Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Burmistrz Trzemeszna skazany za zniesławienie

Piątek, 5 października 2018
  • Burmistrz Trzemeszna skazany za zniesławienie
REKLAMA

Niecodzienną sprawę rozpoznawał Sąd Rejonowy w Gnieźnie w II Wydziale Karnym. Jeden z mieszkańców miejscowości Ostrowite - Marek Walczak oskarżył Burmistrza Trzemeszna Krzysztofa Derezińskiego o zniesławienie.

Proces sądowy w trybie prywatno-skargowym to pokłosie wydarzeń z posiedzenia Rady Miasta i Gminy Trzemeszno z grudnia 2017 r. Wtedy to Marek Walczak zadał Burmistrzowi Derezińskiemu pytania dotyczące funkcjonowania Gminy Trzemeszno. Zdenerwowany włodarz miasta z niewiadomych przyczyn odparł mężczyźnie między innymi, że nie odpowie Markowi Walczakowi dopóki ten nie przedłoży zaświadczenia od lekarza psychiatry. Stwierdzenie to słyszeli nie tylko radni i urzędnicy miejscy ale i zgromadzona publiczność. O utarczce słownej podczas posiedzenia Rady Miasta szeroko dyskutowano nie tylko w Trzemesznie.

Urażony Marek Walczak wszczął przeciwko Burmistrzowi sprawę z oskarżenia prywatnego. Burmistrz przyznał się do winy i wyraził skruchę.

Prowadzący sprawę pełnomocnik Marka Walczaka - adwokat Jędrzej P. Kwiczor odpowiedział na pytania redakcji dotyczące sprawy: Sprawa była dość niecodzienna. O ile procesy o zniesławienie są powszechne, to zadziwiają okoliczności sprawy. Głównym dowodem były co ciekawe nie zeznania świadków, lecz skrupulatny protokół posiedzenia Rady Gminy Trzemeszna. Pierwszy raz spotykam się z tego typu stanem faktycznym. To ważny wyrok dla społeczności lokalnej Trzemeszna.

W konsekwencji Sąd skazał Krzysztofa Derezińskiego na karę grzywny. Orzeczono także nawiązkę na rzecz Marka Walczaka w kwocie 3 000 zł oraz obciążono oskarżonego kosztami postępowania. Sąd orzekł także o zastosowaniu środka karnego w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości.

Pełnomocnik Marka Walczaka oświadczył, że jego klient zadowolony jest z rozstrzygnięcia. Wyrok nie jest prawomocny. Krzysztofowi Derezińskiemu przysługuje apelacja do Sądu Okręgowego w Poznaniu.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 06.10.2018 18:57  Odpowiedz na komentarz

    Panie Walczak, proszę zająć się hodowlą świnek. Tak jak kiedyś.

  • 06.10.2018 12:20  Odpowiedz na komentarz

    Burmistrz tak naprawdę to prawdę powiedział o panu Walczaku . Przeciez Walczak to nigdzie sie nie potrafi kulturalnie zachować a jak mu sie zwróci uwage to do sadu lata.

PODOBNE TEMATY
Auto rozbiło się o bariery energochłonne W piątek o godz. 15.15 służby ratunkowe zostały powiadomione o rozbitym samochodzie osobowym na węźle... Sobota, 8 grudnia 2018
Zwłoki znalezione w Trzemesznie należą do Andrzeja S. Są wyniki badań DNA. Ekspertyza potwierdziła zakładaną przez śledczych hipotezę. Znalezione w październiku... Czwartek, 6 grudnia 2018
Próby wyłudzenia "na policjanta" w Gnieźnie Przestępcy kilka razy próbowali w środę wyłudzić pieniądze metodą "na policjanta". Policjanci ostrzegają,... Czwartek, 6 grudnia 2018
Ewakuacja szkoły w Trzemesznie! Ktoś rozpylił gaz na korytarzu Dzisiaj ok. godz. 11.00 do Straży Pożarnej wpłynęła informacja o ewakuacji Zespołu Szkół Ogólnokształcących... Czwartek, 6 grudnia 2018