X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Paczki dla Polaków na Kresach dostarczone

Wtorek, 18 grudnia 2018
  • Paczki dla Polaków na Kresach dostarczone

Grupa wolontariuszy Stowarzyszenia Odra-Niemen wróciła z wyprawy na polskie Kresy północne i Inflanty. Zawieźliśmy paczki świąteczne dla tamtejszych Polaków. Dziewięć osób z Gniezna, Poznania, Pobiedzisk i Bydgoszczy przez 7 dni pokonało 2 900 km i dostarczyło ponad 120 paczek świątecznych Polakom na Litwie (Święciany, Nowe Święciany, Podbrodzie) i Łotwie (Daugavpils, Krasław, Ogre, Ryga, Jelgava, Jekabpils, Iecava).

Paczki z produktami spożywczymi przemysłowymi, zebranymi w dniach 23.11.2018 do 2.12.2018, przez wolontariuszy SP nr 7 w sklepach PSS SPOŁEM w Gnieźnie, przygotowane zostały przez młodzież z koła AK Gniezno. Dodatkowo do Gniezna trafiły produkty zebrane przez oddział Stowarzyszenia Odra-Nniemen w Bydgoszczy oraz paczki dla Sybiraków przygotowane przez SP w Ostaszewie k/Bydgoszczy.

Gotowe paczki wręczono osobiście mieszkającym na Litwie i Łotwie polskim kombatantom, Sybirakom, osobom najstarszym i samotnym, polskim nauczycielom i zasłużonym działaczom polskich organizacji polonijnych. Dodatkowo słodycze, przybory szkolne i książki przekazaliśmy polskim przedszkolakom z Dyneburga (Łotwa) i Podbrodzia (Litwa). Do każdej paczki dołączony został opłatek oraz kartki z życzeniami, własnoręcznie przygotowane przez dzieci.

Podczas wyjazdu, wolontariusze nie zapominali też o polskich cmentarzach wojennych oraz miejscach pamięci narodowej, na których zapalono liczne znicze. Odwiedziliśmy również miejsce urodzenia marszałka Piłsudskiego - Zułów oraz dom w Święcianach, w którym urodził się wybitny pilot Stanisław Żwirko.

Wyjazd zakończyliśmy wizytą w Wilnie i przekazaniem żywności oraz wózka inwalidzkiego siostrze Michaeli Rak, która prowadzi jedyne litewskie hospicjum w Wilnie i buduje hospicjum dziecięce.

W tym roku nasz wyjazd był wyjątkowo długi ale po raz pierwszy dotarliśmy z paczkami w rejon Rygi i okolic. Towarzyszyły nam jednak wyłącznie pozytywne emocje oraz liczne wzruszenia, związane ze spotkaniami I wspomnieniami, sięgającymi często okresu II RP. Wartość edukacyjna wyjazdu jest olbrzymia, a co najważniejsze po raz kolejny nasza grupa pokazała, że macierz pamięta i nie zapomni o Polakach, znajdujących się daleko poza granicami Polski. Pamięć o rodakach jest najważniejsza i pamiętać to nasz obowiązek.

Tegoroczna eskapada nie byłaby tak udana gdyby nie pomoc kilku osób i instytucji. Bardzo dziękujemy Paniom Elżbiecie Fischer i Ewie Modelskiej oraz wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, PSS SPOŁEM Gniezno, firmie Auto Sanok Jankowo Dolne, drukarni Majorczyk Gniezno i SP w Ostaszowie.

Bardzo pomagają nam Polacy na co dzień mieszkający na Łotwie i Litwie. Bez ich pomocy nie bylibyśmy w stanie dotrzeć bezpośrednio do aż tak wielu osób. W imieniu całej naszej grupy chciałbym bardzo podziękować następującym osobom: Alina Apolione i Ryszard Stankiewicz (Daugavpils), Józef Dobkiewicz (Krasław), Inga Płocina i Maria Legeza (Ryga), Maria Kudrjawceva (Jelgava), Leokadia Bełuze (Jeabpils), Wacław Wiłkajć (Święciany), Irena Bejnor i Anna Lastawska (Podbrodzie), siostra Michaela Rak (Wilno). Bardzo dziękujemy!
 
tekst: Informacja Prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Jedenasta Akcja Serce i pierwsza w tym roku z udziałem powidzkich lotników 23 kwietnia po południu zakończyła się Akcja Serce, którą realizowała załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego... Piątek, 26 kwietnia 2019
Julia jest po pierwszym zabiegu! Była dzielna mimo dużego bólu 6-letnia Julia, która urodziła się z naczyniakiem jest już po pierwszym zabiegu, który przeprowadzono... Sobota, 9 marca 2019
2 tony darów dla Polaków na Kresach 4 grudnia zakończyła się zbiórka produktów żywnościowych i przemysłowych w ramach akcji RODACY BOHATEROM... Środa, 5 grudnia 2018
Trwa zbiórka darów dla polskich kombatantów i Sybiraków na Kresach PSS Społem Gniezno aktywnie włączyło się do akcji Rodacy Bohaterom Stowarzyszenia ODRA NIEMEN. Obok... Środa, 28 listopada 2018