Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Stary Ratusz na zakończenie rewitalizacji

Niedziela, 14 października 2018
  • Stary Ratusz na zakończenie rewitalizacji

Kompleksowy remont zabytkowego budynku na gnieźnieńskim deptaku powoli zbliża się do końca. Na inwestycję kosztującą w sumie 10 mln zł Miasto Gniezno pozyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości 6 mln zł.

W zrewitalizowanym budynku Starego Ratusza nadal mieścić się będzie Urząd Stanu Cywilnego oraz Biuro Rady Miasta. Przede wszystkim jednak obiekt ten zostanie przeznaczony na działania kulturalne. Dokładnie 28 grudnia 2018 r., w setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zostanie tam otwarty Dom Powstańca Wielkopolskiego, na który Miasto pozyskało dodatkowo zewnętrzne dofinansowanie. Nowe miejsce pamięci będzie jedną z części rewitalizowanego właśnie budynku. Pozostałe zapełnią się ofertą skierowaną dla osób w różnym wieku, począwszy od małych dzieci i młodzieży, osoby dorosłe, na seniorach kończąc. W związku z tym, że budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych (zainstalowano windę) przygotowywana jest specjalna oferta kulturalna także dla nich. Stary Ratusz po otwarciu będzie dostępny także dla turystów, którzy będą mogli skorzystać m.in. z Centrum Informacji Kulturalnej a także z "Odlewni Królów", w której będzie można własnoręcznie wykonać gipsowe kafle z podobiznami pięciu koronowanych w Gnieźnie królów. Ten punkt będzie z pewnością zwieńczeniem wypraw turystów, którzy spacerując Traktem Królewskim zatrzymają się przez Ratuszem, by podziwiać posąg Bolesława Chrobrego, który stanie tam w najbliższym czasie. Na gruntowny remont budynek Starego Ratusza czekał już długie lata. Wszystko co działo się do tej pory, było tylko tymczasową konserwacją. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu, zabytkowy budynek zmienił swoje oblicze. To szczególnie cenne, a nawet symboliczne w roku, w którym obchodzimy setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Gnieźnie powstanie rozpoczęło się właśnie tutaj - mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Prezentujemy dzisiaj inwestycję zrealizowaną przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, związaną z siedzibą władz lokalnych. Zafunkcjonuje w niej oferta kulturalna. W ten sposób ratusz w Gnieźnie zostanie otwarty dla mieszkańców i turystów - powiedział Marszałek Marek Woźniak. Z palety unijnych realizacji w regionie to rodzynki z ciasta. Gnieźnieński ratusz to właśnie taki rodzynek.

Remont Starego Ratusza był gruntowny, łącznie z burzeniem ścian, wymianą dachu, elewacji, instalacji i stropów oraz adaptacją niewykorzystywanych do tej pory pomieszczeń, np. poddasza. Prace prowadzone były pod okiem konserwatora zabytków. Budynek składał się z czterech części, jedna z nich, znajdująca się na dziedzińcu, po wykreśleniu z rejestru zabytków, ze względu na fatalny stan techniczny, została wyburzona.

Renowacja Starego Ratusza jest realizowana przez Miasto Gniezno w ramach projektu "Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego Ratusza w Gnieźnie", na który Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał ponad 6 mln zł dofinansowania z WRPO 2014+. Dofinansowanie zostało przyznane w trybie pozakonkursowym w ramach Poddziałania 4.4.1 "Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu".

Stary ratusz został wzniesiony w 1830 r. według projektu budowniczego W. Schildnera. Wcześniej funkcję ratusza pełnił drewniany budynek, który mieścił się na gnieźnieńskim deptaku i uległ spaleniu w ostatnim wielkim pożarze miasta w 1918 r.
 

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 16.10.2018 23:42  Odpowiedz na komentarz

    A do kiedy był termin zakończenia realizacji? I na jakiej podstawie były przedłużanie terminy? Ta sama firma którą foruje Budasz buduje też Mpk i tam też są grubo po terminie. Ciekawe czy wyciągnięte zostaną konsekwencje - kary umowne wobec firmy czy jednak prezydent zamiecie sprawę pod dywan.

  • Co tam Kruczek robił ? Wszyscy wiedzą co myśli o Budaszu.

PODOBNE TEMATY
Radni walczą o budowę ronda na niebezpiecznym skrzyżowaniu Radna Gminy Gniezno, Wioletta Nawrocka, wspólnie z jednym z radnych miejskich podjęli działania mające... Środa, 26 lutego 2020
Wypadek na skrzyżowaniu w Kiszkowie W sobotę o godz. 17.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku na skrzyżowaniu w Kiszkowie.... Sobota, 22 lutego 2020
Obywatelskie zatrzymanie w centrum Gniezna! Nastolatek ukradł kobiecie torebkę Dzisiaj ok. godz. 18.00 w centrum Gniezna doszło do obywatelskiego zatrzymania złodzieja torebki. Nastolatek... Sobota, 22 lutego 2020
Próba samobójcza w centrum Gniezna! Mężczyzna chciał skoczyć z 3 piętra Dzisiaj ok. godz. 20.45 służby ratunkowe zostały powiadomione o próbie samobójczej w kamienicy przy... Sobota, 22 lutego 2020