Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Paczki dla Polaków na Kresach dostarczone

Wtorek, 18 grudnia 2018
  • Paczki dla Polaków na Kresach dostarczone

Grupa wolontariuszy Stowarzyszenia Odra-Niemen wróciła z wyprawy na polskie Kresy północne i Inflanty. Zawieźliśmy paczki świąteczne dla tamtejszych Polaków. Dziewięć osób z Gniezna, Poznania, Pobiedzisk i Bydgoszczy przez 7 dni pokonało 2 900 km i dostarczyło ponad 120 paczek świątecznych Polakom na Litwie (Święciany, Nowe Święciany, Podbrodzie) i Łotwie (Daugavpils, Krasław, Ogre, Ryga, Jelgava, Jekabpils, Iecava).

Paczki z produktami spożywczymi przemysłowymi, zebranymi w dniach 23.11.2018 do 2.12.2018, przez wolontariuszy SP nr 7 w sklepach PSS SPOŁEM w Gnieźnie, przygotowane zostały przez młodzież z koła AK Gniezno. Dodatkowo do Gniezna trafiły produkty zebrane przez oddział Stowarzyszenia Odra-Nniemen w Bydgoszczy oraz paczki dla Sybiraków przygotowane przez SP w Ostaszewie k/Bydgoszczy.

Gotowe paczki wręczono osobiście mieszkającym na Litwie i Łotwie polskim kombatantom, Sybirakom, osobom najstarszym i samotnym, polskim nauczycielom i zasłużonym działaczom polskich organizacji polonijnych. Dodatkowo słodycze, przybory szkolne i książki przekazaliśmy polskim przedszkolakom z Dyneburga (Łotwa) i Podbrodzia (Litwa). Do każdej paczki dołączony został opłatek oraz kartki z życzeniami, własnoręcznie przygotowane przez dzieci.

Podczas wyjazdu, wolontariusze nie zapominali też o polskich cmentarzach wojennych oraz miejscach pamięci narodowej, na których zapalono liczne znicze. Odwiedziliśmy również miejsce urodzenia marszałka Piłsudskiego - Zułów oraz dom w Święcianach, w którym urodził się wybitny pilot Stanisław Żwirko.

Wyjazd zakończyliśmy wizytą w Wilnie i przekazaniem żywności oraz wózka inwalidzkiego siostrze Michaeli Rak, która prowadzi jedyne litewskie hospicjum w Wilnie i buduje hospicjum dziecięce.

W tym roku nasz wyjazd był wyjątkowo długi ale po raz pierwszy dotarliśmy z paczkami w rejon Rygi i okolic. Towarzyszyły nam jednak wyłącznie pozytywne emocje oraz liczne wzruszenia, związane ze spotkaniami I wspomnieniami, sięgającymi często okresu II RP. Wartość edukacyjna wyjazdu jest olbrzymia, a co najważniejsze po raz kolejny nasza grupa pokazała, że macierz pamięta i nie zapomni o Polakach, znajdujących się daleko poza granicami Polski. Pamięć o rodakach jest najważniejsza i pamiętać to nasz obowiązek.

Tegoroczna eskapada nie byłaby tak udana gdyby nie pomoc kilku osób i instytucji. Bardzo dziękujemy Paniom Elżbiecie Fischer i Ewie Modelskiej oraz wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, PSS SPOŁEM Gniezno, firmie Auto Sanok Jankowo Dolne, drukarni Majorczyk Gniezno i SP w Ostaszowie.

Bardzo pomagają nam Polacy na co dzień mieszkający na Łotwie i Litwie. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie dotrzeć bezpośrednio do aż tak wielu osób. W imieniu całej naszej grupy chciałbym bardzo podziękować następującym osobom: Alina Apolione i Ryszard Stankiewicz (Daugavpils), Józef Dobkiewicz (Krasław), Inga Płocina i Maria Legeza (Ryga), Maria Kudrjawceva (Jelgava), Leokadia Bełuze (Jeabpils), Wacław Wiłkajć (Święciany), Irena Bejnor i Anna Lastawska (Podbrodzie), siostra Michaela Rak (Wilno). Bardzo dziękujemy!
 
tekst: Informacja Prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Gnieźnieńska aplikacja w akceleratorze Warsaw Booster'19 organizowanym przez Miasto Stołeczne Warszawę O tym jak uprościć comiesięczne płacenie za rachunki i w jaki sposób miasta mogą być bardziej smart... Czwartek, 17 października 2019
Tragedia bezdomnego w opuszczonej chlewni z czasów PRL-u Gnieźnieńska grupa eksploratorów opuszczonych budynków odwiedziła opuszczoną chlewnię w okolicach wsi... Niedziela, 29 września 2019
Zmarł ks. Marek Sobociński W czwartek 19 września zmarł nagle ks. dr Marek Sobociński (l.51), proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny... Niedziela, 22 września 2019
Nabór do studia artystycznego w Gnieźnie! Improv to artystyczne studio rozwoju. Naszą misją jest zapewnienie każdemu uczestnikowi jak najlepszych... Poniedziałek, 12 sierpnia 2019