PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

III Półmaraton Szpot Swarzędz. Jeden bieg i dwa nowe rekordy trasy

Wtorek, 11 września 2018
  • III Półmaraton Szpot Swarzędz. Jeden bieg i dwa nowe rekordy trasy

Niedziela, 9 września 2018 roku, zapisała się w 380-letniej historii Swarzędza jako dzień organizacji III Półmaratonu Szpot Swarzędz. Na linii startu ulokowanej tradycyjnie w Rynku stanęło 978 biegaczek i biegaczy. Wiadomym zatem było, że nie padł rekord frekwencji, acz wielce prawdopodobnym było, że zagrożone są rekordy trasy zarówno wśród pań, jak i wśród panów.

Punktualnie o godzinie 10.00 wystrzał z armaty Swarzędzkiego Bractwa Kurkowego oznaczał początek rywalizacji na szybkiej, acz wymagającej trasie 21 km i 97,5 metra. Od pierwszych kilometrów na czele znajdowali się Krzysztof Hadas reprezentujący Klub Ludzi Aktywnych Sportowo Szpot Swarzędz wśród panów oraz Monika Kaczmarek z Łodzi wśród pań. Sytuacja ta nie uległa zmianie do końca półmaratonu i na mecie zlokalizowanej na Stadionie Miejskim w Swarzędzu jako pierwszy wśród mężczyzn zameldował się Krzysztof Hadas uzyskując rezultat 01:08:50. Jest to nowy rekord trasy swarzędzkiego półmaratonu i został poprawiony aż o 27 sekund. Na miejscu drugim linię mety minął znany poznański maratończyk Marcin Fehlau z rezultatem 1:12:33, a na miejscu trzecim licznie zgromadzeni na trybunach widzowie oklaskiwali Marcina Zagórnego z Krosna Odrzańskiego, który ukończył bieg z rezultatem 1:13:45.

Wśród kobiet niezagrożona jako pierwsza minęła linię mety Monika Kaczmarek z Łodzi. Jej czas to1:17:26, co jest od niedzieli 9.09.2018 roku także nowym rekordem trasy wśród pań, rekordem poprawionym aż o 54 sekundy. Miejsce drugie zajęła Monika Brzozowska z Wysokiej z czasem 1:20:47, a miejsce trzecie Paulina Grzegórzek ze Szczecina 1:23: 06. Obydwa rekordy trasy zostały ustanowione mimo bardzo wysokiej temperatury powietrza oraz mocno piekącego słońca. Tym większe brawa dla nowych rekordzistów trasy swarzędzkiego półmaratonu.

Bieg ukończyło 961 biegaczek i biegaczy. Najlepsi zarówno w kategorii Open jak i w 10-ciu kategoriach wiekowych otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe. Łącznie na scenie nagrodzonych zostało niemal 150 osób.

W rywalizacji o miano Najlepszej Swarzędzanki zwyciężyła mieszkanka Gruszczyna: Ewelina Kasprzak, a Najlepszym Swarzędzaninem okazał się mieszkaniec Swarzędza - Bogusz Podgórski.

Ponadto rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze hasło promujące przyszłoroczny I Bieg rodzinny, który rozegrany zostanie w niedzielę 2 czerwca. Zwyciężyło hasło "Daj przykład innym w Biegu rodzinnym" autorstwa Ryszarda Webera ze Swarzędza. Laureat z rąk Ireneusza Szpota - organizatora półmaratonu, odebrał na scenie kluczyki do nowego skutera Premium 727. Z obliczeń dokonanych przez Organizatorów wynika, że w niedzielę jako 632 na mecie zameldował się 20 -tysięczny uczestnik biegów organizowanych od roku 2012 przez firmę Szpot wraz z Miastem i Gminą Swarzędz. Biegaczem tym był Artur Silski z Lubonia. Niebawem zostanie zaproszony na spotkanie podczas którego otrzyma okolicznościową statuetkę wraz z listem gratulacyjnym. Oznacza to, że średnio w każdej z imprez ( siedem biegów 10 km Szpot Swarzędz oraz trzy półmaratony Szpot Swarzędz ) uczestniczyło dotychczas ponad 2 000 biegaczek i biegaczy.

Tradycyjnie swarzędzki półmaraton stał się okazją do wielu działań profilaktycznych, promujących życie bez uzależnień. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Centrum Medycznym "Diagnosis", Komendą Wojewódzką Policji oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa przez dwa dni - 8 i 9 września na terenie Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji można było bezpłatnie skorzystać z badań lekarskich, porad psychologa, przekonać się, jak zachowuje się nasz organizm po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających, a także oddać honorowo najcenniejszy lek- krew. Przeprowadzona została kolejna aukcja na rzecz 10-letniej swarzędzanki Nikoli Kubiak walczącej od ponad 6 lat z nowotworem złośliwym, a ponadto zbiórka pieniędzy na leczenie 3-letniej Amelki z Siekierek k/Swarzędza, u której nastąpił nawrót choroby nowotworowej i na podjęcie leczenia w Niemczech pozostało bardzo mało czasu. Łącznie zabranych i wylicytowanych zostało niemal 4 500 złotych. Zgodnie z wolą rodziców Nikoli Kubiak, środki uzyskane z aukcji też trafią do rodziców Amelki, bowiem w Jej przypadku rolę odgrywają już nie tygodnie czy miesiące, a dni. Przepiękny gest. Za nami już dziesiąta impreza biegowa organizowana wspólnie z Miastem i Gminą Swarzędz - powiedział Ireneusz Szpot, organizator półmaratonu. Dziękuję wszystkim za bardzo dobrą współpracę, pomoc ze strony niemal 200 wolontariuszy, kibicom za wspaniały doping na trasie. Z opinii zasłyszanych tuż po zakończeniu półmaratonu wnioskuję, że organizacja, nagrody, atmosfera były bardzo dobre. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zaprosić już dzisiaj do udziału w 8.biegu 10 km Szpot Swarzędz oraz nowych projektach - I Biegu rodzinnym i zawodach Nordic Walking, które odbędą się w naszym mieście w niedzielę 2 czerwca 2019 roku.

tekst: Informacja prasowa