Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ryby też swoje prawa mają

Czwartek, 20 grudnia 2018
  • Ryby też swoje prawa mają

Akcję profilaktyczną mającą na celu zwiększenie świadomości społecznej zarówno sprzedających jak i kupujących w zakresie właściwego traktowania ryb podczas masowej ich sprzedaży prowadzą gnieźnieńscy dzielnicowi wraz z inspektorami z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Podczas kontroli sprawdzają w jakich warunkach sprzedaje się żywe ryby i pozbawia się je życia oraz w co się je pakuje?

Gnieźnieńscy dzielnicowi i inspektorzy z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii kontrolują punkty, w których sprzedaje się żywe ryby. Podczas kontroli inspektorzy i policjanci już sprawdzili jak wyglądają stanowiska sprzedaży ryb w sklepach wielkopowierzchniowych.

W przypadku dystrybucji żywych ryb mają zastosowanie niżej wymienione przepisy. Zgodnie z treścią art. 5 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt (Dz.U. 1997, nr 11, poz. 724 ze zm.) każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, przez które rozumieć należy traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia (art. 4 pkt. 2 Ustawy):
  1. Naturalnym środowiskiem ryby jest środowisko wodne.
  2. Transportowanie żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub foliowych workach nie jest humanitarnym traktowaniem zwierząt i wyczerpuje znamiona znęcania przewidziane w art. 6 ust. 2 pkt. 6 Ustawy (transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres).
  3. Jeśli przetrzymywanie lub transportowanie ryby w opisany wyżej sposób prowadzi do jej zgonu wskutek uduszenia to czyn taki kwalifikować należy jako niehumanitarne zabicie zwierzęcia.
  4. Tego typu zachowania (niehumanitarne traktowanie lub niehumanitarne zabijanie zwierząt) zabronione są z mocy art. 6 ust. 1 Ustawy i stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do roku (art. 35 ust. 1 Ustawy) lub do lat 2 gdy sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem (art. 35 ust.2 Ustawy).

Jak informowali inspektorzy osoba, która sprzedaje ryby, musi mieć staż w uboju i handlu rybami i być pełnoletnia. Miejsce, w którym uśmierca się ryby, powinno być osłonięte albo umieszczone na zapleczu sklepu. Nie powinno się tego robić na oczach ludzi, w szczególności dzieci. Sprzedawcy mają również instrukcje, jak to wykonać humanitarnie. Żywy karp po zakupie powinien być włożony do opakowania stosowanego do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta, tak, by miał dostęp do tlenu.
 
źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Bezpiecznie przez pasy do pierwszej klasy W poniedziałek, 16 września 2019 roku gnieźnieńscy policjanci rozpoczęli akcję "Bezpiecznie przez pasy... Wtorek, 17 września 2019
Została zgwałcona - trafi do więzienia! Absurdalny wyrok gnieźnieńskiego Sądu Jak informuje portal wp.pl, mieszkanka wsi pod Gnieznem, która złożyła zawiadomienie o tym, że została... Poniedziałek, 16 września 2019
Pożar budynku przy ul. Cieszkowskiego! Ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeniał! W nocy z soboty na niedzielę, po godz. 2.00 strażacy zostali powiadomieni o pożarze budynku wielorodzinnego... Niedziela, 15 września 2019
19-latek wypadł z auta wraz z fotelem! Poniósł śmierć na miejscu! W nocy z soboty na niedzielę służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na drodze krajowej nr 15... Niedziela, 15 września 2019