X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kandydat PiS-u zorganizował spotkanie w Starostwie Powiatowym. Czy złamał prawo?

Sobota, 13 października 2018
 • Kandydat PiS-u zorganizował spotkanie w Starostwie Powiatowym. Czy złamał prawo?

W piątek, w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyła się konferencja "Geotermia w Gnieźnie". Spotkanie prawdopodobnie zakończy się sprawą w Sądzie, w trybie wyborczym.

W środę Paweł Kamiński, kandydat na Prezydenta Miasta Gniezna, zaprosił obecnego włodarza Pierwszej Stolicy na spotkanie "Geotermia w Gnieźnie", które odbywało się w piątek, w Starostwie Powiatowym. Samo zaproszenie złożone w formie pisemnej do magistratu wzbudziło jednak wiele emocji. Według ogólnych zasad prowadzenia kampanii wyborczej nie można prowadzić kampanii na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego - mówi Wojciech Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej. Kandydat na prezydenta Gniezna, Paweł Kamiński, z nadania PiS-u złamał Prawo Wyborcze. 10 października zapraszał - uwaga - w imieniu Starostwa Powiatowego na konferencję "Geotermia w Gnieźnie", podpisując zaproszenia swoim nazwiskiem i imieniem, organizowaną w budynku Starostwa Powiatowego. Przypuszczam, że konferencja została zorganizowana za publiczne pieniądze starostwa. To nic innego jak bezprawie, hipokryzja, buta i arogancja władzy. Miało być "Tanie Państwo", a jest drogo jak nigdy dotąd. To państwo niedouczonych Misiewiczów, ludzi nieprzygotowanych do pełnienia poważniejszych funkcji, łamania prawa i wyjątkowego chamstwa, co też udzieliło się gnieźnieńskim działaczom PiS-u i kandydatowi na urząd prezydenta. Wielki wstyd i kolejne, pewnie bezkarne łamanie prawa przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Tomasz Budasz natychmiast zareagował na zaproszenie, wysyłając do starosty pismo, w którym pyta, czy Beata Tarczyńska udzieliła pełnomocnictwa Pawłowi Kamińskiemu oraz przytacza artykuły Kodeksu Wyborczego.

Na rozpoczęciu spotkania pracownicy Starostwa Powiatowego poinformowali, że prelekcje są elementem cyklu wykładów edukacyjnych organizowanych przez urząd.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, sprawa prawdopodobnie znajdzie swój finał w Sądzie.

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(47)

 • Kaminskiemu, zieciowi kobiety od trumien przecież wszystko wolno prawda ? Ze też w domu pogrzebowym nie było spotkania. Podobno tam miejsca dużo prawda Statistwo to instytucja wszystkich Gniezmian, a nie prywatny budynek PiS .

 • Panie "zwykły mieszkaniec Gniezna" Ci w PO tak mają. Nie, bo nie. A jak ktoś co innego myśli, niż oni, to zaraz stawiają kontrę. Bo przecież wg nich wszyscy inni całkiem sa odjechań, a tylko oni maja monopol na mądrość. Budasz jest z tego co wiadomo po ekonomii, a Kamińskie jest inżynierem,. To wg mnie, prostego człowieka chyba inżynier wie lepiej, co mówi na ten temat niż taki po ekonomii? No i Kamiński był w Uniejowie, jest zapoznany dokładnie z tematem, to dlaczego z nim tak walczycie? Dla swojego dobra, bo nie dla dobra społeczeństwa które ma dość marazmu i królików.

 • Według mnie jak coś jest dla dobra publicznego to mogą sobie łamać to prawo ile chcą . Byłem w Uniejowie , jestem oczarowany tym co widziałem i słyszałem na temat term. Oni tam wydobywają wodę co ma 60 kilka stopni i w zupełności wystarcza dla term, uzdrowiska i nawet w ciepłownictwie. Powiem tak , panie Budasz gdyby pan chciał też naszego dobra to by się pan przyłączył do tej inicjatywy a nie "rzucał kłody pod nogi" w tej materii swojemu kontrkandydatowi . Niby z pana człowiek taki obyty w świecie, może też pan bywał w miejscach podobnych do Uniejowa, to dlaczego pan nam czegoś podobnego nawet nie zaproponował , dlaczego nie zdobywał pan dotacji na próbne odwierty , dlaczego nie wykazywał pan żadnych chęci w tej sprawie ? Panie Budasz , czy pan nie rozumie że dla Gniezna niezbędne są śmiałe i konkretne działania inwestycyjne które rozruszają to miasto na wiele pokoleń. Pana króliki, kwiatki, makiety tak naprawdę są niestety powieleniem tego co zrobiono w innych miastach , tego co już się ludziom znudziło i opatrzyło, tego co nam zdrowia nie przywróci. Te króliki znikną z przestrzeni publicznej jak te wcześniejsze orły i inne tego typu pomysły. Tu potrzeba czegoś naprawdę trwałego i rozpoznawalnego oraz powodującego zainteresowanie dla miejscowych i przyjezdnych . Geotermia to również szansa na czyste powietrze dla mieszkańców miasta i okolic. Czy to wypali ? tego teraz nie wiemy . Wiadomo że potrzeba odwiertów i innych działań ale póki co istnieją spore szanse że to się uda. I co najważniejsze, że znalazł się kandydat na prezydenta miasta który nie obawia się ryzykować , który musi sobie zdawać sprawę z klęski jaką może jemu przynieść niepowodzenie w tej inwestycji. Mnie osobiście przekonują termy Uniejowa, przekonują mnie uczeni w tym temacie , przekonuje mnie wizja i determinacja pana Kamińskiego w tej sprawie. Przekonuje mnie potrzeba ogromu dalekosiężnych zmian jakich powinno doświadczyć Gniezno.

  16.10.2018 21:55

  @ZWYKŁY MIESZKANIEC GNZ > dziękuję chyba za najlepszy komentarz jaki czytałem w tej kampanii wyborczej. Także wsparcie Pana PIOTR DAŃSKI jest wspaniałe. Jest wielka szansa,że tym razem społeczeństwo Gniezna i Powiatu nie da się oszukać tej sitwie z Nowoczesnej Kualicji Ubywatelskiej,która chce tylko ABY TAK BYŁO W GNIEŹNIE JAK ich OSTATNIE 27 LAT a oni aby dalej żarli i trwonili nasze publiczne pieniądze.

 • Na miescie mówia, ze Budasz załatwił robotę Jagodzinskiemu i Maslowskiemu robote w miejskich spólkach a oni pelnili ważne kontrolne funkcje w miejskiej radzie. To dopiero afera, o ile to prawda!

 • Jeśli to prawda że JAGODZIŃSKI i Masłowski w trakcie bycia radnymi dostali pracę w miejskich spółkach to to wymaga przekazania sprawy dalej.

 • Tylko pracownik urzędu krytykujący konferencję geotermalną może pisać takie cyniczne komentarze o Kamińskim. Doradca Grobelnego, ściągnięty ( kto mu pokrył dietę i nocleg? Chyba PEC, trzeba to będzie sprawdzić) ma tak trudne nazwisko, że przeciętny słuchacz konferencji nie potrafiłby go poprawnie napisać.

 • 15.10.2018 12:12  Odpowiedz na komentarz

  ,,Budasz w pierwszej turze ok. 60-62%.'' XD XD XD

 • Te wybory pokażą prawdę. Pijar Urzędu ich nie zaklamie.

 • Lapidarium , Kinga - ale przynudzacie, w poprzednich wyborach Komorowski i Kowalski w cuglach też mieli wygrać . Kowalski tak był pewien że nawet na żadne spotkanie nie poszedł jak teraz Budasz . Co będzie zobaczymy. Faktem jest że Budasz dużo stracił w oczach ludzi po tych kadrowych posunięciach , po tym prezesie TBS, po tym że za bardzo poszedł w te "igrzyska" a nie zrobił tego na co najwięcej liczono.

 • 14.10.2018 21:46  Odpowiedz na komentarz

  Czytam i nie wierzę. Byłem na tej farsie. Tylko Grobelny i Trzepierczyński czyli dr geolog próbowali utrzymać się w temacie. Profesor i doktor żaden nie będacy geologiem zciągnici przez Kamińskiego lewitowali. Jak ich Trzepierczyński potraktował faktami to panowie albo zamilkli jak dr albo jak profesor Kozłowski stwierdził że geotermia to nic teraz trzeba uzyskać energię z elektronów. Goście Kamińskiego o Gnieźnie tak naprawdę nie powiedzieli nic tylko hasła niczym nie poparte. Na koniec Kamiński stwierdził że trzeba wykonać odwierty próbny czyli przyznał że na dzisiaj nic nie wiadomo a jego plany dotyczące geotermia to zwykła wyborczą ściama.

 • Oj widzę że pachołki dostają w ostatnim tygodniu jakieś pieniąźki za płatne komentarze. Takie same na wszystkich portalach. Na jedno kopyto. Ja jakbym wam płacił za tak marnie wykonaną usługę, tak niskiej jakości wpisy bym nie zapłacił. Rodzinko droga co chcesz Gniezno opanować. Niedoczekanie. Budasz w pierwszej turze ok. 60-62%. W Radzie 15 16 mandatow

  15.10.2018 10:33

  Lapidarium, ty lepiej przypomnij Budaszowi że to jesień , liście spadają z drzew, niech zagoni ZZM żeby chociaż z chodników i miejsc parkowania wokół parku posprzątali te liście, bo te marzenia z 62% wcale nie zwalniają z wykonywania obowiązków a tam już jest nieciekawie i mało estetycznie

 • 14.10.2018 21:07  Odpowiedz na komentarz

  STRONA URZEDU MIASTA GNIEZNA w jesli w STAROSTWIE NIE mozna organizowac konferencji o tematyce geotermii to czy w Urzędzie Miasta można publikowac takie informacje na temat geotermii
  - https://www.gniezno.eu/wiadomosci/1/wiadomosc/142168/kilka_faktow_o_geotermii

 • Marian . Nie chodzi o to że Budasz przez całą swoja kadencję nic nie robił. Chodzi tylko o to, że to co robił ( budował) to robił za pieniądze , których miasto Gniezno nie miało. Po prostu budował, to na kredyt. Po co? By zyskać w oczach Gnieźnian i by Gnieźnianie ponownie go wybrali na kolejną kadencję. Zadłużał Gniezno doprowadzając do takiego stanu finanse miasta, że będą te długi musieli spłacać jeszcze nasze wnuki nawet w 2035 roku ! Wyobrażasz to sobie ? Tak właśnie wygląda ekonomia socjalistyczna. A my chyba chcieliśmy już jakiejś normalności i gospodarki opartej o rzeczywisty a nie wirtualny pieniądz. Prawda ? A co najgorsze. Ludzie wybiorą teraz nie tylko Budasza na następna kadencję, ale również cała jego drużynę składającą się z członków PZPR, SLD i PO, którzy dzierżą władzę w gnieźnieńskich firmach komunalnych już od 60 lat. I dlatego dalej w tym Gnieźnie nic się dla młodych uczciwych utalentowanych ludzi na lepsze nie zmieni. Dalej młodzi będą dostawali pracę tylko wtedy jak im mamusia czy tatuś załatwi to przez znajomości partyjne. O to chodzi w tym wszystkim. O to toczy się teraz walka. Walka o władze nad miejscami pracy dla nieudaczników partyjnych.

  15.10.2018 10:06

  Oj chyba wprowadza Pan ludzi w błąd. Zadłużenie miasta za Jacka Kowalskiego i Tomasza Budasza jest na zbliżonym poziomie, prawda? Czyli oznacza to, że Tomasz Budasz nie budował na kredyt, skoro za jego kadencji zadłużenie nie wzrosło.

  15.10.2018 09:15

  to całkiem jak PIS w powiecie. Wszystko na kredyt.

 • 14.10.2018 18:47  Odpowiedz na komentarz

  Towarzyszący panu zastepcy prezydenta geolog w 2009 twierdził "Miasto, jak przekonuje ..... mogłoby z powodzeniem wykorzystywać energię " Ciekawe dlaczego zmienił zdanie.....geotermalną.http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/gniezno-mozemy-miec-czysta-energie-tylko-za-ile,45039,art,t,id,tm.html

 • wszyscy ktorzy uczestniczyli w tej konferencji wiedzą, że była to konferencja fachowców profesorów znawców tematu. Tym którym najbardziej prowokował i próbował odchodzić od tematu był zastepca prezydenta i jego geolog który zapomniał że w 2009 roku twierdził, że Gniezno " Obszar Gniezna znajduje się w obrębie tak zwanej wielkopolskiej anomalii ciepła,wyjaśnia, że Gniezno jest ze wszystkich stron otoczone wodami geotermalnymi,"

 • 14.10.2018 18:22  Odpowiedz na komentarz

  Budasz, wygra, bo jak nie on to kto!!! Ja będę na niego głosować!!!

 • 14.10.2018 17:09  Odpowiedz na komentarz

  Czy i komu tak naprawdę zależy żeby gnieźnianie jak najmniej wiedzieli o tej geotermii . Cały świat mówi o nadchodzącej katastrofie klimatycznej, o ratowaniu naszej planety, o korzystaniu z energii która nie truje środowiska a tu taka szansa dla Gniezna i jakby mogli to by tą geotermię schowali do mysiej dziury. Trochę odwagi , kto nie ryzykuje ten nic nie ma !

 • 14.10.2018 16:39  Odpowiedz na komentarz

  W myśl art. 105 k.w. agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego. Zatem pytam , czy konferencja naukowa pokazująca możliwości i korzyści z zastosowania geotermii w Gnieźnie jest publicznym nakłanianiem lub zachęcaniem do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego ? Czy na tej konferencji ktoś nakłaniał lub zachęcał do głosowania na określonego kandydata ? Czy na tej konferencji jakiś kandydat przemawiał i namawiał do głosowania na niego ? Na tej konferencji Grobelny pochwalił się że PEC też coś chce kombinować z geotermią , to może trzeba myśleć że to jest agitacja dla miasta które jednak ma dla nas niespodziankę mimo tajemniczych wypowiedzi Budasza w tym temacie ? Czy jeżeli określony kandydat przyjdzie do urzędu w swojej prywatnej sprawie i zacznie się kłaniać i uśmiechać do innych osób tam przebywających to też będzie agitacja ? A może należy zabronić kandydatom wstępu do urzędów w trakcie kampanii wyborczej i w całej Polsce zabronić konferencji naukowych na tematy poruszane przez kandydatów ? A to że fragmenty programu Budasza odnoszące się do ochrony środowiska są powielane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego i w informatorze miejskim , to jak to potraktować ? Może UM udostępni swoje strony pozostałym kandydatom by również mogli tam nieść dobre nowiny ?

 • 14.10.2018 10:26  Odpowiedz na komentarz

  Nie wiem czy można w okresie kampanii wyborczej organizować ?niepolityczne? wydarzenie, której głównym tematem, jest głównym punkcie programu kandydata współorganizującego. Jest to ewidentne złamanie kodeksu wyborczego - prowadzenie agitacji w placówkach administracyjnych.

  14.10.2018 20:16

  Alwons - no to ja ciebie zapytam, czy Budasz może przysyłać urzędowe pisemko kolorowe do mojego domu w kampanii wyborczej, z którego jasno wynika pochwała jego osoby? Czy twoim zdaniem Budasz powinien pokazywać się na zdjęciach w urzędzie z kandydatami na radnych, co odebrałem jako kampanie wyborczą, bo jest napisane, ze prawie wszyscy to kandydaci? No, i czy Budasz powinie tydzień przed wyborami wręczać, przypinać, odwiedzać i w ogóle etc.? A tak przy okazji, ten list od Budasza, to nawet źle jest zredagowany. Jakich on ma doradców?

 • 14.10.2018 10:26  Odpowiedz na komentarz

  Budasz musi przegrać, nic nie zrobił dla Gniezna, nic nie załatwił. Czas na nową jakość, Czas Na Zmiany ... .

  14.10.2018 20:06

  Marian ...Wszystkie inwestycje na kredyt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zadłużenie Gniezna , gdzie nowe miejsca pracy obiecywane przez Budasza na plakatach w poprzednich wyborach , gdzie nowe wpływy z podatków do budżetu miasta?

  14.10.2018 18:26

  Budasz nic nie robi, zadluza miasto, a na rzecz schroniska dla zwierza nic nie robi. Zapłacić chce miasto.

  14.10.2018 15:38

  Kinia, nigdy nie byłem zwolennikiem Budasza, ale to co piszesz, że nic w Gnieźnie nic nie zrobił, to kompletna bzdura. Powinnaś wstydzić się Twojej wypowiedzi. Żałosne.

 • 14.10.2018 10:02  Odpowiedz na komentarz

  W autobusach MPK same plakaty "drużyny budasza" - ciekawe czy ktoś za to płaci ?

 • 14.10.2018 06:29  Odpowiedz na komentarz

  Podziękujmy ekipie Judasza. Dość judaszow

 • 13.10.2018 21:51  Odpowiedz na komentarz

  Frezja . A to by było zaskoczenie gdyby ludzie jednak postawili na kogoś innego a nie na Budasza. A to bardzo możliwe. I możliwe, że bedzie druga tura miedzy Pawłem Lubbe i Pawłem Kamińskim. Dwa Pawły staną do dalszej walki o głosy mieszkańców. A na koniec możliwe, że wygra Joker tegorocznych wyborów - Paweł Lubbe. I to było by wspaniałe uhonorowanie jego wieloletniej pracy dla Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego.

 • ale ich boli ta geotermia

 • A wy jako gazeta gnieźninska powinniście zamieszczać a nie wyrzucać to co gnieźnianie piszą... jak dotyczyło pana krawczyka to myk i nie ma ? Jednostronni jesteście szkoda.... poczekajcie na wpisy przydupaszczych PO

 • Pan Krawczyk to następny nieudacznik który biega z jednej partii do drugiej. Wszystkich skłóca i myśli że jak coś nie ugra w jednej, to zdziała w drugiej. Temu panu dziękujemy.

  14.10.2018 18:20

  Kumple od wyshki.

  14.10.2018 16:00

  Krawczyk niby z wielkopolan ale na plakacie z Gruszczyńskim jak papużki nierozłączki i jeszcze do kompletu ta koalicja z SLD i Nowoczesną to już kompletne poplątanie no ale

  13.10.2018 19:21

  Szanowny komentatorze " Mieszkańcy Gniezna" dla Pana wiadomości. Byłem w PIS, później w Solidarnej Polsce ponieważ uważałem, że Ziobro, Cymański, Kurski, Dera i inni mają swoje zdanie i potrafią się sprzeciwić dyktatorowi J.Kaczyńskiego. Jednakże poszli na kolanach do PiS i to już mi się nie podobało. Obecnie jestem w lokalnym Stowarzyszeniu " Wielkopolanie " i nie należę do żadnej partii. Dla przypomnienia poseł Dolata - KPN, Nowe Gniezno, PiS. Ostrowski - Ziemia Gnieźnieńska, Idea Dla Polski K. Sowińskiej, PiS. Gaweł UPR, Nowe Gniezno, Gniezno XXI, PiS. Pozostawiam to bez komentarza. Łączę pozdrowienia Wojciech Krawczyk

 • 13.10.2018 14:23  Odpowiedz na komentarz

  Pan Krawczyk celnie i rzetelnie.Nie dopuscmy zeby nieudacznik rządzili miastem i powiatem. I jeszcze antyszczepionkowcy?

  13.10.2018 19:40

  Walka idzie o wolną Polskę. Jeżeli PiS weźmie pod okupację samorządy będzie koniec wolnej Polski. Należy iść zagłosować żeby nie dopuścić okupantów spod znaku PiS i GPS

 • 13.10.2018 13:53  Odpowiedz na komentarz

  Ludzie, czy wy naprawdę nie umiecie czytać ze zrozumieniem? przecież to nie było spotkanie wyborcze, i to nie kandydat na prezydenta zapraszał na to spotkanie tylko Paweł Kamiński, jako osoba całkiem niepolityczna i przewodniczący jakiejś tam organizacji geotermalnej. I były tylko prelekcje o geotermii, a nie o polityce. Naprawdę wam się niektórym w głowie już pomieszało. A czy w ogóle Kamiński może jeszcze chodzić po mieście? I czy może gadać z ludźmi? Bo wszystko co robi teraz każdy kandydat to waszym zdaniem kampania wyborcza. No to niech Budasz też schowa się w mysią dziurę! A jakim prawem we wszystkich mediach dajecie zdjęcia miejskich i powiatowych radnych z posiedzenia ostatnich rad, które sa wykonane w urzędach? Przecież oni wszyscy też kandydują i nie powinni reklamować się w urzędach?

 • 13.10.2018 12:55  Odpowiedz na komentarz

  a pan Makohoński podczas spotkania przedstawił pana Kamińskiego jako "współorganizatora" wydarzenia. Więc chyba nie bardzo cykl edukacyjny ;)

  14.10.2018 23:28

  Grzyniu, byłem na tym spotkaniu i fakt, że Kamiński został przedstawiony jako współorganizator spotkania, ponieważ, jak zaznaczono wyraźnie jest członkiem Stowarzyszenia Energii Odnawialnej - i jego koła geotermalnego czy jakoś w Gnieźnie. No to co, jeszcze kogoś boli jego obecność? Facio ma się na czas przed wyborami zdematerializować, czy co?

 • 13.10.2018 12:43  Odpowiedz na komentarz

  Budasz w programie wyborczym jako kandydat na prezydenta ma te sprawy środowiska i że będą wymiany pieców itd. To czy jest w porządku że jednocześnie do tego propagowania że wprowadzi wymiany pieców używa on w trakcie kampanii wyborczej strony Urzędu Miejskiego i tego papierowego informatora miejskiego ? Do tego na tych samych stronach w tym samym temacie niejako reklamuje spółkę giełdową PGNiG która jest jednym z dostawców paliw za które i tak odbiorca musi płacić ?

 • 13.10.2018 12:36  Odpowiedz na komentarz

  Przewiduję, że Budasz przegra te wybory jak Kowalski 4 lata temu ????

  13.10.2018 19:48

  to siem mylisz. my proste ludzie bedziem na niego głosować, nie na pisa, bo oni som be.

  13.10.2018 19:35

  A ja przewiduje że Budasz wygra w I turze. 60-62% zdobedzie

PODOBNE TEMATY
50 lat minęło... Jubileusze Złotych Godów Pół wieku temu dwadzieścia pięć par z Miasta Gniezna przyrzekło sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.... Piątek, 20 września 2019
Sprzątanie Świata 2019 W terminie 20 - 22 września br. Gniezno również włączy się w tegoroczną akcję poprzez szereg działań... Czwartek, 19 września 2019
Podaruj drugie skrzydło podopiecznym Domu Pomocy w Łopiennie Łopienno to wieś w powiecie gnieźnieńskim (Gmina Mieleszyn), gdzie znajduje się Dom Pomocy Społecznej... Czwartek, 19 września 2019
Ul. Północna zyska nowe oblicze końca 2020 roku! Miasto podpisało umowę z deweloperem Dzisiaj prezydent Tomasz Budasz podpisał umowę ze Spółką Nowe Winiary, która buduje osiedle przy ul.... Czwartek, 19 września 2019