moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy szpital czeka "powtórka"? Podwykonawca walczy o 39 tys. zł! Grozi mu bankructwo

Poniedziałek, 24 września 2018
 • Czy szpital czeka

Podwykonawca podwykonawcy generalnego wykonawcy walczy o swoje wynagrodzenie za montaż elewacji na powstającym budynku szpitala. Firma przedsiębiorcy zeszła z budowy. Właściciel nie ma pieniędzy na zapłacenie podatków i ZUS-u.

Problem jest w tym, że nie zapłacono mi 39 tys. zł - mówi Sebastian Jencz, właściciel firmy Alu-Bau Technology. Ja byłem podwykonawcą podwykonawcy, ale byłem zgłoszony do generalnego wykonawcy i do inwestora. W umowie jest zapis, że jeżeli nie zapłaci mi podwykonawca, to musi te pieniądze wypłacić inwestor i generalny wykonawca. Zajmowałem się montażem elewacji. Ponieważ nie zapłacono mi za pracę, moja firma w drugiej połowie lipca zeszła z budowy (na ten moment zobowiązania względem Alu-Bau wynosiły 96 tys zł). Dwa tygodnie temu zapłacono mi zaległe 57 tys. zł, generalny wykonawca stwierdził, że firma, której byłem podwykonawcą nie ma więcej zarobione i nie mogą mi tego wypłacić. Z tego co wiem ta firma swoimi pracownikami kończy to, czego ja nie skończyłem (w momencie zejścia z budowy zostało około 25% prac do wykonania). Na razie rozmawiam ze Starostwem Powiatowym w Gnieźnie. Muszę zrobić wszystko, żeby dostać swoje pieniądze. Wiem, że taka sytuacja przy budowie szpitala już była. Na dzień dzisiejszy są mi winni 39 tys. zł. Na dzień dzisiejszy nie mam zapłaconych podatków i ZUS-ów, bo po prostu nie mam z czego.

Powyższa sytuacja przypomina problemy, z którymi kilka lat temu borykali się podwykonawcy podczas pierwszego podejścia do rozbudowy szpitala. Teraz pierwsza firma zeszła z budowy. Czy to koniec? To pokażą najbliższe tygodnie. Kuriozalne jest to, że na tle niezapłaconej elewacji odbywa się właśnie kampania samorządowa, w której rozbudowywany szpital jest niby symbolem sprawnego zarządzania powiatem.
 
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(30)

 • ELEKTORAT A ty masz pojecie jak funkcjonuje przedsiębiorca budowlany ? Czy ty wiesz, ze każda firma, stara się przed zimą zamknąć obiekt budowany z zewnątrz: dachem , szybami, drzwiami, elewacją, by potem w zimie, już w cieple, wykonywać roboty wewnątrz obiektu. Podłogi, tynki Instalacje itd. Tak się planuje prace w budownictwie, mój drogi.

 • do Małgorzaty, Elektoratu i Budowlańca, ZANIM powstała elewacja, w środku wzniesiono filary by uratować fuszerkę sprzed lat, kiedy takiej troski wokół nie było i ani jeden wnikliwy redaktor nie napisał słowa na ten temat,
  Pani Poseł z Nowoczesnej ma nadzieję zostać wiceprezydentem Gniezna - ucieknie z Sejmu. Tylko po co hałas o szpital skoro naprawa i rozbudowa nie są w kręgu działań, finansowania i nadzoru przez Prezydenta, Rade i Urząd Miasta.

 • Sprawa budowy szpitala w Gnieźnie musi zostać nagłośniona w mediach inaczej ten szpital nigdy nie powstanie i przez następne kilka może kilkanaście lat będą tylko debatować przy kawce i ciepłym w dupę stołku.Włodarze Won!!! Jesteście do niczego!

 • 25.09.2018 23:22  Odpowiedz na komentarz

  Oby nie spełnił się scenariusz który ma swoje przysłowie : Na zewnątrz strój a w środku z łopatą stój !!! Opadnie wyborczy kurz i już ciśnienia nie będzie. Oby nie bo wstyd już jest..inwestycja miała być gotowa 2012...

  26.09.2018 10:19

  Przecież tak dokładnie jest, kto zaczyna budowę od elewacji? Norma,n8e robisz wszystko w środku a elewacje na końcu a t7 jest pod publiczkę wszystko odwrotnie.

 • 25.09.2018 18:05  Odpowiedz na komentarz

  Nie warto bagatelizować problemu szpitala bo sytuacja jest naprawdę bardzo poważna a wiem to z pierwszej ręki.

 • 25.09.2018 10:49  Odpowiedz na komentarz

  w Gminie Ryczywół stała łąka , na łące stała krowa, na krowie usiadł giez, któremu nie smakowała krowa, Nowoczesna pozwała wójta Ryczywołu za złą jakość pożywienia w gminie

 • 25.09.2018 08:09  Odpowiedz na komentarz

  Niestety prędzej czy później musiało to wyjść. Lepiej ze teraz . Patrząc na pogrążeni finansowe państwa przez PiS, wcale mnie nie dziwi ze w powiecie PiS zrobił to samo. Czy dyrektor i jego zastępcy to tez PiS?

 • 25.09.2018 07:33  Odpowiedz na komentarz

  Pani Paulino Jeżeli tak bardzo lezy Pani na sercu sprawa naszego gnieźnieńskiego szpitala, to proszę samemu załatwić na jego budowę jakieś dodatkowe pieniądze. Zawsze się przydadzą chociaż na jego jeszcze lepsze wykończenie czy wyposażenie. Ale Pani tego nigdy nie potrafiła i dalej nie potrafi, Wobec tego proszę się zam......... i nie przeszkadzać tym , którzy coś w przeciwieństwie do pani potrafią. Co już naocznie wszyscy widzą !

  25.09.2018 09:17

  panie dyrektorze, trochę wiecej klasy, bo tego zawsze brakowało...

 • Jutro składamy oficjalne zapytanie o prawdziwy stan rozrachunków w szpitalu. Bilans na połowę roku wykazuje przeterminowanie 4,5 mln zł zobowiązań z 9,5 zobowiązań ogólem - to aż 47%! Sytuacja bardzo niepokojąca i niepożądana społecznie.

  29.09.2018 09:15

  Pani Paulina, zwłaszcza trzeba pokazać jakie nagrody i podwyżki dostali w latach 2014- 2017 dyrektorzy startujący w wyborach z ramienia partii sprawujcych władzę w starostwie a więc PiS i GPS. Osobno dla każdej osoby. Pan Makohoński Marcin, Pan Lubbe Jerzy, Pani Pietrzak-Sikorska Małgorzata, Pan Kanoniczak Krzysztof. Zarzucają przestrzeń publiczną ulotkach, filmikami, plakatami więc chcemy wiedzieć ile pieniędzy podatnika otrzymali w ramach nagród

  29.09.2018 00:18

  Pani paulino.Uważam że jako opozycja powinniście się zainteresować również tym na co były wydawane pieniądze w starostwie.Mam tu na myśli ile pieniędzy zostało wydanych na premie dla urzędników czy na podwyżki dla dyrektorów tam pracujących.Uważam że gnieźnianie powinni wiedzieć na co były wydawane ich piniądze.Uważam również że te informacje powinny ujrzeć światło dzienne przed wyborami.Dlatego niech Pani tej sprawy nie odpuszcza!

  28.09.2018 23:57

  Pani paulino.Uważam że jako opozycja powinniście się również domagać informacji na temat tego na co były wydawane pieniądze w starostwie.Mam tu na myśli ile pieniędzy zostało wydanych na premie dla urzędników czy na podwyżki dla dyrektorów tam pracujących.Uważam że gnieźnianie mają prawo wiedzieć na co były wydawane ich pieniądze.Uważam że te informacje powinny zostać upublicznione jeszcze przed wyborami dlatego niech Pani tej sprawy nie odpuszcza!

 • Inwestycja za 61 mln zł - pierwszy etap coś koło 34 mln zł a wy ekscytujecie się jednym z podpodwykonawców który z info wykonawcy wynika że zawarł jakąś umowę z podwykonawcą o której nie poinformował inwestora i teraz żąda kasy ! Gdyby tak to działało to zgłaszam się jako podwykonawca i nawiązuję umowę z moim podwykonawcą, że zapłacę mu np. 10 mln zł za uporządkowanie terenu wokół szpitala przy czym sam zawrę umowę na to samo za 10 tys zł z wykonawcą. Po wykonaniu tej pracy mój podwykonawca występuje z roszczeniem do wykonawcy czy inwestora o zapłatę 10 mln bo taką sobie zawarł umowę !!!! Wolne żarty - dyrektorzy uważajcie na różnego rodzaju naciągaczy !!

  25.09.2018 17:46

  Ale z ciebie budowlaniec, nie czytasz tylko zmyślasz a napisano że podwykonawca był zgłoszony do generalnego wykonawcy i do inwestora, a więc ni bij piany niepotrzebnie.

 • 24.09.2018 22:40  Odpowiedz na komentarz

  Ależ pieniactwo na tym forum kipi !!! Szanowni - szpital piękny powstaje a niektórym to strasznie przeszkadza. Tylko pytanie dla tych którym to przeszkadza - jeśli przejmiecie władzę to co znowu go zniszczycie i zlikwidujecie bo wybudował kto inny ? Zdurnieliście na potęgę wszyscy !

 • 24.09.2018 22:19  Odpowiedz na komentarz

  Bo powiat robi wydmuszkę... z wierzchu elewacja, a w środku przez lata będzie jeszcze stan surowy. Założę się, że na pokaz jeden oddział zrobią, po pozostałych setkach metrów będzie hulał wiatr

  25.09.2018 10:46

  żeby powstała elewacja , należało naprawić fuszerki poprzedników
  które NIE były widoczne na elewacji,

  25.09.2018 10:44

  to się załóż,
  lepsza była ruina która stała 6 lat ,
  najlepiej mieć pretensje o to że "ktoś" szpitala buduje , "ktos" naprawia fuszerki poprzedników, "ktoś" stara sie o dofinansowanie. Ile pieniędzy na szpital zorganizował "ktoś" z Nowoczesnej,???????

 • 24.09.2018 21:54  Odpowiedz na komentarz

  Panie dyrektor .coś tu smierdziemi.

 • A to bardzo ciekawe. Gdzie jest poseł Dolata? Gdzie jest poseł Ostrowski? Gdzie jest starosta Tarczyńska? Gdzie jest wicestarosta Berlik? Gdzie jest super członek zarządu Suplicka? Gdzie jest członek zarządu Twardowska? Gdzie jest członek zarządu Suwerena? Gdzie radny Kwapich? Gdzie radny Pietrzak? Gdzie radny Kujawski? Gdzie radna Szalaty? Gdzie radni Bręklewicz i i Figaj? Gdzie radny Igliński?! Gdzie radni Gotowała i Pilarczyk? No i gdzie radny Szczepański? Gdzie kandydaci całym sercem popierający pisowski uklad? Gdzie Pan Makohoński? Gdzie Pan Szarzyński? Gdzie Pan Kanoniczak? Gdzie Pan Lubbe i jego całe komando dyrektorów kandydatów? Gdzie Pan Grabowski i Pani Pietrzak-Sikorska, którzy u boku Dolaty na gnieźnieńskim rynku coś przebakiwali o szpitalu? No i gdzie senator Gaweł? Czy wszyscy jutro staną na tle tej niezaplaconej elewacji i złożą wyjaśnienia? Czy zapewnią, jutro!, że ze szpitalnej szafy nie zaczną wpadać kolejne trupy? Ile nadprogramowych robót trzeba było wykonać, aby kontynuować budowę? Ile nadprogramowych złotówek wydano? Szanowna wladzo, czas skończyć z brakiem odpowiedzialności za podejmowane decyzję!

  25.09.2018 08:51

  Ci wymienieni leczą się w zupełnie innych szpitalach u zupełnie innych lekarzy

 • Stanowisko wykonawcy w kolejnym artykule.
  A swoja drogą Panie Redaktorze można było to wyjaśnić u źródeł i przedstawić wszystko w jednym doniesieniu.
  do ZXCV - no właśnie - co z pieniędzmi na dalszą rozbudowę??? Czy mieszkańcy Miasta i Powiatu - zarazem potencjalni pacjenci Szpitala oczekują że pieniądze podarują na mieszańcy Pacanowa, Bieździadowa, Pogubia Tylnego czy Babek Oleckich??

 • Szanowni krytykanci przeczytajcie kolejny artykuł !!! powstrzymajcie swój hejt !!

 • 24.09.2018 21:10  Odpowiedz na komentarz

  Przyjdzie co do czego to Ci co najbardziej krzyczą będą pierwsi chcieli się leczyć ! Hipokryzja

  25.09.2018 07:02

  Człowieku liczysz się u ludzi a nie w wypasiony murach. Co z tego ze tynk ładny jak kadra w tym szpitalu to zbieranina co to gipsu nie umie założyć ani usg dobrze zrobić. Tfu

 • 24.09.2018 20:32  Odpowiedz na komentarz

  N o i wybudowali,ale wrzód na du...e. No i co na to Dolata, Tarczynska i reszta

 • 24.09.2018 20:29  Odpowiedz na komentarz

  No i ci pisowcy kłamcy????

 • 24.09.2018 19:22  Odpowiedz na komentarz

  Czyli nie jest tak różowo? Jaka jest ta 'prawdziwa' prawda? Czy zwykły obywatel kiedyś się dowie? A co z pieniędzmi na dalszą budowę? Przecież to dopiero początek wydatków!!

PODOBNE TEMATY
Szpital Podolany w Poznaniu - Poznańskie Centrum Otolaryngologii. Twoja pierwsza pomoc w problemach laryngologicznych Szpital Podolany w Poznaniu, to renomowana placówka medyczna o najwyższych standardach leczenia. W tym... Czwartek, 26 listopada 2020
Dodatkowe pomieszczenie rozwiązało problem przepełnionej szpitalnej kostnicy Gnieźnieński szpital zagospodarował dodatkowe pomieszczenie na ciała zmarłych. Było to konieczne, ponieważ... Wtorek, 24 listopada 2020
Zabrakło miejsc na ciała w szpitalnej kostnicy! Szpital szuka rozwiązania trudnej sytuacji Liczba zgonów w gnieźnieńskim szpitalu osiągnęła taki poziom, że zabrakło miejsc w kostnicy. Dyrekcja... Poniedziałek, 23 listopada 2020
Szpital działa na pełnych obrotach mimo zwiększonej liczby zachorowań i zgonów Chociaż cały czas przybywa osób zakażonych koronawirusem oraz zgonów wywołanych przez COVID-19, gnieźnieński... Poniedziałek, 23 listopada 2020