moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wakacje w Muzeum

Czwartek, 30 czerwca 2011
  • Wakacje w Muzeum

Muzeum Początków Państwa Polskiego zaprasza na wspólne spędzenie wakacji. Przygotowano liczne warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy zbudują słowiański gród, średniowieczne miasto oraz miasto przyszłości. Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek i czwartek. Obowiązują zapisy.

Podczas tych spotkań przyjrzymy się miastu i jego architekturze. Zaczniemy od słowiańskich osad, czyli grodów oraz miast warownych. Poznamy także tajemnice XIX-wiecznych kamienic, by na koniec użyć swojej wyobraźni do zbudowania miasta przyszłości. Warsztaty polegać będą na wspólnym zbudowaniu makiet miast z kartonów, listewek i wielu innych materiałów.

SŁOWIAŃSKI GRÓD

Wspólnie budując makietę książęcego grodu i rzemieślniczego podgrodzia poznamy tajniki osady piastowskiej i sposoby jej funkcjonowania.

MIASTO-TWIERDZA

Kiedy zmienił się sposób wojowania, dawne średniowieczne mury zastąpiono potężnymi wałami, baszty - bastionami, a miasta dzięki temu zyskały zupełnie nowy kształt i funkcje.

XIX-WIECZNE KAMIENICE

Każdy samodzielnie skonstruuje własną kamienicę korzystając z szablonów detali architektonicznych, a z gotowych prac zbudujemy makietę ulicy XIX-wiecznego Gniezna.

MIASTO PRZYSZŁOŚCI

Stworzymy miasto jak z filmów fantastycznych wykorzystując zużyte plastikowe butelki, pudełka i opakowania o różnych  kształtach.
Wstępem do warsztatów będzie przyjrzenie się dawnym i współczesnym warsztatom krawieckim, do czego posłużą ryciny średniowieczne, malarstwo rodzajowe i fotografia z XIX wieku. Każdy warsztat poświęcimy innej epoce. Opowiemy jak wyglądała średniowieczna bielizna, dlaczego płaszcz królewski był czerwony i w jakich czasach zaczęto nosić gorset.

MODA ŚREDNIOWIECZNA

W dawnych wiekach podstawowym materiałem był len, a w suknie z niego uszyte ubierali się wszyscy: mężczyźni, kobiety i dzieci. Ważne były różne dodatki - biżuteria, pasy z bronią, sakiewki.

RENESANSOWA MATRONA

Modę na renesansowym dworze wyznaczała zasobność sakwy. Ten, kto miał czym zapłacić mógł sobie pozwolić na bardzo kosztowne i kolorowe tkaniny i zlecić wykonanie z nich wspaniałego stroju. Zarówno mężczyźni jak i kobiety, niczym piękne, barwne ptaki, przechadzali się dumnie zamkowymi korytarzami.

NA DWORZE KRÓLA SŁOŃCE

Hafty, jedwab, peruki - to wszystko gościło na dworze Ludwika XIV, francuskiego króla, który inspirował „modowo” cały swój dwór. Kobiety nosiły ogromne suknie na stelażach, a mężczyźni buty na obcasach.

DYSTYNGOWANY GENTELMAN

W XIX wieku na ulicach miast było bardzo elegancko. To, co wyróżniało, to np. Kapelusze - słomkowe dla dzieci, bardzo okazałe, zdobione sztucznymi kwiatami - dla kobiet, i tak charakterystyczny dla tej epoki, cylinder - dla mężczyzn.
Spróbujemy poznać tajemnice władzy w średniowieczu, zasady jej funkcjonowania i to, jak struktury władzy wyglądają dzisiaj. Wcielając się w role kronikarzy, podróżników lub badaczy, przemierzymy niełatwe ścieżki rządzenia państwem.
Od 9 czerwca, w każdą sobotę wakacji w godz. 11.00 - 13.00. Opłata 8 zł od osoby. Jeśli lubicie rysować i malować - przyjdźcie do nas. W zajęciach może brać udział każdy, bez względu na wiek. Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały do pracy artystycznej. Warsztaty odbywać się będą przez całe wakacje w każdy wtorek i czwartek.
grupy zorganizowane w godz. 9.30 - 11.30
indywidualni w godz. 12.00 - 14.00
rodzinne plenery artystyczne w każdą sobotę w godz. 11.00 - 13.00
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy! Możliwe jest ustalanie terminów zajęć indywidualnie dla grup zorganizowanych. Tel. 61 426 46 41 wew. 221.

Lipiec

5.07 SŁOWIAŃSKI GRÓD
7.07 MODA ŚREDNIOWIECZNA
9.07 RODZINNY PLENER - RYSUNEK
12.07 MIASTO-TWIERDZA
14.07 RENESANSOWA MATRONA
16.07 RODZINY PLENER - MALARSTWO
19.07 XIX-WIECZNE KAMIENICE
21.07 NA DWORZE KRÓLA SŁOŃCE
23.07 RODZINNY PLENER - TECHNIKI MALARSKIE
26.07 MIASTO PRZYSZŁOŚCI
28.07 DYSTYNGOWANY GENTELMAN

Sierpień

2.08 SŁOWIAŃSKI GRÓD
4.08 MODA ŚREDNIOWIECZNA
6.08 RODZINNY PLENER - TECHNIKI MIESZANE
9.08 MIASTO-TWIERDZA
11.08 RENESANSOWA MATRONA
13.08 RODZINNY PLENER - JAK ZE SNU
16.08 XIX-WIECZNE KAMIENICE
18.08 NA DWORZE KRÓLA SŁOŃCE
20.08 RODZINNY PLENER - W POSZUKIWANIU WŁASNEGO STYLU
23.08 MIASTO PRZYSZŁOŚCI
25.08 DYSTYNGOWANY GENTELMAN
27.08 RODZINNY PLENER -  ILUSTRACJA DO UTWORU
MPPP

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Archeologia Gniezna w Poznaniu Wystawa ukazuje historię badań archeologicznych w Gnieźnie od ich początku aż do dzisiaj. Ta historia... Środa, 6 lutego 2019
Tajemnice Złotego Kodeksu Jakie tajemnice kryje Złoty Kodeks Gnieźnieński? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy... Wtorek, 29 stycznia 2019
Uwaga Historia! Odtwórstwo historyczne wczesnego średniowiecza w Polsce Pierwsza wystawa czasowa w nowym 2019 roku w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Ekspozycja... Czwartek, 17 stycznia 2019
III koncert charytatywny Pragniemy Was zaprosić na kolejną III edycję koncertu charytatywnego, którego celem jest zbiórka pieniędzy... Wtorek, 8 stycznia 2019