Logo

REKLAMA
Plik banneru

Ile stopni mają wody termalne pod Gnieznem? Skąd Miasto bierze informacje?

Artykuł dodany: Piątek, 12 października 2018
Ile stopni mają wody termalne pod Gnieznem? Skąd Miasto bierze informacje?
REKLAMA

Prezydent Tomasz Budasz neguje pomysł Pawła Kamińskiego - swojego kontrkandydata w wyborach samorządowych, dotyczący pozyskiwania energii z wód termalnych. Zapytaliśmy włodarza na jakiej podstawie podaje inną temperaturę wody pod Pierwszą Stolicą oraz kiedy były prowadzone badania pod tym kątem.

Zwróciliśmy się do Sztabu Wyborczego Tomasza Budasza z następującym zapytaniem prasowym:
  • Na jakiej podstawie prezydent Tomasz Budasz twierdzi, że temperatura wód termalnych pod Gnieznem wynosi 65 stopni Celsjusza?
  • Kiedy były prowadzone badania pod tym kątem?
  • Na jaką głębokość wykonano odwierty?
  • Na jakiej podstawie prezydent Tomasz Budasz podważa opinię prof. dr hab. Mariusza Oriona Jędryska, Głównego Geologa Kraju, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska, który twierdzi, że miasto może być w całości ogrzane w oparciu o eksploatację wód termalnych?

Na powyższe zapytanie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. To już kolejny przypadek w ostatnich dniach, kiedy prezydent Tomasz Budasz nie odpowiada na nasze zapytanie prasowe. Dlaczego? Na to pytanie prawdopodobnie również nie uzyskamy odpowiedzi.

Jakie możliwości oprócz energii dają wody termalne? Przede wszystkim to, o co od lat zabiegają mieszkańcy Pierwszej Stolicy - odkryte baseny i to z ciepłą wodą przez cały rok. Termy uniejowskie i maltańskie przyciągają od 70 tysięcy w przypadku tych pierwszych do nawet ponad miliona kiedy mówimy o Poznaniu. Na stronie internetowej term maltańskich czytamy:

"Magiczna bariera została przekroczona. W 2017 roku poznańskie Termy odwiedziło ponad milion osób. To najlepszy wynik w historii, który zbiegł się z najlepszym wynikiem finansowym od powstania obiektu. Rok 2018 przynosi także interesujące projekty i wydarzenia.
W siódmym roku istnienia Term Maltańskich udało się pierwszy raz przekroczyć liczbę miliona osób w ciągu roku. Na ten wynik złożyło się coraz większa popularność obiektu nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale również wśród grup zorganizowanych. Aż o 27 procent wzrosła liczba sprzedanych biletów rodzinnych, które stanowiły 1/5 wszystkich biletów w Kompleksie. Warto zauważyć, że z roku na rok liczba osób zwiększała się sukcesywnie i w końcu udało się przekroczyć milion odwiedzin w ciągu roku.
Sukces frekwencji przełożył się na bardzo dobry wynik finansowy. W 2017 roku Spółka osiągnęła zysk przekraczający 3 miliony złotych. To drugi rok z rzędu w którym Spółka notuje zysk. Dzięki temu w roku 2018 rozpoczną się zmiany wystroju, które obejmą najbardziej popularną strefę czyli Aquapark.
"

Gniezno od lat ma problem z zatrzymaniem turystów na dłużej niż kilka godzin. Odkryte baseny termalne byłyby magnesem większym niż katedra, muzeum czy króliki. Dodatkowo wpływy do budżetu ze sprzedanych biletów mogłyby pozwolić na kolejne inwestycje. Pomysł może wydaje się nieco nierealny, jednak podobnie podchodzono do budowy term w Uniejowie. Ta mała miejscowość, w której mieszkają ratem 3 tys. ludzi, dzięki basenom z ciepłą wodą zaistniała nie tylko na mapie województwa, ale i kraju. W Wikipedii czytamy:

"Miasto, jak i cała gmina, ma charakter turystyczny. W 2008 roku otwarto Termy Uniejów z gorącymi solankami leczniczymi. Kompleks składa się z trzech obiektów: basenów, gastronomii oraz kasztelu rycerskiego. Co roku odbywa się tu wielki turniej rycerski oraz jarmark średniowieczny. 26 maja 2012 roku otwarto nowy obiekt, w którym znajdują się baseny kryte, baseny otwarte oraz zespół odnowy biologicznej.
Od roku 2012 miasto posiada status miejscowości uzdrowiskowej. Podstawą do nadania statusu uzdrowiska były właściwości miejscowych ciepłych wód leczniczych, zawierających m.in. siarkę, radon, fluor, chlorki miedzi i żelaza, związki kwasu metakrzemowego oraz jod, którego zawartość jest taka jak w Bałtyku.
"
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Facebook Pawła Kamińskiego
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (8)

Ciepłe posadki dla pomarańczowych
14.10.2018 09:35

Kruczek zaczął się pojawiać i Budasz go popiera? Kruczek dotąd miał bardzo inne zdanie o Budaszu i go nie ukrywal. Ciekawedzie ze stołkami po wyborach.

Odpowiedz
Franek
13.10.2018 15:54

Budasz pęka nie odpowiada na pytania mieszkańców ani oponentów. Jego taktyka to oczerniać i siedzieć cicho. Może w trybie wyborczym ktoś poda go do sądu za fałszywe wypowiedzi oraz dyskredytację innych kandydatów.

Odpowiedz
Marek
13.10.2018 08:47

W innych miastach to się opłaca, zwłaszcza baseny termalne przyciągają dużo turystów. Jeżdżę na południe kraju żeby korzystać z term, nawet 2-3 razy w roku to widzę , nawet samochody z rejestracją gnieźnieńską coraz częściej można tam spotkać. Te wody termalne to wspaniała sprawa , człowiek się wyleguje w tej wodzie i jest bardzo zrelaksowany do tego jakieś związki lecznicze są w tej wodzie. Ale w Gnieźnie to tylko marudzenie , jeszcze nic nie zrobili a już wiedzą że nie warto. Dziwię się tylko Budaszowi bo to młody człowiek i sportowiec, pierwszy powinien optować za inwestycją w termy a tu widać że unika tematu jak ognia, nawet na spotkanie nie odważył się przyjść ?

Odpowiedz
Heniu
12.10.2018 13:38

Nikt na basen nie chodzi a co dopiero mamy utrzymac termy gnieźnieńskie... Bez sensu. Lepiej już na komin wejść bo jezioro wenecja jest nie czyste.

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Pływak - 13.10.2018 08:49

Heniu , na basenie mała frekwencja bo za drogo. Porównaj sobie ilu ludzie jest w Poznaniu na basenie ale tam niższe ceny

Ikona klasyki
12.10.2018 12:51

Budasz nie odpowiada na pytania? Facet sobie robi konferencje i zadaje różne pytania, a sam nie udziela na żadne odpowiedzi. Warto wejść na jego profil na fb, poczytać komentarze. Gdzie mają być te baseny, ile to kosztuje, ile potrwa budowa itp. Brak odpowiedzi na podstawowe pytania, chociaż to przecież na tym opiera się kampania kandydata. Zobaczcie ile kasy idzie na geotermię w Toruniu i co? Jakie są efekty? Kandydat ciągle tylko Uniejów i Uniejów, a czy tam się to opłata? Ja i wielu wyborców chcemy konkretne dane, a na razie od kandydata ich nie dostaliśmy.

Odpowiedz
Wuja
12.10.2018 12:48

Czy kogoś to jeszcze interesuje? Panie Andrzeju... litości...

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Melisa - 14.10.2018 23:31

Wuja, żeby interesować się rozwojem miasta, trzeba mieć powera i je kochać. Z twoim intelektem raczej nie zabieraj glosu, bo wstyd czytając twoje komentarze.REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno