X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

4,5 mln zł zobowiązań wymagalnych? Jak naprawdę wygląda sytuacja szpitala?

Wtorek, 25 września 2018
  • 4,5 mln zł zobowiązań wymagalnych? Jak naprawdę wygląda sytuacja szpitala?

Po naszej wczorajszej publikacji na temat gnieźnieńskiego szpitala biuro posłanki Nowoczesnej, Pauliny Hennig-Kloski zwołało konferencję prasową przed powstającym budynkiem. Według przedstawionych informacji, szpital posiada ponad 4,5 mln zł zobowiązań wymagalnych, czyli takich, których termin płatności minął.

Biuro posłanki Pauliny Hennig-Kloski zwróciło się do Starostwa Powiatowego w Gnieźnie z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej w związku ze zobowiązaniami wymagalnymi gnieźnieńskiego ZOZ-u. Poniżej treść wniosku:

W związku z informacją, która ukazała się wczoraj na jednym z gnieźnieńskich portali internetowych na temat niezapłaconych zobowiązań wobec podwykonawcy podwykonawcy za montaż elementów elewacji dla rozbudowywanego Szpitala Powiatowego w Gnieźnie prosimy o przekazanie informacji o nieuregulowanych terminowo zobowiązaniach Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie.

Według ostatniego raportu jednostki, na dzień 30.06.2018 roku, Szpital posiadał 9 552 453,82 złote zobowiązań, z tego 4 530 072,48 złotych zobowiązań wymagalnych, a więc po terminie płatności. Według tego raportu zobowiązania przeterminowane stanowią 47,5% całości zobowiązań ogółem, co z ekonomicznego punktu widzenia należy uznać za niepokojące. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, gdyż szpital jako placówka publiczna powinna regulować swoje zobowiązania terminowo, by nie narażać swoich partnerów na problemy z płynnością. W związku z powyższym w ramach dostępu do informacji publicznej proszę o udostępnienie informacji na temat:
  • kwoty przeterminowanych zobowiązań do 30 dni;
  • kwoty przeterminowanych zobowiązań od 30 do 90 dni;
  • kwoty przeterminowanych zobowiązań powyżej 90 dni;
na dzień ostatniego sprawozdania finansowego tj. 30.06.2018 rok.
Proszę także o listę dłużników, wobec których płatności nie zostały uregulowane terminowo. 

Szpital jako jednostka publiczna podległa Starostwu Powiatowemu niewątpliwie powinna modelowo regulować swoje zobowiązania. Gnieźnianie mają w pamięci wcześniejsze problemy z rozbudową szpitala i wszelkie sygnały o problemach z płatnościami szpitala budzą niepokoje społeczne.

Z góry serdecznie dziękuję za informacje w powyższej sprawie.
Paulina Hennig-Kloska
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(21)

  • 28.09.2018 07:56  Odpowiedz na komentarz

    Nowoczesna już wypadła z obiegu i nie mieści się w sondażach wyborczych ? W ostatnich badaniach nie było nic o takiej partii jak Nowoczesna.

  • 27.09.2018 17:07  Odpowiedz na komentarz

    nowoczesna ma zadłużenie bo zabrano jej dotację z budżetu i tyle. To jest jej zadłużenie i ty za to nie płacisz ani budżet tylko ludzie nowoczesnej. Czy ktoś się interesuje ile ty masz kredytu na koncie?

  • 27.09.2018 09:40  Odpowiedz na komentarz

    czy to prawda że Nowoczesna ma 5 000 000 złotych długu ? bo jak tak to ja pierniczę , taka niewielka partia nie mieszcząca się w granicach progu wyborczego gdyby miała proporcjonalnie się równać do zobowiązań największych partii to chyba by wygrała z USA w konkursie na zadłużenia. jak to możliwe że w tak niewielkiej partii nie mogli sobie z finansami poradzić i mają długi ?

  • złapał kozak tatarzyna , hahahahahahaha, przewodnicząca Nowoczesnej prosi o wpłaty dla partii , jakoś te długi trzeba spłacić , oczywiście długi z niefrasobliwego wydawania kasy za czasów Ryśka to drobiazg

  • 26.09.2018 11:42  Odpowiedz na komentarz

    No przecież zamiast robić środek budynku który jest ważniejszy ale tez i droższy, przed wyborami zabrali za elewacje by zrobic pokazówkę.

  • 26.09.2018 09:21  Odpowiedz na komentarz

    No tak przed wyborami PiS zadłużył szpital aby pokazać jak to niby dotrzymują słowa montując okna i elewację - w środku NIC. Kłamstwa Dolaty, Bestwiny i Tarczyńskiej wychodzą na jaw

    26.09.2018 18:24

    Stojąc przy Dolacie za te kłamstwa odpowiadają również dyrektorzy z nadania PiS Łukasz Grabowski i Małgorzata Pietrzak-Sikorska kandydaci do sejmiku. Precz z takimi kandydatami.

  • 25.09.2018 18:11  Odpowiedz na komentarz

    nie popieram Nowoczesnej, ale w tym wypadku mają rację - długi szpitala i powiatu powinny być jawne, tym bardziej ,że za chwilę może być z tego powodu katastrofa i z powodu bankructwa w ogóle szpitala nie będzie. Raczej coś w tym jest, że cienko przędą, bo inaczej by otwarcie o wszystkim mówili, a nie jakieś tajemnice i deklaracje. Liczby pokażcie i wszystko jasne. moja znajoma, jak ją pytam o szpital , a jest pielęgniarką, to tylko macha ręką.

  • 25.09.2018 17:41  Odpowiedz na komentarz

    A jeszcze jedno :-) Zobowiązania ogółem na 31.12.2014 r. wynosiły 15.532.000 zł a teraz jak podają pseudoekonomiści wynoszą 9.500.000 zł !!! Czyli powinni składać dyrektorowi GRATULACJE, że przy tak ogromnych nakładach inwestycyjnych zmniejszył zobowiązania po 4 latach rządzenia szpitalem !!!

    27.09.2018 18:50

    kłamstwo. 2014 rok to sprzedaż przychodni. zadłużenie 0. 4 lata pisu i zadłużenie 15 mln.

    26.09.2018 19:35

    zwykłe kłamstwo - bedziesz to musiał odszczekać jak morawiecki z godnie z wyrokiem sądu apelacyjnego.

    26.09.2018 12:38

    A miało być lepiej!!!!

    26.09.2018 09:39

    Ale jesteś niegramotny - mylisz różne pozycję ze sprawozdań finansowych.używasz terminu wymagalne nie mając o tym zielonego pojęcia. Wszystko jest do sprawdzenia - również to , że jak masz dostęp do takich danych to świadomie wprowadzasz ludzi w błąd

    26.09.2018 09:19

    Obecnie zobowiązania całości wynoszą 15,6 mln zł a te 9,5 to całość z tytułu dostaw i usług i o te pozycje zapewne chodziło w piśmie pani poseł. Bo do zobowiązań względem dostawców o które chodzi dochodzą wynagrodzenia j zobowiązania publiczno-prawne.

  • 25.09.2018 17:37  Odpowiedz na komentarz

    KULA W PŁOT !!! Boże słyszysz i nie grzmisz !!! Nowoczesna to jacyś analfabeci ? Sprawozdanie finansowe Szpitala na 31.12.2014 r. - koniec kadencji ich obecnego koalicjanta w Powiecie czyli PO - zobowiązania wymagalne szpitala : 5.501.701 zł !!! I co ? CISZA !!! ale jak zobowiązania wymagalne za Bestwiny spadły do 4,5 to co ? ANO ZADYMA POLITYCZNA !!! Bo co - bo wybory i nie ma tematu do lansu !!! Nie wspomnę o tym że poprzednia ekipa nie zainwestowała w szpital ani złotówki a teraz to już prawie 30 mln zł !!! Żenada, Żenada !!!

  • ile zobowiązań ma Nowoczesna

    27.09.2018 07:03

    do ZXCV - a to co jakaś abolicja obejmuje tych przedostatnich , jak się ostatni ze szmąceniem pokażą to wszyscy poprzednicy już są rozgrzeszeni i mogą być sędziami ? Niech się Nowoczesna ujawni z tymi długami żebyśmy wiedzieli z czego wynikają dla pewności ich oceniania, skoro temat chowają to mamy podejrzenia że oni nic lepsi , może faktycznie sobie na prywatę wydawali , na wojaże zagraniczne typu Rysiek z kobitką do Portugalii ? To że jedni drugim coś zarzucają wcale im wszystkim nie pomoże w ukrywaniu własnych szmąceń, cierpliwość się kończy, ludzie mają swój rozum , to nie te czasy że na krzyk nas wezmą i głupie gadania żeby odwrócić uwagę od siebie, przyjdzie czas i pogonimy jednych i drugich. Jak ktoś chce kogoś rozliczać niech zacznie od siebie, niech ujawnią ile kasy dostali i co z nią zrobili , to są publiczne pieniądze, nasze z podatków, chcemy wiedzieć z kim mamy do czynienia choć oczywiście swoje spojrzenie mamy na takich co jeszcze nic dla społeczeństwa nie zrobili a już grabią do siebie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    26.09.2018 19:10

    do xxxxxxxxx - lepiej się zainteresuj jak pieniądze PCK przeszły na konto kandydatów z PISu.i rozlicz premie bonamsięnależało z budżetu , które pisowscy ministrowie dawali sami sobie

    26.09.2018 18:17

    zobowiązania szpitala łatwiej prześwietlić niż długi Nowoczesnej a to wszystko i tak z budżetu państwa

    26.09.2018 17:39

    Janek zobowiązań Nowoczesnej nie mam w nosie bo to kasa publiczna z moich podatków a że Nowoczesna daleko to nie wiem na co kasę wydali i powstały długi, nie wiem czy na Ryśka i Portugalię czy na co ? Za to szpital i dyrekcja jest na miejscu a tu się nie da ukryć jakiś wylot dyrektora do Portugalii, tak że miejscowe zobowiązania mniej mnie drażnią

    26.09.2018 09:25

    Trole pisu się zleciały?
    Jedna rzecz istotna. Zobowiązania nowoczesnej możesz mieć w nosie a zobowiązania szpitala i ich regulowanie lub nie decydują o tym czy szpital będzie istniał czy nie. Jako mieszkańcy powinnismy wiedzieć co się tam dzieje a jawności nie ma. Maja problemy ewidentne z mówieniem cono jak.

PODOBNE TEMATY
"Gniezno miastem wolnym od ideologii LGBT"! Czy radni przyjmą deklarację? Na najbliższej Sesji Rady Miasta Gniezna samorządowcy mają przyjąć deklarację "Gniezno miastem wolnym... Wtorek, 21 maja 2019
Posłanka Paulina Hennig-Kloska walczy o gnieźnieński PKS! Domaga się reakcji rządu Posłanka Nowoczesnej, Paulina Hennig-Kloska, zapytała marszałka oraz ministra infrastruktury podczas... Wtorek, 21 maja 2019
Propozycje mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego 2020 Znamy już projekty mieszkańców, które przeszły weryfikację w Urzędzie Miejskim i zostaną poddane pod... Wtorek, 21 maja 2019
Ulica Kochanowskiego tymczasowo jednokierunkowa W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu, na czas realizacji inwestycji w obrębie przebudowywanego obecnie... Wtorek, 21 maja 2019