Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Paszport a wiza - zagadnienia praktyczne

Niedziela, 28 października 2018
  • Paszport a wiza - zagadnienia praktyczne
REKLAMA

Wyjeżdżając za granicę powinno się wziąć pod uwagę jaki dokument jest wymagany w danym państwie. Kraje Unii Europejskiej można odwiedzać zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem. Z kolei kraje poza Unią Europejską wymagają okazania paszportu oraz wizy. Gdy konieczna jest wiza, pojawia się pytanie, czy jej otrzymanie to prosta formalność, czy proces bardziej złożony.

Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granica? oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera. Wyróżniamy cztery rodzaje paszportów:
  1. zwykły - najpowszechniejszy dokument paszportowy,
  2. dyplomatyczny - dla osób pełniących szczególne funkcje w kraju, np. Prezydent RP oraz ich małżonkowie (jeżeli towarzysza? im podczas podróży służbowej),
  3. służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych - dla członków służby zagranicznej, które nie posiadają stopnia dyplomatycznego oraz innych osób skierowanych do wykonywania obowiązków służbowych w placówce zagranicznej,
  4. tymczasowy - dla małoletnich poniżej 5 roku zżycia, w nagłych przypadkach (choroba i konieczność leczenia, pogrzeb członka rodziny), w sytuacji pobytu tymczasowego w RP, a także w przypadku pobyt za granica? na czas oczekiwania paszportu przygotowywanego w RP.

Wizą nazywamy pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa, które jest wystawiane cudzoziemcom przez przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne. W niektórych sytuacjach wiza może być także uzyskana na przejściach granicznych. Ma zazwyczaj postać naklejki umieszczonej w paszporcie lub innym dokumencie podróży, czasami przyjmuje postać stempla lub wpisu.

Z dowodem osobistym zwiedzimy wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Wyspy Azory (Portugalia) i Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania). Dowód powinien być także podstawowym dokumentem tożsamości na francuskich, holenderskich oraz brytyjskich terytoriach zamorskich na Atlantyku i Oceanie Indyjskim. Winno się także paszport posiadać, aby odwiedzić inne wyspy, niekoniecznie należące do krajów Unii Europejskiej.

Paszport jest niezbędny do podróży na terenie Europy i Azji, m.in. Ukrainy, Tajlandii, Filipin czy Hongkongu. Wiele z azjatyckich krajów obowiązek wizowy sprowadza do opłaty na granicy. Dotyczy to m.in. Nepalu oraz Kambodży. Na lotnisku można także kupić wizy do Iranu (konieczne jest w tym przypadku ubezpieczenie obejmujące wszystkie kraje świata) i do Turcji, ale w jej przypadku można skorzystać z e-wizy. Od 1 lutego 2018 r. elektroniczne wizy wprowadził także Wietnam, a w przypadku Indii pewniejszym sposobem jest tradycyjna wizyta w ambasadzie.

Do Kanady można podróżować bez wizy, niemniej jednak od zeszłego roku przed podróżą należy dokonać tzw. elektronicznej autoryzacji podróży. Jest to prosty proces elektroniczny, który jest powiązany z aktualnym paszportem. W Meksyku posiadanie wizy nie jest konieczne. W tym przypadku należy zachować jednakże szczególną ostrożność, jeżeli bowiem przebywamy w pobliżu granicy Stanów Zjednoczonych, a nie mamy wizy USA i biletu powrotnego, ryzykujemy deportację. Wybierając się turystycznie na Kubę powinniśmy mieć tzw. kartę turysty, którą można zakupić w Polsce w wybranych biurach podróży. Do Australii potrzebujemy wizę, przy czym jest ona bezpłatna i otrzymuje się ją po wypełnieniu formularza online.

Rosja wprowadziła bezwizowe wizyty w Sankt Petersburgu. Dotyczy to pobytów, które nie przekraczają 72 godz. Podróż na Białoruś także nie wymaga od nas posiadania wizy. Przylatując do Mińska (i wracając samolotem), mamy prawo do 5-dniowego pobytu (wliczając przylot i wylot) bez wizy.

Wszystkie osoby, które podróżują winny pamiętać o tym, aby kontrolować datę ważności dokumentu stanowiącego podstawę podróży. W wielu krajach wymagane jest, aby paszport osoby odwiedzającej był ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy (np. w Turcji).

Skontaktuj się: Adwokat Gniezno.
tekst: adw. Radosław Szczepaniak

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Ciemna strona Gniezna! Morderstwa, wypadki, gwałty Rafał Jurke, przewodnik turystyczny, miłośnik Gniezna i regionu pracuje nad książką, w której zawarte... Czwartek, 15 listopada 2018
UWAGA - Przekierowanie numeru alarmowego 997 na numer 112 9 listopada na terenie powiatu gnieźnieńskiego przeprowadzony zostanie proces przekierowania numeru... Piątek, 9 listopada 2018
Ponad połowa gnieźnieńskich policjantów na zwolnieniach lekarskich Dokładnie 52% funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przebywa obecnie na zwolnieniach... Środa, 7 listopada 2018
Karina G. przesłuchana! Prokuratura postawiła jej zarzuty Nakaz zatrzymania Kariny G., byłej pracownicy gnieźnieńskiego MOPS-u wydano we wtorek. Dzisiaj kobieta... Środa, 7 listopada 2018