moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Festiwal Wyobraźni już za nami

Poniedziałek, 20 czerwca 2011
  • Festiwal Wyobraźni już za nami

Pierwszy dzień Festiwalu Wyobraźni upłynął pod znakiem Murali, koncertu chóru Lyra oraz spektaklu Teatru Ósmego Dnia. Piątek w Gnieźnie można więc uznać za dzień zdominowany przez Festiwal. W sobotę natomiast głównym punktem dnia był koncert Stanisława Sojki.

W piątek o godz. 12.00 w Ogrodzie Wyobraźni w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” odbyło się oficjalne rozpoczęcie II-ego Festiwalu Wyobraźni. Równocześnie ruszyły III Murale, w trakcie których na kolejnych fragmentach murów na terenie eSTeDe pojawiło się Eko-graffiti, które połączone było z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Recyklingu. Tak, jak w ubiegłym roku do prowadzenia warsztatów graffiti zaproszono Dariusza Paczkowskiego z Fundacji Klamra, aktywistę grupy 3fala.art.pl. Ściany w ogrodzie wyobraźni w tym roku malowali m.in.: Tuse z Gdańska, Mors z Nowego Sącza oraz przedstawiciele z Gniezna: Daria Dzięcielewska McDougall, Leśnik, Trąba oraz Kamil Szczerkowski (DJ SAB). Czas umilała muzyka grana przez „Luigi'ego” oraz DJ SAB’a. Kolejnym punktem piątkowego popołudnia był koncert chórów Lyra z Luckenwalde oraz Metrum z Gniezna. Występ miał miejsce w Katedrze, która po raz kolejny już z inicjatywy eSTeDe gościła w swoich murach muzyków. Goście z Niemiec rozpoczęli swój występ „Odą do radości”. Zaśpiewano utwory z różnych epok począwszy od 1600 roku, po lata współczesne. Występ obu chórów został odebrany bardzo dobrze przez gnieźnian. Warto zauważyć, że koncerty w bazylice zostały bardzo dobrze przyjęte przez mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski. Głównym wydarzeniem pierwszego dnia Festiwalu był spektakl „Arka” w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia. Wydarzenie to przyciągnęło na gnieźnieński Rynek sporą publiczność. Od pierwszej minuty aktorzy zaskakiwali przebiegiem widowiska. Nieprzewidywalność dominowała do ostatniej sekundy spektaklu. Artyści mieli bardzo dobry kontakt z widownią. Można było odnieść wrażenie aktywnego uczestnictwa publiczności w przedstawieniu. Aktorzy używali m.in. ogromnych machin jeżdżących, dużej ilości ognia oraz dymu i kilkunastometrowych płacht folii oraz materiału. Spektakl „Arka” był zdecydowanie jednym z najlepszych widowisk plenerowych, jakie gnieźnianie mogli zobaczyć w swoim mieście.
Sobota w Centrum Kultury „Scena To Dziwna” rozpoczęła się od kontynuacji warsztatów Eko-graffiti. O godz. 14.00 natomiast graffiti przybrało nieco inną formę. W trakcie Knit-graffiti, czyli graffiti robionego na drutach powstał kilkunastometrowy szal.
Wieczorem odbył się długooczekiwany koncert Stanisława Sojki, który tym razem wystąpił z zespołem o nazwie Soyka Kwintet+. Towarzyszyli mu syn Kuba na perkusji, Przemek Greger na gitarze elektrycznej i akustycznej, Marcin Lamch na kontrabasie, Zbyszek Uhuru Brysiak na instrumentach perkusyjnych. Kwintet+ stanowi bogatą i niebywale ciekawą paletę kolorystyczną, a jazzowe temperamenty i kompetencje wyzwalają podczas nagrań i w czasie koncertów tę unikalną moc muzyki improwizowanej. Artysta zaśpiewał utwory ze swojej najnowszej płyty. Nie zabrakło jednak bardziej znanych kawałków: „Cud niepamięci” oraz „co tak na mnie patr5zysz”, które zostały zaśpiewane wraz z publicznością. Emocje wyrażane przez artystę udzielały się także widowni. Stanisław Sojka ma w dorobku 30 albumów, w tym kilka, które osiągnęły multiplatynowe nakłady. Ma na koncie współpracę z wieloma sławami świata muzyki, liczne tytuły i nagrody. Bogactwo repertuaru, w którym porusza się artysta sprawia, że można podczas koncertów usłyszeć utwory starsze („Tolerancja”, „Cud niepamięci”, „Absolutnie nic”, „Są na tym świecie rzeczy”, „Życie to krótki sen”), pieśni napisane do wierszy polskich i nie tylko poetów („Allegro ma non troppo” W. Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Cz. Miłosza, „Świat” L. Staffa, sonety W. Shakespeare’a), a także utwory, które powstały w ostatnich dwóch latach i znajdują się na  albumie „Studio Wąchock” oraz „:Soyka...tylko brać. Osiecka znana i nieznana”. Na uwagę zasługują w szczególności utwory takie jak „Co dnia”, „...tylko brać” czy „Tango Warszawo”. Koncert w ostatniej chwili został przeniesiony do Sali Widowiskowej. Zabieg ten spowodował, że niestety nie wszyscy, którzy przyszli na występ mogli posłuchać Stanisława Sojki. Ci jednak, którzy zmieścili się do budynku eSTeDe dostali dużą dawkę dobrej, jazzowej muzyki.
W niedzielę oficjalnie zakończono III Murale i II Festiwal Wyobraźni. Ta cykliczna impreza rozwija się w oszałamiającym tempie. Bardzo bogata oferta Festiwalu połączona z perfekcyjną organizacją dały zamierzony efekt. Z oferty eSTeDe skorzystało przez miniony weekend kilka tysięcy mieszkańców Grodu Lecha.
Gniezno ostatnio obfituje w ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe. Majowe Dni Gniezna, które trwały przez 4 weekendy, Juwenalia, reaktywacja zawodów konnych na stadionie żużlowym, Turniej o Koronę Bolesława Chrobrego, Festiwal Wyobraźni - to raptem ostatnie półtora miesiąca 2011 roku. A już niebawem przecież Koronacja Królewska i Polska Akademia Gitary. Miejmy nadzieję, że taka passa Pierwszej Stolicy Polski będzie trwała bardzo długo.
tekst: J.P., (Buk)
foto: Zuzanna Ławniczek, (Buk)

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Powiat inwestuje w drogi Pomimo trudnej sytuacji finansowej Powiat Gnieźnieński nie rezygnuje z inwestycji drogowych realizowanych... Wtorek, 2 czerwca 2020
W Centrum Kultury eSTeDe trwają prace budowlane Realizacja inwestycji "Zwiększenie atrakcyjności instytucji kultury powiatu gnieźnieńskiego Centrum... Wtorek, 26 maja 2020
Wydział Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Drogowego otwarty na bezpośrednią obsługę klienta Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, Starosta Gnieźnieński informuje o... Piątek, 15 maja 2020
Zbierają nakrętki dla niepełnosprawnej córki. Przeszkadzają one sąsiadowi Stefania Kuczma jest mamą Kornelki, dla której w wielu miejscowościach i instytucjach na terenie powiatu... Czwartek, 14 maja 2020