Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gniezno uczci setną rocznicę wybuchu powstania

Czwartek, 27 grudnia 2018
  • Gniezno uczci setną rocznicę wybuchu powstania

To będzie wyjątkowy dzień w Gnieźnie. 28 grudnia 2018 r. mieszkańcy Pierwszej Stolicy uczczą setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oprócz tradycyjnej uroczystości na Akropolu Bohaterów, Mszy Świętej w bazylice Prymasowskiej i rekonstrukcji historycznej tego dnia odbędzie się także uroczyste otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu.

Otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego
Dom Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu w Gnieźnie to nowa wystawa stała - miejsce pamięci o tym bohaterskim zrywie sprzed stu lat. Nie bez powodu to miejsce pamięci ulokowaliśmy właśnie w Starym Ratuszu. To w tym miejscu widzianym z okien budynku, 28 grudnia 1918 roku rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie - mówi prezydent Tomasz Budasz.

Pamiątki z Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 do tej pory znajdowały się w Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie w "sali tradycji". Ich przeniesienie pozwoli na lepszy dostęp mieszkańców oraz turystów do ekspozycji. Temat Powstania Wielkopolskiego jest ciągle żywy w Gnieźnie, wiele rodzin przekazało pamiątki po przodkach w nadziei, że będą one przypominać mieszkańcom Gniezna oraz turystom o tych wydarzeniach.

Miejski Ośrodek Kultury, który będzie prowadził DPW uzyskał na ten cel dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt zakłada utworzenie wystawy stałej, sali edukacyjnej a także działania edukacyjne i popularyzatorskie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych w 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - mówi Marta Pacak zastępca dyrektora MOK.

28 grudnia 2018 r. w godz. od 12:00 do 19:00,w pierwszym dniu funkcjonowania DPW, będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem, później także DPW będzie bezpłatny dla zwiedzających.

Rekonstrukcja historyczna "Pruski zmierzch"
Senator Robert Gaweł prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Garnizon Gniezno" zaprosił wszystkich mieszkańców Gniezna i okolic na rekonstrukcję historyczną pt. "Pruski zmierzch". Rozpocznie się ona 28 grudnia br. o godzinie 18.30 na deptaku przy ul. Chrobrego, czyli przed Starym Ratuszem. Rekonstrukcja będzie dynamiczna i zakończy się przy ul. Sobieskiego na terenie dawnych koszar. Senator Gaweł podkreślił, że będzie to wydarzenie, które godnie upamiętni setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości. W imieniu Stowarzyszenia GRH "Garnizon Gniezno" podziękował Tomaszowi Budaszowi, prezydentowi Gniezna i Barbarze Borowskiej, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie za dofinansowanie rekonstrukcji przez Miasto i Bank.

Pozostałe wydarzenia 28.12
W Gnieźnie, podobnie jak w całej Wielkopolsce, setna rocznica wybuchu naszego zwycięskiego powstania, będzie świętowana w wyjątkowy sposób - mówi senator Robert Gaweł. 28 grudnia odbędzie się Sejmik Ziemi Gnieźnieńskiej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, podczas którego radni wszystkich samorządów powiatu gnieźnieńskiego i gminy Powidz przyjmą specjalne Laudum.

Otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego i rekonstrukcja historyczna to ważne, ale nie jedyne wydarzenia 28 grudnia w Gnieźnie. W samo południe odbędzie się Msza Święta w intencji poległych uczestników Powstania Wielkopolskiego w Bazylice Prymasowskiej, tuż po jej zakończeniu odbędzie się przemarsz na cmentarz św. Piotra gdzie odbędą się uroczystości przy Akropolu Bohaterów. Od godz. 12:00 do 19:00 będzie można bezpłatnie zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego, a od godz. 16:00 do 18:00 przed Starym Ratuszem stać będzie posterunek powstańca. O 16:30 także na deptaku odbędzie się koncert chóru Między Pokoleniami, organizowany przez Fundację Przestrzeń, a o godz. 20:00 za okazaniem zaproszenia odbędzie się koncert Melodie Wielkopolskie na kwartet Jazzowy.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Prezydent po utracie bloku przy ul. Liliowej ma jeszcze większą władzę nad nieruchomościami. Czy to bezpieczne? Może się wydawać, że lekkomyślnością wykazali się radni miejscy, którzy pozytywnie przegłosowali uchwałę... Poniedziałek, 19 sierpnia 2019
Sięgacz przy ul. Skrajnej doświetlony W sierpniu zakończono montaż oświetlenia na tzw. sięgaczu ulicy Skrajnej (pierwszym od ul. Mnichowskiej).... Sobota, 17 sierpnia 2019
Przebudowa ul. Biskupińskiej zakończona W połowie sierpnia zakończył się ostatni z trzech etapów trwającej od 2017 r. przebudowy ulicy okalającej... Sobota, 17 sierpnia 2019
Trwa budowa placu zabaw nad Jeziorem Jelonek Budowa placu zabaw nad Jeziorem Jelonek trwa w najlepsze. Już niebawem najmłodsi mieszkańcy Pierwszej... Sobota, 10 sierpnia 2019