Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Straż Miejska przypomina o przepisach - parkowanie na chodnikach

Czwartek, 25 października 2018
 • Straż Miejska przypomina o przepisach - parkowanie na chodnikach

Zupełne lekceważenie przepisów o parkowaniu pojazdów na chodnikach powoduje wyciąganie surowych konsekwencji prawnych. Strażnicy Miejscy coraz częściej ujawniają przypadki parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych, są zmuszeni do zakładania blokady na koło. Kierowcy pomimo pozostawianych zawiadomień o konieczności stawiennictwa w komendzie Straży Miejskiej ignorują to i pozostawiają pojazdy w sposób niedozwolony.

Przypominamy, że parkowanie pojazdów na chodnikach, jeżeli jest ono dozwolone, musi odbywać się równolegle i jak najbliżej krawędzi jezdni. Kierowca taksówki na ul. Lecha za nic miał pierwsze pouczenie zastosowane przez strażników, w drugim i kolejnym przypadku nie stawiał się na wezwania. 23 października funkcjonariusze założyli blokadę na koło jego samochodu i ukarali sprawcę mandatami za wszystkie zaległe wykroczenia. Pomimo tego kierowca ponownie pozostawił pojazd przy prawej krawędzi nowego chodnika na ul. Lecha. Odpowie więc za kolejne wykroczenie.
 

Napisz komentarz

Komentarze(13)

 • Busta zauważ że nikogo to nie obrażam a to co pisze to wyłącznie komentarz do przepisu jakim jest artykuł za parkowanie na chodniku. Uważam osobiście że jeśli stosuje się blokadę i uniemożliwia jazdę pojazdem a do końca nie ma znajomości przepisów to przekracza się uprawnienia które są komuś na dane. Ja nikogo to nie bronie i nie jestem żadnym adwokatem kogokolwiek ale wymagam że jeżeli mam blokadę na kole to chciałbym być pewny że została ona założona zgodnie z przepisami. Niestety nie znajduje takiego potwierdzenia bo w momencie kiedy dzwonię do straży miejskiej i rozmawiam z byłym funkcjonariuszem policji który nie jest w stanie określić mi o jaki dokładnie artykuł chodzi i dodatkowo miesza coś na temat tego że Chodnik w tym miejscu jest podzielony i próbuje udowodnić mi niestworzone rzeczy to wtedy Zastanawiam się czy oby te osoby wykonują swoją pracę z założeniami do których zostały powołane. Dodam także że Komenda powiatowa policji w niej nie wydział ruchu drogowego posiada odmienny zdanie na temat parkowania w tym miejscu pozdrawiam

 • 26.10.2018 18:08  Odpowiedz na komentarz

  Mieszkaniec zmień lekarza. Chłopaki robią co do nich należy i koniec. Adwokatem jesteś i jeszcze bronisz tych matołów stawiają samochody gdzie popadnie. Ciekawe czy jak zastawią ci bramę to gdzie.zadzwonisz do straży, na policję czy po tego taksówkarza żeby ci.pomógł. Przestań siać ferment. Dobrze robią i basta.

 • 25.10.2018 22:15  Odpowiedz na komentarz

  Ten sam problem jest rowniez na ul Mlodziezy Polskiej. Ludzie maja problem z wjazdem na posesje auta parkuja na ulicy ( kazdy jak mu sie podoba po obu stronach ulicy ) co skutkuje bardzo utrudnionym przejazdem.

 • Przepis art. 47 Prawa o ruchu drogowym (dalej uprd) nie od dziś budzi emocje, gdyż stwarza pole do różnorakich interpretacji na temat dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu czterema kołami na chodniku. Z treści tego przepisu wynika, że tam gdzie nie ma znaków nakazujących określony sposób parkowania, pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być ustawiony na trzy różne sposoby:1. kołami jednego boku na chodniku, a kołami drugiego boku na jezdni pod warunkiem, że: na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że pojazd nie utrudni im ruchu, ale nie mniejsza niż 1,5 m (co oznacza, że na wąskim chodniku wcale nie można parkować auta)2. kołami przedniej osi na chodniku, a kołami tylnej osi na jezdni, pod warunkiem, że: na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że pojazd nie utrudni im ruchu, ale nie mniejsza niż 1,5 m oraz część auta wystająca poza chodnik nie będzie tamować ruchu pojazdów na jezdni.3. w całości na chodniku przy krawędzi jezdni, bokiem bądź tyłem do niej. Muszą być spełnione 2 warunki: pojazd to samochód osobowy, motocykl, motorower lub rower (pozostałe pojazdy mogą tak parkować tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi); szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że pojazd nie utrudni im ruchu, ale nie mniejsza niż 1,5 m. Wiec jak to z tym trzecim punktem drodzy Państwo jest ? Trzeba stawać bokiem rownolegle czy można tyłem ? Pozdrawiam i zachęcam do lektury

  26.10.2018 12:09

  Właśnie cały czas o tym mówię. Rozumiem co to przy krawędzi. Natomiast strażnicy zakładają blokady kiedy pojazd stoi przy krawędzi nie bokiem lecz w inny sposób. Pas chodnika ma z 5 metrów szerokości, pojazd po zaparkowaniu tylnią osią tez jest prawidłowo zaparkowany. Tak naprawdę taksówkarz to promil tych rzeczywistych naruszeń. Straż miejska po osobistym kontakcie nie potrafi nawet sprecyzować dokładnego artykułu, myli się. Z dwóch przepisów art 46 i 47 zrobili sobie jeden i myślą, że ?przy krawędzi? to, to samo co ?rownolegle wzdluż krawędzi?. Jak dla mnie to przekroczenie uprawnień.

  25.10.2018 21:28

  Prosto napisane "na chodniku przy krawędzi jezdni " bez względu na usytuowanie pojazdu i pozostawieniu nie mniej jak 1.5 m wolnej odległości, a nie jak to robi taksówkarz na środku chodnika.

 • 25.10.2018 16:49  Odpowiedz na komentarz

  Mieszkaniec "gratuluję" ....

 • 25.10.2018 15:34  Odpowiedz na komentarz

  To moze w koncu rusza szanowne swoje cztery litery i zrobia porzadek na pustachowie bo tam maja problem ludzie aby wjechac na swoja posesje i zaarkowac auto a nie na jezdnigdzie zas przejechac nie idzi z drugim autem tylko wszystko sie odbywa tam na wariackich papierach!!!

 • 25.10.2018 14:51  Odpowiedz na komentarz

  Mieszkaniec, ty masz prawo jazdy? Lepiej w takim razie nie spotykać się z tobą na drodze:-(((

 • Art. 47.1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t, pod warunkiem, że:1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju,2) szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m,3) pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.
  Jak widać artykuł ten nie mówi o parkowaniu równoległym całości pojazdu, lecz o parkowaniu całego pojazdu przy krawędzi jezdni. Sprawa ma się inaczej kiedy parkujemy na jezdni. Tam wytłumaczone jest dokładnie parkowanie pojazdu rownolegle czego w tym artykule brak. Niestety Strażnicy zakładają tam blokady na kołach, które według mojej oceny zakładane są nie prawnie.

  25.10.2018 13:54

  po co umieszczasz coś czego nie rozumiesz?

 • 25.10.2018 07:24  Odpowiedz na komentarz

  Bardzo dobrze, to co robią taksówkarze to kpina. Myślą ze im wszystko wolno.

  25.10.2018 17:55

  Nie tylko taksówkarze, również prywatne samochody osobowe oraz dostawcze.

PODOBNE TEMATY
Dodatkowe czujniki powietrza już wkrótce w centrum miasta W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, jakość powietrza na terenie miasta Gniezna badana jest... Środa, 20 marca 2019
Skradzione ule odnalezione Skradzione 10 uli wraz z pszczelimi rodzinami wróciło do zmartwionego tym faktem właściciela. W sprawę... Środa, 20 marca 2019
Rozpoczął się kurs samoobrony dla kobiet W hali sportowej III Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęły się zajęcia z bezpieczeństwa osobistego kobiet.... Wtorek, 19 marca 2019
Napad na lombard w centrum Gniezna! W poniedziałek ok. godz. 12.30 do jednego z lombardów przy ul. Mieszka I w Gnieźnie wszedł zamaskowany... Wtorek, 19 marca 2019