncert chóru Między Pokoleniami, organizowany przez Fundację Przestrzeń, a o godz. 20:00 za okazaniem zaproszenia odbędzie się koncert Melodie Wielkopolskie na kwartet Jazzowy.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rafał Trzaskowski odwiedzi Gniezno We wtorek, 7 lipca, o godz. 16.00 na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się spotkanie kandydata na Prezydenta... Poniedziałek, 6 lipca 2020
Kolejny gnieźnianin świętował setne urodziny Jubileusz 100. urodzin obchodził 1 lipca jeden z gnieźnian - przedstawiciel znanej, rzemieślniczej rodziny,... Niedziela, 5 lipca 2020
MPK Gniezno wsparło #gaszynchallenge MPK Gniezno włączyło się do akcji #gaszynchallenge i wsparło zbiórkę dla Szymka. Zobaczcie nagranie... Poniedziałek, 29 czerwca 2020
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu potwierdził zasadność kryterium szczepionkowego Na mocy przyjętej w grudniu 2019 roku uchwały Rady Miasta Gniezna, jednym z kryteriów, na podstawie... Poniedziałek, 29 czerwca 2020