Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy radni miejscy pomogą gnieźnieńskiej Policji?

Środa, 26 września 2018
 • Czy radni miejscy pomogą gnieźnieńskiej Policji?

W niedzielę informowaliśmy o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, na mocy którego nowy budynek Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie jest samowolą budowlaną. Dzisiaj przedstawiamy możliwe i przede wszystkim praktycznie bezkosztowe rozwiązanie tego problemu.

Nowy budynek gnieźnieńskiej komendy został wybudowany częściowo w granicy działki prywatnego przedsiębiorcy. Obszar ten nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i to jest "furtka" dla władz samorządowych, aby zaoszczędzić pieniądze podatników. Na mocy zapadłego wyroku uchylającego pozwolenie na budowę, aby można było podjąć procedurę legalizacji budynku, konieczne będzie dogadanie się z właścicielem sąsiedniej działki. Jak wiadomo - wiąże się to z kosztami, bowiem - jak można się spodziewać - przedsiębiorca prawdopodobnie będzie chciał uzyskać odszkodowanie / zadośćuczynienie za poniesione straty i postawienie gmachu w granicy bez jego zgody. Jak rozwiązać ten problem? Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie lub ktokolwiek zainteresowany sprawą powinien wystąpić do Urzędu Miasta Gniezna lub Rady Miasta Gniezna z wnioskiem o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi budowanie na tym terenie obiektów w granicy. Pozwoli to na usunięcie głównej wady prawnej w sporze. Rada Miasta Gniezna powinna podjąć ową uchwałę w interesie społecznym dla dobra mieszkańców, pracowników Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie oraz Starostwa Powiatowego, które wydało pozwolenie na budowę niezgodnie z przepisami.

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwalającego na postawienie budynku w granicy działki na etapie, kiedy nowy gmach komendy jest samowolą budowlaną, pozwoli na wydanie pozwolenia na budowę zgodnie z prawem, bez koniecznej zgody właściciela sąsiedniej działki. W ten sposób pieniądze, które być może trzeba by przeznaczyć na odszkodowanie / zadośćuczynienie pozostaną w budżecie. Ponieważ budynek postawiony jest zgodnie z projektem i sztuką budowlaną, cała procedura powinna przejść stosunkowo szybko i bezkosztowo.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • 29.09.2018 10:07  Odpowiedz na komentarz

  przecież Budasz w wyborach 2014 obiecywał aktualizację i opracowanie nowych planów zagospodarowania przestrzennego i nic nie zrobili że teraz mają coś do tyłu uchwalać ?

 • 27.09.2018 22:20  Odpowiedz na komentarz

  Zróbmy jeszcze więcej DŁUGU

 • 27.09.2018 13:03  Odpowiedz na komentarz

  Starosta, Prezydent, Wójt to nie fachowcy od budownictwa i inwestycji. Oni są głównie od reprezentacji o ostatecznych rozsądnych wg nich decyzji. Oni mają ludzi, którzy fachowo powinni im wszystkie dokumenty czy pisma przygotowywać i kompletować . To , że ktoś podłożył "świnie" Tarczyńskiej jest faktem. Ale ciągle nie wiemy kto to był.?

 • 27.09.2018 12:12  Odpowiedz na komentarz

  Doskonała rada - jak to pozbawić "prywaciarza" przysługującego mu odszkodowania.
  Takich cwaniaczków jak autor tej rady należy na rynku wystawiać na widok publiczny wraz z odpowiednim opisem.

 • Gnieźnieńscy radni są zdolni. W 2015 roku przegłosowali zmniejszenie granic miasta żeby dopasować miasto do zasięgu kanalizacji i spełnić normy unijne . Ciekawe swoją drogą czy magistrat za mijającej kadencji nadgonił te braki kanalizacyjne czy też znowu będą zmuszeni zmniejszyć granice miasta.

 • 26.09.2018 18:25  Odpowiedz na komentarz

  Pytam się ponownie. Jak zatwierdzono całą dokumentację pozwalającą na budowanie nowej komendy policji na granicy działki sąsiada, to kto był na stanowisku Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego ? Kto przyklepał swoim "fachowym " podpisem ten szwindel ? To ten człowiek, w całości swoim majątkiem i majątkiem swoje najbliższej rodziny powinien odpowiadać za powstały "bałagan". To on osobiście, powinien zapłacić całe zadośćuczynienie sąsiadowi policji. Kto to był ? A po drugie. Jak możecie proponować Radzie Miasta Gniezna popełnienie kolejnego "szwindlu". Ludzie czy wy oszaleliście? Jakiegoś złodzieja i łapówkarza chcecie bronić naciąganą decyzją Rady Miasta Gniezna ? Kto wpadł na taki durny pomysł?

  26.09.2018 19:07

  Ostateczną decyzję podpisuje starosta. Na dokumencie odpis - tarczyńska

 • 26.09.2018 17:07  Odpowiedz na komentarz

  Lex retro non agit

PODOBNE TEMATY
19-latek wypadł z auta wraz z fotelem! Poniósł śmierć na miejscu! W nocy z soboty na niedzielę służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na drodze krajowej nr 15... Niedziela, 15 września 2019
Kolejny jednoślad rozbity na Trasie Zjazdu Gnieźnienskiego Dzisiaj ok. godz. 16.30 na Trasie Zjazdu Gnieźnieńskiego doszło do wypadku z udziałem jednośladu i samochodu... Piątek, 13 września 2019
Motocyklista uderzył w Seicento! Wyrzuciło go na wysokość kilku metrów! W środę ok. godz. 20.50 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku na Trasie Zjazdu Gnieźnieńskiego,... Środa, 11 września 2019
Uroczystość ślubowania nowych policjantów Szeregi wielkopolskiej Policji zasiliło 56 funkcjonariuszy, z czego 5 będzie pełniło służbę w Komendzie... Środa, 11 września 2019