Logo

REKLAMA
Plik banneru

Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie samowolą budowlaną!

Artykuł dodany: Niedziela, 23 września 2018
Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie samowolą budowlaną!
REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny nie miał wyjścia - musiał uchylić pozwolenie na budowę Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, co jest jednoznaczne z tym, że budynek jest obecnie samowolą budowlaną.

Właściciel działki graniczącej z Komendą Powiatowa Policji w Gnieźnie przez kilka lat walczył w sądzie o swoje prawa.  Nowy budynek komendy został bowiem wybudowany częściowo w granicy z sąsiadująca nieruchomością. Nie było na to zgody obecnego właściciela starego kina. W końcu sprawa dobiegła końca - Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, uchylił pozwolenie na budowę. Jak wiadomo, nowy budynek komendy już stoi i jest oddany do użytku. Jak więc ma się to do wyroku? Obecnie owa nieruchomość jest samowolą budowlaną i trzeba przeprowadzić proces legalizacji. W przeciwnym razie budynkowi grozi nawet rozbiórka, a to wydaje się wręcz niedorzeczne.

Właściciel sąsiadującej działki przez cały czas trwającego postępowania utrzymywał, że ma plany inwestycyjne dotyczące swojej nieruchomości i w związku z umiejscowieniem komendy w granicy poniósł olbrzymie straty. Miał na niej powstać budynek wielorodzinny. Jak jednak udało nam się nieoficjalnie ustalić, nie ma żadnych konkretnych planów inwestycyjnych co do działki sąsiadującej z komendą. Pewne jest natomiast, że aby zalegalizować samowolę budowlaną będzie konieczne dogadanie się z właścicielem sąsiadującej działki, a to nie będzie łatwe. Pozostaje mieć nadzieję, że biznesmen będzie miał na względzie dobro pracowników komendy oraz mieszkańców korzystających z nowego budynku i zgodzi się na w miarę bezproblemowe załatwienie sprawy.

Sentencja wyroku:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Paluszyńska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Barbara Drzazga Protokolant st. sekr. sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2018 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Wojewody z dnia [...] sierpnia 2015r. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] czerwca 2015r. nr [...] znak [...], II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego kwotę [...]zł ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Fragment uzasadnienia:

Zaskarżona decyzja Wojewody z dnia [...] sierpnia 2015 r. jak i poprzedzająca ją decyzja Starosty [...] nie mogą się ostać, co w istocie wynika już z treści uzasadnienia zapadłego w niniejszej sprawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 stycznia 2018 r., sygn. akt II OSK 846/16, który na mocy przepisu art. 190 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302; dalej w skrócie "p.p.s.a.") wiąże Sąd w obecnym składzie.

Pełne uzasadnienie wyroku można znaleźć pod linkiem:

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/8CCAC16625

Więcej informacji na temat wcześniejszego wyroku NSA oraz przepisów złamanych w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę można znaleźć w artykule "Co dalej z komendą Policji? Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok".
tekst: Andrzej Bukowski
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (17)

STRAŻAK SAM
28.09.2018 13:02

TĄ SPRAWĘ TRZEBA NAGŁOŚNIĆ W TVP

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Antykomuch - 28.09.2018 20:51

STRAŻAK SAM > w pełni popieram Twój krzyk pisany dużymi literami !!! Ale gdzie nagłośnisz to co się dzieje w tym BIAŁORUSKIM MIEŚCIE GNIEZNO ??? Kto nam pomoże oczyścić to nasze miasto z morderców i przestępców czy fałszywych polityków,jeśli sami mieszkańcy tego sobie nie zrobimy ??? Jakieś obce media mogłyby to zrobić ale niestety nie mają przyzwolenia politycznego na ruszanie Gniezna !!! Rządzący tym miastem z lewa i z prawa udają durniów i mówią tylko,że są to sprawy dla prokuratury a nie do nich. Natomiast Ziobro i Prokuratura Krajowa tak samo jak za mafii PO z PSL wszystko spycha do Poznania a Poznań do rejonu gdzie wszystko jest perfidnie umarzane i zaklepywane przez sąd z tego samego rejonu. Szlag mnie trafia gdy znów widzę te same obłudne mordy na plakatach wyborczych. A może powinniśmy głosować na ludzi całkowicie nie znanych i z ostatnich miejsc na listach ??? Ja wiążę pewne nadzieje z Panem Pawłem Kamińskim na Prezydenta Gniezna gdyż pierwszy raz startuje w wyborach. Znam Go pobieżnie ale mam bardzo pozytywne zdanie o Nim i dlatego będę głosował na Niego i na nie znanych ludzi z GPS.

STRAŻAK SAM
28.09.2018 13:00

WYSADZIĆ TO USTROJSTWO I WYRZUCIĆ WSZYSTKICH CO BYLI ZA KOMUNY W MILICJI :D RESORTOWE DZIECI TEŻ.. CZERWONI TAM SĄ I BIJĄ LUDZI.. NAWET POLICJANTÓW PARU MIAŁO PRÓBY SAMOBÓJCZE .. MAM KOLEGOW W POLICJI I MÓWIĄ ŻE PANUJE TAM MOBING STRASZNY .. ONI CZUJĄ SIĘ NASZYMI PANAMI A SĄ SŁUGAMI OBYWATELA.. POJE...ŁO SIĘ IM JUŻ DO RESZTY.. MAJĄ KREW NA RĘKACH JAK UDUSZENIE RZEŹNICZAKA MICHAŁA.. TO NIE LUDZIE..A PODCZAS PRZESŁUCHAŃ W PAWILONIE B STRASZĄ ŻE PÓJDZIE SIĘ NA PREWENCYJNY A TAM SIE NIE PIERDOLĄ I LEJĄ.. (PANI ALDONA NOWAK) I CAŁA TA CZERWONA SZAJKA. SOBIE NA ZA DUŻO POZWALAJĄ.. PRZECIEŻ TO JAKAŚ PARANOJA.. NAJPIERW TRZEBA MIEĆ POZWOLENIE NA BUDOWIE.. NIECH KTOŚ ODPOWIE BO TO ZA NASZE PIENIADZE SIE DOBRZE BAWIĄ :) DZIŚ SIEDZĄ W AUCIE BMW "TAJNIAKI" KOŁO STRAŻY I OBSERWUJĄ MŁODZIEŻ WPIEPRZAJĄC FAST FUDY :D CO TO MA BYĆ? JAK JA BYM JADŁ W PRACY W DOWOLNEJ CHWILI BYŁBYM WYRZUCONY NA ZBITY RYJ

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Zelbi - 28.09.2018 14:52

Przecież to BMW jest drogówki, więc raczej zajmują się tam bezpieczeństwem ruchu drogowego niż obserwacją kogoś, no chyba, że pieszych przechodzących w niedozwolonym miejscu. Tam obok jest szkoła, a w ich pobliżu drogówka zwiększyła swoją aktywność.

Dociekliwy
26.09.2018 07:41

Zostawmy już tą utarczkę, kto był wtedy starostą tj. w tym czasie jak wpłynęły dokumenty na rozbudowę komendy policji Ale odpowiedzmy sobie i społeczeństwu Gniezna na pytanie: kto był wtedy Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego. To moim zdaniem właśnie ten człowiek, podłożył Tarczyńskiej taką "świnię". Kto to był ? Co to był za pseudo " inżynier budownictwa" czy pseudo "architekt"? Pytam się jeszcze raz. Kto to był ?

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Zxcv - 01.10.2018 13:06

Biedna Tarc????????czynska wszyscy jej świnie podkladaja. A za co ona kasę dużą bierze??? Ona za powiat odpowiada..

Dociekliwy
24.09.2018 19:52

A kto był powiatowym inspektorem nadzoru budowlanego w chwili rozpoczynania budowy gmachu dla Policji gnieźnieńskiej? Jakie ugrupowanie polityczne go na tym stołku posadziło? Jak długo piastował on swoją funkcję ? Na co miał wpływ ten inżynier i na czyje polecenie przyklepał dokumenty i pozwolenia przygotowane do budowy tego obiektu...... jako prawidłowe ? Oraz Kto przygotowywał te wszystkie dokumenty i za czyjego starostowania ? Może jeszcze za Pana Kowalskiego z SLD ?

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Antykomuch - 25.09.2018 23:43

@DOCIEKLIWY > oczywiście,że jest to afera sitwy komuchów z platformuchami za rządów Starosty Pilaka i Prezydenta Miasta Kowalskiego a byli na 100% pewni,że ich mafia PO z PSL wygra wybory w październiku 2015r więc robili co chcieli i prawo mieli w samym środku 4-ch liter !!! Teraz robią kozła ofiarnego z Tarczyńskiej,która będąc marionetką nie miała żadnych szans na zablokowanie tej nie legalnej inwestycji. No ale Kodeks Karny nie wspomina nic o amnestii dla rządzących marionetek więc ciekawe dlaczego NIKT ani z prawa ani z lewa NIE ZAWIADOMIŁ Prokuratury Krajowej czy UOP ??? Ale marionetka Tarczyńska ma jeszcze bardzo brudne ręce od bezprawia w KPP Gniezno gdy była Przewodniczącą Komisji Bezpieczeństwa przy Urzędzie Miasta. W tym areszcie KPP z powodu zlikwidowania izby wytrzeźwień przez lata zamykano bezprawnie ponad 1200 osób po drinku traktując ich jak przestępców !!! Do tego należy dodać 2 dziwne śmierci osób,które były w łapskach milicjantów z policji - luty 2014 Jarosława Wiśniewskiego i w kwietniu 2017 Michała Rzeźniczaka. Czas najwyższy jasno powiedzieć społeczeństwu Gniezna i Powiatu,że grupa posła Dolaty NIE NALEŻY DO PiSu !!! Jedynym wiarygodnym reprezentantem PiS w Gnieźnie jest poseł Krzysztof Ostrowski-dlatego my prawicowcy i patrioci z Gniezna musimy głosować tylko na GPS (Gnieźnieńskie Porozumienie Samorządowe) oraz na Pana Pawła Kamińskiego,bo w Gnieźnie i Powiecie INNEJ PRAWICOWEJ ALTERNATYWY NIE MAMY !!! Ja tak samo jak Wojciech Cejrowski kończę jego słowami: Szczęść Boże - daj Boże dla GPS wraz z Panem Kamińskim.

Jelen - 25.09.2018 09:23

w momencie rozpoczęcia budowy był Pilak. Jego pozwolenie na budowę anulował wojewoda i sąd administracyjny. Nastepnie nastała pani Tarczyńska, co to się nie imała wcześniej niczego i po wnikliwej analizie ponownie wydała pozwolenie na budowę. - w czerwcu 2015. I to ta decyzja jest przedmiotem rozstrzygnięcia sądu. Rada dla gniexnieńskich pisowców- nauczcie się czytać ze zrozumieniem.

Melchior
24.09.2018 16:41

to jest niemozliwe, żeby w tym mieście nie było ludzi, którzy z głową będą zarządzac mieniem publicznym. pytam się, jaki jest stan finansowy starostwa, dokąd nas to wszystko zaprowadzi? Czy winni złych decyzji administracyjnych zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej?

Odpowiedz
Majowy
24.09.2018 10:46

Oczywiście to wina osób odpowiedzialnych za sprawy papierkowe w Policji i Starostwie. Jak można dopuścić do takich zaniedbań proceduralnych,które skutkować będą czym? Ano zapewne pan "pokwietniowy" zażyczy sobie "odstępnego"za tzw.porozumienie. Nie ma co winić policjantów z obecnym i byłym komendantem,bo to nie oni byli inwestorami a Policja jako instytucja. Szkoda tylko,że teraz pokwietniowy będzie się odgrywał,no chyba,że zachowa się po dżentelmeńsku jak na vipa przystało.

Odpowiedz
Zxcv
24.09.2018 10:30

oto taki los zgotował nam pis z gps. Kompletni nieudacznicy , i oni chcą nadal rządzić? Pójdziemy z torbami.

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Lapidarium - 24.09.2018 21:54

No antykomuch znowu mijasz się z faktami. Masz problem z czytaniem widzę, w artykułach są daty, fakty, rozstrzygnięcia. Takie zacietrzewienie może być tylko objawem głęboko zaawansowanej jednostki chorobowej skatalogowanej przez WHO jako faszystowski psychofanpis. I pomyśleć że chcą nami rządzić ludzie, którzy zamiast rozumu używają Google. Precz z PiS i jego przybudowką GPS

Zxcv - 24.09.2018 19:44

no mylisz się antykomuch - .Powyżej w artykule w uzasadnieniu wyroku masz napisane o decyzji starosty z czerwca 2015 - TO BYŁA JUŻ STAROSTĄ TARCZYŃSKA i to o tę decyzję chodzi. nie wypowiadaj się w sprawach, o których nie masz pojęcia . pilak podjął decyzję o budowie komendy, ale ona została wcześniej uchyliona i to Tarczyńska ponowmie udzieliła pozwolenia na budowę. SPRAWDZ DATY - KTO BYŁ W CZERWCU 2015 STAROSTĄ., bo o tej decyzji jest mowa w wyroku.Tak to jest jak bielmo pisowskie wzrok i rozum przyćmiewa.

Antykomuch - 24.09.2018 17:12

ZXCV > coś ci się pokręciło w główce ty komuszo-platformerski trollu !!!
Wpisz sobie na google.pl : Rozbudowa KPP Gniezno > to zobaczysz jak twoi towarzysze na czele ze Starostą Pilakiem i Prezydentem Kowalskim błogosławią nie legalną rozbudowę KPP. Gdzieś zawieruszyła się im pusta Grucha po komuszym betonie ale za to ściągnęli księdza dla poprawy obłudnej wiarygodności i pokropił im ten przekręt.
Panie Boże ochroń nasze kochane Gniezno przed tymi ludźmi z Koalicji Ubywatelskiej,bo zniszczą to miasto do końca a zostawią je gdy będzie już totalnie zbankrutowane a wtedy z euro-torbami pouciekają do Niemiec albo na Białoruś-bo tam będą znów mieli TAK JAK BYŁO za mafijnych rządów PO z PSL.

Lidka
23.09.2018 21:54

skandaliczna sytuacja, w tym powiecie to w ogóle nie liczą się z pieniędzmi obywateli, teraz pewnie trzeba będzie zapłacić odszkodowanie albo przynajmniej zawrzeć porozumienie, które zapewnie też będzie kosztować, ekipa do wymiany

Odpowiedz
Robert
23.09.2018 15:57

I znowu pisowskie starostwo działa bezprawnie.

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno