Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

III Półmaraton Szpot Swarzędz. Jeden bieg i dwa nowe rekordy trasy

Wtorek, 11 września 2018
  • III Półmaraton Szpot Swarzędz. Jeden bieg i dwa nowe rekordy trasy

Niedziela, 9 września 2018 roku, zapisała się w 380-letniej historii Swarzędza jako dzień organizacji III Półmaratonu Szpot Swarzędz. Na linii startu ulokowanej tradycyjnie w Rynku stanęło 978 biegaczek i biegaczy. Wiadomym zatem było, że nie padł rekord frekwencji, acz wielce prawdopodobnym było, że zagrożone są rekordy trasy zarówno wśród pań, jak i wśród panów.

Punktualnie o godzinie 10.00 wystrzał z armaty Swarzędzkiego Bractwa Kurkowego oznaczał początek rywalizacji na szybkiej, acz wymagającej trasie 21 km i 97,5 metra. Od pierwszych kilometrów na czele znajdowali się Krzysztof Hadas reprezentujący Klub Ludzi Aktywnych Sportowo Szpot Swarzędz wśród panów oraz Monika Kaczmarek z Łodzi wśród pań. Sytuacja ta nie uległa zmianie do końca półmaratonu i na mecie zlokalizowanej na Stadionie Miejskim w Swarzędzu jako pierwszy wśród mężczyzn zameldował się Krzysztof Hadas uzyskując rezultat 01:08:50. Jest to nowy rekord trasy swarzędzkiego półmaratonu i został poprawiony aż o 27 sekund. Na miejscu drugim linię mety minął znany poznański maratończyk Marcin Fehlau z rezultatem 1:12:33, a na miejscu trzecim licznie zgromadzeni na trybunach widzowie oklaskiwali Marcina Zagórnego z Krosna Odrzańskiego, który ukończył bieg z rezultatem 1:13:45.

Wśród kobiet niezagrożona jako pierwsza minęła linię mety Monika Kaczmarek z Łodzi. Jej czas to1:17:26, co jest od niedzieli 9.09.2018 roku także nowym rekordem trasy wśród pań, rekordem poprawionym aż o 54 sekundy. Miejsce drugie zajęła Monika Brzozowska z Wysokiej z czasem 1:20:47, a miejsce trzecie Paulina Grzegórzek ze Szczecina 1:23: 06. Obydwa rekordy trasy zostały ustanowione mimo bardzo wysokiej temperatury powietrza oraz mocno piekącego słońca. Tym większe brawa dla nowych rekordzistów trasy swarzędzkiego półmaratonu.

Bieg ukończyło 961 biegaczek i biegaczy. Najlepsi zarówno w kategorii Open jak i w 10-ciu kategoriach wiekowych otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe. Łącznie na scenie nagrodzonych zostało niemal 150 osób.

W rywalizacji o miano Najlepszej Swarzędzanki zwyciężyła mieszkanka Gruszczyna: Ewelina Kasprzak, a Najlepszym Swarzędzaninem okazał się mieszkaniec Swarzędza - Bogusz Podgórski.

Ponadto rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze hasło promujące przyszłoroczny I Bieg rodzinny, który rozegrany zostanie w niedzielę 2 czerwca. Zwyciężyło hasło "Daj przykład innym w Biegu rodzinnym" autorstwa Ryszarda Webera ze Swarzędza. Laureat z rąk Ireneusza Szpota - organizatora półmaratonu, odebrał na scenie kluczyki do nowego skutera Premium 727. Z obliczeń dokonanych przez Organizatorów wynika, że w niedzielę jako 632 na mecie zameldował się 20 -tysięczny uczestnik biegów organizowanych od roku 2012 przez firmę Szpot wraz z Miastem i Gminą Swarzędz. Biegaczem tym był Artur Silski z Lubonia. Niebawem zostanie zaproszony na spotkanie podczas którego otrzyma okolicznościową statuetkę wraz z listem gratulacyjnym. Oznacza to, że średnio w każdej z imprez ( siedem biegów 10 km Szpot Swarzędz oraz trzy półmaratony Szpot Swarzędz ) uczestniczyło dotychczas ponad 2 000 biegaczek i biegaczy.

Tradycyjnie swarzędzki półmaraton stał się okazją do wielu działań profilaktycznych, promujących życie bez uzależnień. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Centrum Medycznym "Diagnosis", Komendą Wojewódzką Policji oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa przez dwa dni - 8 i 9 września na terenie Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji można było bezpłatnie skorzystać z badań lekarskich, porad psychologa, przekonać się, jak zachowuje się nasz organizm po spożyciu alkoholu lub zażyciu środków odurzających, a także oddać honorowo najcenniejszy lek- krew. Przeprowadzona została kolejna aukcja na rzecz 10-letniej swarzędzanki Nikoli Kubiak walczącej od ponad 6 lat z nowotworem złośliwym, a ponadto zbiórka pieniędzy na leczenie 3-letniej Amelki z Siekierek k/Swarzędza, u której nastąpił nawrót choroby nowotworowej i na podjęcie leczenia w Niemczech pozostało bardzo mało czasu. Łącznie zabranych i wylicytowanych zostało niemal 4 500 złotych. Zgodnie z wolą rodziców Nikoli Kubiak, środki uzyskane z aukcji też trafią do rodziców Amelki, bowiem w Jej przypadku rolę odgrywają już nie tygodnie czy miesiące, a dni. Przepiękny gest. Za nami już dziesiąta impreza biegowa organizowana wspólnie z Miastem i Gminą Swarzędz - powiedział Ireneusz Szpot, organizator półmaratonu. Dziękuję wszystkim za bardzo dobrą współpracę, pomoc ze strony niemal 200 wolontariuszy, kibicom za wspaniały doping na trasie. Z opinii zasłyszanych tuż po zakończeniu półmaratonu wnioskuję, że organizacja, nagrody, atmosfera były bardzo dobre. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zaprosić już dzisiaj do udziału w 8.biegu 10 km Szpot Swarzędz oraz nowych projektach - I Biegu rodzinnym i zawodach Nordic Walking, które odbędą się w naszym mieście w niedzielę 2 czerwca 2019 roku.
 
tekst: Informacja prasowa
foto: Jerzy Kot, Julia Mężyńska, Aldona Młynarczak

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Wakacje gratis, czyli letnie Road Show Suzuki Lato to nie tylko okres wypoczynku, ale też szansa na wyjątkowo korzystny zakup samochodu marki Suzuki,... Środa, 3 lipca 2019
XXVII Rodzinny Rajd Samochodowy Firmy Szpot! Start już 16 czerwca Na ponad miesiąc przed imprezą ruszyły zapisy do udziału w XXVII już Rodzinnym Rajdzie Samochodowym... Czwartek, 16 maja 2019
Ostatnie godziny zapisów! Swarzędz zaprasza po niemal 200 nagród, w tym samochód "Półmetek zapisów dawno przekroczony, a na pojawienie się na liście startowej pozostało tak naprawdę... Piątek, 10 maja 2019
Wielka Wyprzedaż aut używanych w Opel Szpot! Używany jak nowy ... ... i jakby tego było mało z gwarancją fabryczną. To nie slogan reklamowy, a rzeczywistość na placu... Czwartek, 28 marca 2019