Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miasto Gniezno uruchamia program Teleopieki

Środa, 19 września 2018
  • Miasto Gniezno uruchamia program Teleopieki

Teleopieka i telemedycyna w Wielkopolsce - Miasto Gniezno i Szpital Pomnik Chrztu Polski zapewnią mieszkańcom usługi opiekuńcze i medyczne.

Miasto Gniezno oraz Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie dołączą do uczestników projektu Miasto Zdrowia, realizowanego przez firmę Comarch. Program ruszył w roku 2015 i obejmuje już kilka miast w Polsce. Miasto Zdrowia ma na celu dostarczenie mieszkańcom usług opiekuńczych i medycznych opartych o innowacyjne rozwiązania technologiczne.

W ramach przedsięwzięcia samorząd Gniezna zapewni 30 mieszkańcom usługę teleopieki 24h. Zainteresowani mieszkańcy Gniezna otrzymają bransoletki, za pomocą których będą mogli łatwo wezwać pomoc. Urządzenia pełnią także funkcje monitorujące np. w przypadku nagłego upadku posiadacza urządzenia.

Pacjenci szpitala będą mogli skorzystać z 20 urządzeń telemetrycznych w ramach usług monitoringu kardiologicznego podczas pobytu w szpitalu oraz 10 rejestratorów EKG podczas pobytu w domu. Udostępnione szpitalowi urządzenia pozwolą personelowi na zaawansowane monitorowanie pacjentów przebywających w placówce. Informacje o stanie zdrowia pacjentów znajdujących się w domu i ich parametrach życiowych, będą spływały do znajdującego się w Krakowie Centrum Monitorowania należącego do spółki Comarch Healthcare S.A., gdzie ratownicy medyczni będą analizować wyniki i w razie potrzeby kontaktować się z pacjentami. Uruchomienie programu Teleopieki w Gnieźnie to kolejne działanie Miasta, które ma na celu troskę o osoby starsze, których jest coraz więcej, także w Gnieźnie.

Prężenie działa u nas Miejska Rada Seniorów, niedawno ruszył program "Złota Rączka" także dla seniorów - mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Teraz przyszedł czas na kolejne działanie. Program wprowadzony w Gnieźnie ma docelowo zwiększyć bezpieczeństwo osób w wieku powyżej 60 lat, niesamodzielnych ze względu na wiek lub z niepełnosprawnością, mieszkających samotnie lub tylko z drugą osobą w wieku senioralnym, którzy ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru. Jestem przekonany, że ten program będzie dla seniorów bardzo pomocny.

W ramach realizowanego projektu będziemy mogli zapewnić opiekę telemetryczną na kolejnym oddziale naszego szpitala. Jednocześnie nawet 20 pacjentom oddziału wewnętrznego będziemy mogli zapewnić automatyczne wykrywanie zaburzeń monitorowanych parametrów życiowych - mówi dyrektor ds. lecznictwa doktor Ewa Jachimczyk. Dodatkowo w opiece poszpitalnej będzie możliwe zastosowanie rejestratorów EKG z monitoringiem realizowanym przez wyspecjalizowana placówkę medyczną. W efekcie przy okazji świadczenia nowych usług szpital zyska doświadczenie w zastosowaniu telemedycyny w procesach leczenia. Mając na uwadze rozwój telemedycyny to dla naszego personelu bardzo ważny aspekt projektu.

Bardzo się cieszymy, że także w Wielkopolsce możemy realizować część ogólnopolskiego projektu telemedycznego - mówi Andrzej Rybicki Dyrektor Centrum Sprzedaży Comarch Halthcare S.A.. Projekt ma charakter pilotażowy tzn. daje możliwości sprawdzenia różnych wariantów i technologii opiekuńczych. Partnerom tego przedsięwzięcia - samorządowi i szpitalowi - daje szansę do zebrania doświadczeń niezbędnych do wdrażania tego typu usług w przyszłości. Zarówno pacjenci jak i zainteresowani mieszkańcy Gniezna będą objęci opieką świadczoną przez personel medyczny i realizowaną według medycznych procedur postępowania.

Projekt "Miasto Zdrowia" jest realizowany przez Comarch S.A. w ramach Działania 1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 - "Projekty B+R przedsiębiorstw", współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym założeniem projektu jest objęcie mieszkańców kompleksową opieką zdrowotną od momentu narodzin, przez całe życie, a równolegle - kształtowanie przestrzeni usług opieki dostępnych w mieście. Projekt obejmuje wytworzenie i dostarczenie środowisku lekarskiemu, osobom administrującym systemem opieki zdrowotnej oraz pacjentom innowacyjnego zestawu narzędzi, pozwalających na wyeliminowanie niektórych z istniejących problemów publicznej służby zdrowia. Celem nie jest tworzenie alternatywnych do niego rozwiązań, ale stworzenie narzędzi, które pozwolą usprawnić i wspomóc funkcjonowanie poszczególnych uczestników systemu opieki zdrowotnej.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Kolejny sprzęt przekazany gnieźnieńskiemu szpitalowi 12 lipca 2019 roku Zastępca Prezydenta Michał Powałowski przekazał sprzęt medyczny zakupiony ze środków... Poniedziałek, 15 lipca 2019
Po pomoc dla szpitala z Ministerstwa Zdrowia. Czy ZOZ dostanie 12 mln zł? Władze powiatu zabiegają o pomoc dla szpitala w Ministerstwie Zdrowia. W dniu 2 lipca 2019 roku odbyło... Czwartek, 11 lipca 2019
Nowa osoba w szpitalu odpowiedziana za inwestycje Od początku czerwca 2019 r. Szpital Pomnik Chrztu Polskie w Gnieźnie wzbogacił się o nowego zastępcę... Czwartek, 11 lipca 2019
Negocjacje z głównym wykonawcą budowy szpitala Dyrekcja Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie mimo złożonego oświadczenia o odstąpieniu od umowy... Środa, 10 lipca 2019