Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miasto Gniezno uruchamia program Teleopieki

Środa, 19 września 2018
  • Miasto Gniezno uruchamia program Teleopieki

Teleopieka i telemedycyna w Wielkopolsce - Miasto Gniezno i Szpital Pomnik Chrztu Polski zapewnią mieszkańcom usługi opiekuńcze i medyczne.

Miasto Gniezno oraz Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie dołączą do uczestników projektu Miasto Zdrowia, realizowanego przez firmę Comarch. Program ruszył w roku 2015 i obejmuje już kilka miast w Polsce. Miasto Zdrowia ma na celu dostarczenie mieszkańcom usług opiekuńczych i medycznych opartych o innowacyjne rozwiązania technologiczne.

W ramach przedsięwzięcia samorząd Gniezna zapewni 30 mieszkańcom usługę teleopieki 24h. Zainteresowani mieszkańcy Gniezna otrzymają bransoletki, za pomocą których będą mogli łatwo wezwać pomoc. Urządzenia pełnią także funkcje monitorujące np. w przypadku nagłego upadku posiadacza urządzenia.

Pacjenci szpitala będą mogli skorzystać z 20 urządzeń telemetrycznych w ramach usług monitoringu kardiologicznego podczas pobytu w szpitalu oraz 10 rejestratorów EKG podczas pobytu w domu. Udostępnione szpitalowi urządzenia pozwolą personelowi na zaawansowane monitorowanie pacjentów przebywających w placówce. Informacje o stanie zdrowia pacjentów znajdujących się w domu i ich parametrach życiowych, będą spływały do znajdującego się w Krakowie Centrum Monitorowania należącego do spółki Comarch Healthcare S.A., gdzie ratownicy medyczni będą analizować wyniki i w razie potrzeby kontaktować się z pacjentami. Uruchomienie programu Teleopieki w Gnieźnie to kolejne działanie Miasta, które ma na celu troskę o osoby starsze, których jest coraz więcej, także w Gnieźnie.

Prężenie działa u nas Miejska Rada Seniorów, niedawno ruszył program "Złota Rączka" także dla seniorów - mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. Teraz przyszedł czas na kolejne działanie. Program wprowadzony w Gnieźnie ma docelowo zwiększyć bezpieczeństwo osób w wieku powyżej 60 lat, niesamodzielnych ze względu na wiek lub z niepełnosprawnością, mieszkających samotnie lub tylko z drugą osobą w wieku senioralnym, którzy ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru. Jestem przekonany, że ten program będzie dla seniorów bardzo pomocny.

W ramach realizowanego projektu będziemy mogli zapewnić opiekę telemetryczną na kolejnym oddziale naszego szpitala. Jednocześnie nawet 20 pacjentom oddziału wewnętrznego będziemy mogli zapewnić automatyczne wykrywanie zaburzeń monitorowanych parametrów życiowych - mówi dyrektor ds. lecznictwa doktor Ewa Jachimczyk. Dodatkowo w opiece poszpitalnej będzie możliwe zastosowanie rejestratorów EKG z monitoringiem realizowanym przez wyspecjalizowana placówkę medyczną. W efekcie przy okazji świadczenia nowych usług szpital zyska doświadczenie w zastosowaniu telemedycyny w procesach leczenia. Mając na uwadze rozwój telemedycyny to dla naszego personelu bardzo ważny aspekt projektu.

Bardzo się cieszymy, że także w Wielkopolsce możemy realizować część ogólnopolskiego projektu telemedycznego - mówi Andrzej Rybicki Dyrektor Centrum Sprzedaży Comarch Halthcare S.A.. Projekt ma charakter pilotażowy tzn. daje możliwości sprawdzenia różnych wariantów i technologii opiekuńczych. Partnerom tego przedsięwzięcia - samorządowi i szpitalowi - daje szansę do zebrania doświadczeń niezbędnych do wdrażania tego typu usług w przyszłości. Zarówno pacjenci jak i zainteresowani mieszkańcy Gniezna będą objęci opieką świadczoną przez personel medyczny i realizowaną według medycznych procedur postępowania.

Projekt "Miasto Zdrowia" jest realizowany przez Comarch S.A. w ramach Działania 1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 - "Projekty B+R przedsiębiorstw", współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym założeniem projektu jest objęcie mieszkańców kompleksową opieką zdrowotną od momentu narodzin, przez całe życie, a równolegle - kształtowanie przestrzeni usług opieki dostępnych w mieście. Projekt obejmuje wytworzenie i dostarczenie środowisku lekarskiemu, osobom administrującym systemem opieki zdrowotnej oraz pacjentom innowacyjnego zestawu narzędzi, pozwalających na wyeliminowanie niektórych z istniejących problemów publicznej służby zdrowia. Celem nie jest tworzenie alternatywnych do niego rozwiązań, ale stworzenie narzędzi, które pozwolą usprawnić i wspomóc funkcjonowanie poszczególnych uczestników systemu opieki zdrowotnej.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Dachowanie między Modliszewkiem a Mielnem W niedzielę o godz. 23.12 służby ratunkowe zostały powiadomione o dachowaniu samochodu osobowego na... Poniedziałek, 14 października 2019
Policja dziękuje. Odnalazł się zaginiony Krystian O. Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 39-letniego Krystiana O. zamieszkałego w Gnieźnie. Mężczyzna... Poniedziałek, 14 października 2019
Ukradł portfel z pieniędzmi! Nie uniknie kary Gnieźnieńscy policjanci operacyjni zatrzymali 50-latka, który podczas zakupów w jednym ze sklepów na... Niedziela, 13 października 2019
Utrudnienia na przejeździe kolejowym w Wymysłowie Na przejeździe kolejowym w Wymysłowie (droga krajowa nr 15 między Gnieznem a Trzemesznem) występują... Piątek, 11 października 2019