Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Cyrk skarży prezydenta Gniezna! Uważa, że złamał prawo

Czwartek, 18 października 2018
 • Cyrk skarży prezydenta Gniezna! Uważa, że złamał prawo

12 października do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu trafiła skarga na Zarządzenie Prezydenta Miasta Gniezna z dnia 9.03.2018 r. w sprawie zakazu udostępniania terenów stanowiących własność miasta na cele związane z organizowaniem pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Zdaniem skarżącego Prezydent łamie zasady Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz Konstytucję RP!

21 czerwca b.r. w identycznej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do argumentacji strony cyrkowej i uznał zarządzenie innego włodarza miasta za bezprawne. Czy zarządzenie Prezydenta Gniezna także trafi do kosza?  Zarządzenie Prezydenta jest z całą pewnością bezprawne, ale niezależnie od tego jakie orzeczenie w tej konkretnej sprawie wyda WSA w Poznaniu - jest ono zwyczajnie po ludzku niesprawiedliwe - mówi Stanisław Zalewski, przewodniczący Związku Pracodawców Cyrku i Rozrywki. Tego typu "akcje" nasilają się szczególnie przed wyborami, kandydaci, którzy nie mają czym się wykazać aby zjednać sobie wyborców - próbują zaistnieć naszym kosztem. Prawda jest taka, że zarządzenie nie ma nic wspólnego z dobrem zwierząt, oparte jest na fałszywej ocenie rzeczywistości we współczesnym cyrku i nastawione wyłącznie na rozgłos. Politycy znaleźli sobie prosty sposób, aby kosztem cyrków tradycyjnych zrobić wokół siebie zamieszanie i pokazać się jako wielcy przyjaciele zwierząt - nie muszą w zasadzie nic robić - wystarczy, że złożą podpis! Czy na pewno tego oczekujemy od samorządowców - pyta retorycznie Zalewski.

13 marca 2018 r. w Gnieźnie wystąpił Cyrk Zalewski - cyrkowy namiot stanął na prywatnej działce - przylegającej do miejskiego terenu - bo Prezydent Gniezna 9 marca wydał Zarządzenie nr OR.120.5.2018 zakazujące udostępniania miejskich terenów na rzecz pokazów cyrkowych z udziałem zwierząt. Zarządzenie Prezydenta zaskarżył Stanisław Zalewski (Cyrk Zalewski), który 12 października skierował skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Bezprawne zarządzenie zostało zaskarżone w całości.

Podkreślić trzeba, że już w wakacje 21 czerwca 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny ponownie wypowiedział się w sprawie cyrków, gdy rozpatrywał identyczną sprawę dotyczącą Zarządzenia Burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego wprowadzającego "zakaz" dla występów cyrkowych z udziałem zwierząt. Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie stwierdził, iż cyrki są adresatami prawnymi takich zarządzeń, gdyż "wyklucza się je (cyrki) jako stronę z korzystania z mienia publicznego bez istnienia ku temu podstawy prawnej". W ocenie NSA takie akty jednostek samorządu terytorialnego "naruszają, wynikającą z Konstytucji RP zasadę swobody działalności gospodarczej, która ograniczona może być wyłącznie w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny". NSA jasno podkreślił, że "zarządzenie różnicuje sytuację prawną pewnej klasy podmiotów w relacjach z Gminą (…) względem innych podmiotów, co można uznać za naruszenie art. 6 ust.1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej".

Ale bezprawne zarządzenie nie jest jedynym grzechem włodarza Gniezna. W umowach czynszu zawieranych z przedsiębiorstwami cyrkowymi stosuje on rażąco wygórowane kaucje. Cyrk Korona, który chciał wystąpić dla gnieźnieńskiej publiczności, zgodnie z umową przedstawioną przez miasto musiał uiścić kaucję w wysokości 10 000 zł za jeden dzień! Wysokość kaucji jest wyjątkowo wysoka, nieadekwatna do czynszu i nie spotykana na rynku. Zdaniem miasta służy ona zabezpieczeniu prawidłowego wykonania umowy, a w szczególności ewentualnych roszczeń, w tym kar umownych w wysokości 10 000,00 zł za wprowadzenie zwierząt na dzierżawiony plac. Zdaniem strony cyrkowej prawdziwym celem jest "zabezpieczenie" miejskiej działki przed wprowadzeniem na nią zwierząt, w tym nawet zwierząt towarzyszących cyrkowcom i nie biorących udziału w pokazie.

Czas wyborów sprzyja wsłuchiwaniu się samorządowców w głosy różnych wyborców, w tym i tych, którzy dążą do zrównania praw zwierząt z ludzkimi.

CYRK ZALEWSKI
Cyrk Zalewski to najstarszy polski cyrk. Cyrkowe tradycje w rodzinie Zalewskich sięgają 8 pokoleń. Cyrk powstał w 1991 r., a od 19 lat organizuje własny Festiwal.
Dyrekcja cyrku dokłada starań, aby zarówno festiwalowy, jak i całoroczny program był na najwyższym światowym poziomie.
Cyrk Zalewski należy do Związku Pracodawców Cyrku i Rozrywki oraz European Circus Association, których celem jest dbanie o dobry wizerunek branży cyrkowej i przestrzeganie standardów sztuki cyrkowej, bezpieczeństwa, w szczególności w zakresie opieki nad zwierzętami.
tekst: Informacja Prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • 19.10.2018 07:46  Odpowiedz na komentarz

  W cyrach dużo zależy od tresera jak uczy swe zwierzęta.Nieraz w domach dzieje się im większa krzywda niż tam warto o tym pomyśleć po za tym jak wielu ludzi trzyma mieszkaniach zwierzęta nie mając na to warunków tez w klatkach czyli niewola a tu awantury i zakazy dla wielopokoleniowej tradycji i wielkiej frajdy i atrakcji dla dzieci bo tak naprawdę to większość ludzi z pociechami ze względu na nie tam idzie.

 • 18.10.2018 22:18  Odpowiedz na komentarz

  Masz rację Waldek. Budasz znowu sam się zaorał !

 • Jako obrońca zwierząt pan Judasz nie angażował się gdy leśniczy wymęczył psa. Pod naciskiem mediów i wielu kontrolach dopiero zainterweniował. My to pamiętamy . To był początek kadencji. Poleciała głową ale nie Dalego bo do urbisu? Gdy parę miesięcy do kampanii Judasz nagle obrońca zwierząt. Podziękujmy w wyborach drużynie judasza. Przypominam co było z psem lesniczego

 • Brawo Cyrk Zalewski ! Wreszcie ktoś się bierze za zakazy niezgodne z prawem ! Gnieźnianie są pozbawieni tradycyjnej sztuki cyrkowej przez Pana Prezydenta, który jeszcze 2 lata temu się w gazecie wypowiadał, że sprawa cyrków należy do mieszkańców i on nie będzie w to ingerował. Teraz wybory to trzeba było zmienić zdanie i się przypodobać ,,zielonym'', żeby zdobyć ich głosy. Smutne, ale prawdziwe. Taka polityka. Mam nadzieję, że Cyrk wygra dla zwykłej sprawiedliwości.

 • 18.10.2018 17:13  Odpowiedz na komentarz

  Ja popieram cyrk Zalewski, też uważam że takie zakazywanie cyrków że zwierzętami jest niezgodne z konstytucją RP, ale przede wszystkim Budasz pozbawia rozrywki mieszkańców Gniezno i okolic. Miał obudzić miasto, a pod tym względem je zgasił. Powinien dostać karę. Mam wielkią nadzieję że zwierzęta ???????????????????? jeszcze powrócą do cyrków w Gnieźnie. Ale mimo tej wielkiej gafy że strony Budasz, był dobrym prezydentem i warto go w tych wyborach poprzeć.

 • 18.10.2018 15:18  Odpowiedz na komentarz

  Zakaz popieram, męczą tylko biedne zwierzaki batem i głodem zmuszając do ćwiczeń. Tak Pana redaktora albo tego Zalewskiego batem potraktować niech chłopaki poczują jak to jest.

PODOBNE TEMATY
Cyrk przestrzegał prawa, a pikieta i tak się odbyła! Gniezno nie jest przyjazne dla przedsiębiorców? We wtorek w Gnieźnie odbył się spektakl Cyrku Korona. Chociaż przedsiębiorstwo przestrzegało lokalnego,... Środa, 26 września 2018
"WOW'' Cyrku Korona w Gnieźnie! Już we wtorek, 25 września, w Gnieźnie pojawi się znany Cyrk Korona ze swoim nowym programem! Nowy extreme... Piątek, 21 września 2018
"Gniezno lubi klasyczny cyrk ze zwierzętami" Z inicjatywy mieszkańców powstała grupa na facebooku powstałą grupa "Gniezno lubi klasyczny cyrk ze... Wtorek, 15 maja 2018
Cyrk Arena bez zwierząt i ... publiczności W czwartek Gniezno odwiedził Cyrk Arena. Ponieważ właściciel prywatnego terenu, na którym ostatnim razem... Sobota, 12 maja 2018