Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Paszport a wiza - zagadnienia praktyczne

Niedziela, 28 października 2018
  • Paszport a wiza - zagadnienia praktyczne

Wyjeżdżając za granicę powinno się wziąć pod uwagę jaki dokument jest wymagany w danym państwie. Kraje Unii Europejskiej można odwiedzać zarówno z dowodem osobistym, jak i paszportem. Z kolei kraje poza Unią Europejską wymagają okazania paszportu oraz wizy. Gdy konieczna jest wiza, pojawia się pytanie, czy jej otrzymanie to prosta formalność, czy proces bardziej złożony.

Dokument paszportowy uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granica? oraz poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera. Wyróżniamy cztery rodzaje paszportów:
  1. zwykły - najpowszechniejszy dokument paszportowy,
  2. dyplomatyczny - dla osób pełniących szczególne funkcje w kraju, np. Prezydent RP oraz ich małżonkowie (jeżeli towarzysza? im podczas podróży służbowej),
  3. służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych - dla członków służby zagranicznej, które nie posiadają stopnia dyplomatycznego oraz innych osób skierowanych do wykonywania obowiązków służbowych w placówce zagranicznej,
  4. tymczasowy - dla małoletnich poniżej 5 roku zżycia, w nagłych przypadkach (choroba i konieczność leczenia, pogrzeb członka rodziny), w sytuacji pobytu tymczasowego w RP, a także w przypadku pobyt za granica? na czas oczekiwania paszportu przygotowywanego w RP.

Wizą nazywamy pisemne zezwolenie na przekroczenie granicy lub pobyt na terenie obcego państwa, które jest wystawiane cudzoziemcom przez przedstawicielstwo dyplomatyczne lub konsularne. W niektórych sytuacjach wiza może być także uzyskana na przejściach granicznych. Ma zazwyczaj postać naklejki umieszczonej w paszporcie lub innym dokumencie podróży, czasami przyjmuje postać stempla lub wpisu.

Z dowodem osobistym zwiedzimy wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Wyspy Azory (Portugalia) i Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania). Dowód powinien być także podstawowym dokumentem tożsamości na francuskich, holenderskich oraz brytyjskich terytoriach zamorskich na Atlantyku i Oceanie Indyjskim. Winno się także paszport posiadać, aby odwiedzić inne wyspy, niekoniecznie należące do krajów Unii Europejskiej.

Paszport jest niezbędny do podróży na terenie Europy i Azji, m.in. Ukrainy, Tajlandii, Filipin czy Hongkongu. Wiele z azjatyckich krajów obowiązek wizowy sprowadza do opłaty na granicy. Dotyczy to m.in. Nepalu oraz Kambodży. Na lotnisku można także kupić wizy do Iranu (konieczne jest w tym przypadku ubezpieczenie obejmujące wszystkie kraje świata) i do Turcji, ale w jej przypadku można skorzystać z e-wizy. Od 1 lutego 2018 r. elektroniczne wizy wprowadził także Wietnam, a w przypadku Indii pewniejszym sposobem jest tradycyjna wizyta w ambasadzie.

Do Kanady można podróżować bez wizy, niemniej jednak od zeszłego roku przed podróżą należy dokonać tzw. elektronicznej autoryzacji podróży. Jest to prosty proces elektroniczny, który jest powiązany z aktualnym paszportem. W Meksyku posiadanie wizy nie jest konieczne. W tym przypadku należy zachować jednakże szczególną ostrożność, jeżeli bowiem przebywamy w pobliżu granicy Stanów Zjednoczonych, a nie mamy wizy USA i biletu powrotnego, ryzykujemy deportację. Wybierając się turystycznie na Kubę powinniśmy mieć tzw. kartę turysty, którą można zakupić w Polsce w wybranych biurach podróży. Do Australii potrzebujemy wizę, przy czym jest ona bezpłatna i otrzymuje się ją po wypełnieniu formularza online.

Rosja wprowadziła bezwizowe wizyty w Sankt Petersburgu. Dotyczy to pobytów, które nie przekraczają 72 godz. Podróż na Białoruś także nie wymaga od nas posiadania wizy. Przylatując do Mińska (i wracając samolotem), mamy prawo do 5-dniowego pobytu (wliczając przylot i wylot) bez wizy.

Wszystkie osoby, które podróżują winny pamiętać o tym, aby kontrolować datę ważności dokumentu stanowiącego podstawę podróży. W wielu krajach wymagane jest, aby paszport osoby odwiedzającej był ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przekroczenia granicy (np. w Turcji).

Skontaktuj się: Adwokat Gniezno.
tekst: adw. Radosław Szczepaniak

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Tylko nie mów nikomu"! Bezpłatna pomoc prawna dla ofiar kościelnej pedofilii w Gnieźnie i okolicy 11 maja pojawił się film pt. "Tylko nie mów nikomu", który w sposób bezdyskusyjny pokazuje kilka przypadków... Wtorek, 14 maja 2019
Bezpłatne porady prawne w Dzień Kobiet! Do 7 marca 2019 r. każda kobieta może umówić się na Dzień Kobiet, na bezpłatną konsultację prawną z... Poniedziałek, 4 marca 2019
Nieodpłatna pomoc prawna w roku 2019 Od 1 stycznia 2019 r. na terenie powiatu gnieźnieńskiego udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna. Z... Poniedziałek, 28 stycznia 2019
Zgromadzenie wspólników jako organ spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Zgromadzenie Wspólników jest jednym z czterech organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (obok... Piątek, 11 stycznia 2019