Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie samowolą budowlaną!

Niedziela, 23 września 2018
  • Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie samowolą budowlaną!
REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny nie miał wyjścia - musiał uchylić pozwolenie na budowę Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, co jest jednoznaczne z tym, że budynek jest obecnie samowolą budowlaną.

Właściciel działki graniczącej z Komendą Powiatowa Policji w Gnieźnie przez kilka lat walczył w sądzie o swoje prawa.  Nowy budynek komendy został bowiem wybudowany częściowo w granicy z sąsiadująca nieruchomością. Nie było na to zgody obecnego właściciela starego kina. W końcu sprawa dobiegła końca - Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, uchylił pozwolenie na budowę. Jak wiadomo, nowy budynek komendy już stoi i jest oddany do użytku. Jak więc ma się to do wyroku? Obecnie owa nieruchomość jest samowolą budowlaną i trzeba przeprowadzić proces legalizacji. W przeciwnym razie budynkowi grozi nawet rozbiórka, a to wydaje się wręcz niedorzeczne.

Właściciel sąsiadującej działki przez cały czas trwającego postępowania utrzymywał, że ma plany inwestycyjne dotyczące swojej nieruchomości i w związku z umiejscowieniem komendy w granicy poniósł olbrzymie straty. Miał na niej powstać budynek wielorodzinny. Jak jednak udało nam się nieoficjalnie ustalić, nie ma żadnych konkretnych planów inwestycyjnych co do działki sąsiadującej z komendą. Pewne jest natomiast, że aby zalegalizować samowolę budowlaną będzie konieczne dogadanie się z właścicielem sąsiadującej działki, a to nie będzie łatwe. Pozostaje mieć nadzieję, że biznesmen będzie miał na względzie dobro pracowników komendy oraz mieszkańców korzystających z nowego budynku i zgodzi się na w miarę bezproblemowe załatwienie sprawy.

Sentencja wyroku:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Barbara Drzazga Protokolant st. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2018 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Wojewody z dnia [...] sierpnia 2015r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] czerwca 2015r. nr [...] znak [...], II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Fragment uzasadnienia:

Zaskarżona decyzja Wojewody z dnia [...] sierpnia 2015 r. jak i poprzedzająca ją decyzja Starosty [...] nie mogą się ostać, co w istocie wynika już z treści uzasadnienia zapadłego w niniejszej sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 stycznia 2018 r., sygn. akt II OSK 846/16, który na mocy przepisu art. 190 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302; dalej w skrócie "p.p.s.a.") wiąże Sąd w obecnym składzie.

Pełne uzasadnienie wyroku można znaleźć pod linkiem:

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8CCAC16625

Więcej informacji na temat wcześniejszego wyroku NSA oraz przepisów złamanych w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę można znaleźć w artykule "Co dalej z komendą Policji? Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok".
tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(17)

  • TĄ SPRAWĘ TRZEBA NAGŁOŚNIĆ W TVP

    28.09.2018 20:51

    STRAŻAK SAM > w pełni popieram Twój krzyk pisany dużymi literami !!! Ale gdzie nagłośnisz to co się dzieje w tym BIAŁORUSKIM MIEŚCIE GNIEZNO ??? Kto nam pomoże oczyścić to nasze miasto z morderców i przestępców czy fałszywych polityków,jeśli sami mieszkańcy tego sobie nie zrobimy ??? Jakieś obce media mogłyby to zrobić ale niestety nie mają przyzwolenia politycznego na ruszanie Gniezna !!! Rządzący tym miastem z lewa i z prawa udają durniów i mówią tylko,że są to sprawy dla prokuratury a nie do nich. Natomiast Ziobro i Prokuratura Krajowa tak samo jak za mafii PO z PSL wszystko spycha do Poznania a Poznań do rejonu gdzie wszystko jest perfidnie umarzane i zaklepywane przez sąd z tego samego rejonu. Szlag mnie trafia gdy znów widzę te same obłudne mordy na plakatach wyborczych. A może powinniśmy głosować na ludzi całkowicie nie znanych i z ostatnich miejsc na listach ??? Ja wiążę pewne nadzieje z Panem Pawłem Kamińskim na Prezydenta Gniezna gdyż pierwszy raz startuje w wyborach. Znam Go pobieżnie ale mam bardzo pozytywne zdanie o Nim i dlatego będę głosował na Niego i na nie znanych ludzi z GPS.

  • WYSADZIĆ TO USTROJSTWO I WYRZUCIĆ WSZYSTKICH CO BYLI ZA KOMUNY W MILICJI :D RESORTOWE DZIECI TEŻ.. CZERWONI TAM SĄ I BIJĄ LUDZI.. NAWET POLICJANTÓW PARU MIAŁO PRÓBY SAMOBÓJCZE .. MAM KOLEGOW W POLICJI I MÓWIĄ ŻE PANUJE TAM MOBING STRASZNY .. ONI CZUJĄ SIĘ NASZYMI PANAMI A SĄ SŁUGAMI OBYWATELA.. POJE...ŁO SIĘ IM JUŻ DO RESZTY.. MAJĄ KREW NA RĘKACH JAK UDUSZENIE RZEŹNICZAKA MICHAŁA.. TO NIE LUDZIE..A PODCZAS PRZESŁUCHAŃ W PAWILONIE B STRASZĄ ŻE PÓJDZIE SIĘ NA PREWENCYJNY A TAM SIE NIE PIERDOLĄ I LEJĄ.. (PANI ALDONA NOWAK) I CAŁA TA CZERWONA SZAJKA. SOBIE NA ZA DUŻO POZWALAJĄ.. PRZECIEŻ TO JAKAŚ PARANOJA.. NAJPIERW TRZEBA MIEĆ POZWOLENIE NA BUDOWIE.. NIECH KTOŚ ODPOWIE BO TO ZA NASZE PIENIADZE SIE DOBRZE BAWIĄ :) DZIŚ SIEDZĄ W AUCIE BMW "TAJNIAKI" KOŁO STRAŻY I OBSERWUJĄ MŁODZIEŻ WPIEPRZAJĄC FAST FUDY :D CO TO MA BYĆ? JAK JA BYM JADŁ W PRACY W DOWOLNEJ CHWILI BYŁBYM WYRZUCONY NA ZBITY RYJ

    28.09.2018 14:52

    Przecież to BMW jest drogówki, więc raczej zajmują się tam bezpieczeństwem ruchu drogowego niż obserwacją kogoś, no chyba, że pieszych przechodzących w niedozwolonym miejscu. Tam obok jest szkoła, a w ich pobliżu drogówka zwiększyła swoją aktywność.

  • 26.09.2018 07:41  Odpowiedz na komentarz

    Zostawmy już tą utarczkę, kto był wtedy starostą tj. w tym czasie jak wpłynęły dokumenty na rozbudowę komendy policji Ale odpowiedzmy sobie i społeczeństwu Gniezna na pytanie: kto był wtedy Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. To moim zdaniem właśnie ten człowiek, podłożył Tarczyńskiej taką "świnię". Kto to był ? Co to był za pseudo " inżynier budownictwa" czy pseudo "architekt"? Pytam się jeszcze raz. Kto to był ?

    01.10.2018 13:06

    Biedna Tarc????????czynska wszyscy jej świnie podkladaja. A za co ona kasę dużą bierze??? Ona za powiat odpowiada..

  • 24.09.2018 19:52  Odpowiedz na komentarz

    A kto był powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego w chwili rozpoczynania budowy gmachu dla Policji gnieźnieńskiej? Jakie ugrupowanie polityczne go na tym stołku posadziło? Jak długo piastował on swoją funkcję ? Na co miał wpływ ten inżynier i na czyje polecenie przyklepał dokumenty i pozwolenia przygotowane do budowy tego obiektu...... jako prawidłowe ? Oraz Kto przygotowywał te wszystkie dokumenty i za czyjego starostowania ? Może jeszcze za Pana Kowalskiego z SLD ?

    25.09.2018 23:43

    @DOCIEKLIWY > oczywiście,że jest to afera sitwy komuchów z platformuchami za rządów Starosty Pilaka i Prezydenta Miasta Kowalskiego a byli na 100% pewni,że ich mafia PO z PSL wygra wybory w październiku 2015r więc robili co chcieli i prawo mieli w samym środku 4-ch liter !!! Teraz robią kozła ofiarnego z Tarczyńskiej,która będąc marionetką nie miała żadnych szans na zablokowanie tej nie legalnej inwestycji. No ale Kodeks Karny nie wspomina nic o amnestii dla rządzących marionetek więc ciekawe dlaczego NIKT ani z prawa ani z lewa NIE ZAWIADOMIŁ Prokuratury Krajowej czy UOP ??? Ale marionetka Tarczyńska ma jeszcze bardzo brudne ręce od bezprawia w KPP Gniezno gdy była Przewodniczącą Komisji Bezpieczeństwa przy Urzędzie Miasta. W tym areszcie KPP z powodu zlikwidowania izby wytrzeźwień przez lata zamykano bezprawnie ponad 1200 osób po drinku traktując ich jak przestępców !!! Do tego należy dodać 2 dziwne śmierci osób,które były w łapskach milicjantów z policji - luty 2014 Jarosława Wiśniewskiego i w kwietniu 2017 Michała Rzeźniczaka. Czas najwyższy jasno powiedzieć społeczeństwu Gniezna i Powiatu,że grupa posła Dolaty NIE NALEŻY DO PiSu !!! Jedynym wiarygodnym reprezentantem PiS w Gnieźnie jest poseł Krzysztof Ostrowski-dlatego my prawicowcy i patrioci z Gniezna musimy głosować tylko na GPS (Gnieźnieńskie Porozumienie Samorządowe) oraz na Pana Pawła Kamińskiego,bo w Gnieźnie i Powiecie INNEJ PRAWICOWEJ ALTERNATYWY NIE MAMY !!! Ja tak samo jak Wojciech Cejrowski kończę jego słowami: Szczęść Boże - daj Boże dla GPS wraz z Panem Kamińskim.

    25.09.2018 09:23

    w momencie rozpoczęcia budowy był Pilak. Jego pozwolenie na budowę anulował wojewoda i sąd administracyjny. Nastepnie nastała pani Tarczyńska, co to się nie imała wcześniej niczego i po wnikliwej analizie ponownie wydała pozwolenie na budowę. - w czerwcu 2015. I to ta decyzja jest przedmiotem rozstrzygnięcia sądu. Rada dla gniexnieńskich pisowców- nauczcie się czytać ze zrozumieniem.

  • 24.09.2018 16:41  Odpowiedz na komentarz

    to jest niemozliwe, żeby w tym mieście nie było ludzi, którzy z głową będą zarządzac mieniem publicznym. pytam się, jaki jest stan finansowy starostwa, dokąd nas to wszystko zaprowadzi? Czy winni złych decyzji administracyjnych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej?

  • 24.09.2018 10:46  Odpowiedz na komentarz

    Oczywiście to wina osób odpowiedzialnych za sprawy papierkowe w Policji i Starostwie. Jak można dopuścić do takich zaniedbań proceduralnych,które skutkować będą czym? Ano zapewne pan "pokwietniowy" zażyczy sobie "odstępnego"za tzw.porozumienie. Nie ma co winić policjantów z obecnym i byłym komendantem,bo to nie oni byli inwestorami a Policja jako instytucja. Szkoda tylko,że teraz pokwietniowy będzie się odgrywał,no chyba,że zachowa się po dżentelmeńsku jak na vipa przystało.

  • 24.09.2018 10:30  Odpowiedz na komentarz

    oto taki los zgotował nam pis z gps. Kompletni nieudacznicy , i oni chcą nadal rządzić? Pójdziemy z torbami.

    24.09.2018 21:54

    No antykomuch znowu mijasz się z faktami. Masz problem z czytaniem widzę, w artykułach są daty, fakty, rozstrzygnięcia. Takie zacietrzewienie może być tylko objawem głęboko zaawansowanej jednostki chorobowej skatalogowanej przez WHO jako faszystowski psychofanpis. I pomyśleć że chcą nami rządzić ludzie, którzy zamiast rozumu używają Google. Precz z PiS i jego przybudowką GPS

    24.09.2018 19:44

    no mylisz się antykomuch - .Powyżej w artykule w uzasadnieniu wyroku masz napisane o decyzji starosty z czerwca 2015 - TO BYŁA JUŻ STAROSTĄ TARCZYŃSKA i to o tę decyzję chodzi. nie wypowiadaj się w sprawach, o których nie masz pojęcia . pilak podjął decyzję o budowie komendy, ale ona została wcześniej uchyliona i to Tarczyńska ponowmie udzieliła pozwolenia na budowę. SPRAWDZ DATY - KTO BYŁ W CZERWCU 2015 STAROSTĄ., bo o tej decyzji jest mowa w wyroku.Tak to jest jak bielmo pisowskie wzrok i rozum przyćmiewa.

    24.09.2018 17:12

    ZXCV > coś ci się pokręciło w główce ty komuszo-platformerski trollu !!!
    Wpisz sobie na google.pl : Rozbudowa KPP Gniezno > to zobaczysz jak twoi towarzysze na czele ze Starostą Pilakiem i Prezydentem Kowalskim błogosławią nie legalną rozbudowę KPP. Gdzieś zawieruszyła się im pusta Grucha po komuszym betonie ale za to ściągnęli księdza dla poprawy obłudnej wiarygodności i pokropił im ten przekręt.
    Panie Boże ochroń nasze kochane Gniezno przed tymi ludźmi z Koalicji Ubywatelskiej,bo zniszczą to miasto do końca a zostawią je gdy będzie już totalnie zbankrutowane a wtedy z euro-torbami pouciekają do Niemiec albo na Białoruś-bo tam będą znów mieli TAK JAK BYŁO za mafijnych rządów PO z PSL.

  • 23.09.2018 21:54  Odpowiedz na komentarz

    skandaliczna sytuacja, w tym powiecie to w ogóle nie liczą się z pieniędzmi obywateli, teraz pewnie trzeba będzie zapłacić odszkodowanie albo przynajmniej zawrzeć porozumienie, które zapewnie też będzie kosztować, ekipa do wymiany

  • 23.09.2018 15:57  Odpowiedz na komentarz

    I znowu pisowskie starostwo działa bezprawnie.

PODOBNE TEMATY
Długa reanimacja zakończona sukcesem! Dzisiaj w godzinach popołudniowych do Straży Pożarnej zadzwoniła kobieta z informacją, że 66-letni mężczyzna... Środa, 12 grudnia 2018
Ukrainiec zaatakował policjanta! Próbował także odgryźć palec ratownikowi medycznemu! Jak informuje portal Gniezno112.pl, 6 grudnia w godzinach wieczornych policjanci zostali wezwani do... Wtorek, 11 grudnia 2018
Kolejny pożar w Golimowie W poniedziałek, 10 grudnia, o godzinie 23.40 strażacy zostali zadysponowani do pożaru zabudowań gospodarczych... Wtorek, 11 grudnia 2018
Strażacy zapoznawali się z nowym sprzętem 8 grudnia zastęp OSP Witkowo wraz z nową wyjechał nad Jezioro Niedzięgiel. Strażacy sprawdzali jak wyglądają... Poniedziałek, 10 grudnia 2018