moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Czerwone okulary" Tomasza Budasza z dopłatą budżetu Miasta Gniezna

Piątek, 17 sierpnia 2018

W Urzędzie Miejskim w Gnieźnie Tomasz Budasz wydał obowiązujące zarządzenie w sprawie zwrotu środków za okulary korekcyjne do pracy przy komputerze oraz odzieży ochronnej dla urzędników. Na mocy obowiązującego zarządzenia jest możliwość zwrotu części kosztów za okulary, ale wyłącznie dla osób pracujących przy komputerze oraz wówczas, gdy w ramach badań profilaktycznych skierowano pracownika do okulisty, który stwierdził pogorszenie wzroku.

Badania profilaktyczne wykonuje się zgodnie z ich harmonogramem ustalonym przez lekarza medycyny pracy. Tomasz Budasz w lipcu 2018 roku sam udał się do okulisty i przedłożył fakturę za nowe "czerwone" okulary, w których pokazuje się publicznie. Termin jego badań przypada jednak dopiero pod koniec 2018 roku. Był to zatem zwrot kosztów niezgodnie z obowiązującymi zasadami i zarządzeniem. Jak udało nam się ustalić, pomimo zdecydowanego sprzeciwu księgowości Urzędu Miasta (warunkowanego niezgodnością z przepisami) zlecono w lipcu 2018 roku zwrot środków w kwocie 180 zł za okulary prezydenta.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Urząd Miasta Gniezna. Czekamy na odpowiedź.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Urząd Miasta Gniezna

Napisz komentarz

Komentarze(57)

 • Serio? Nie ma ciekawszych tematow w naszej mieścinie?!? Okularami się będziemy zajmować? Żenada dla tego portalu. Zaraz będzie , że gołąb nasrał na katedre i obszerna fotorelacja ????
  Takie zwroty wynukają z przepisów bhp i prawa pracy. Pan Prezydent jest pracownikiem Urzędu Miasta. Tak jest wg prawa.
  A Wy, skoro nie jest Wam wstyd publikować tak infantylnych rzeczy, proponuje następny temat na reportarz: "spadają liście z drzew. Czyżby szła jesień?!? Nasz reporter dotarl do źródła."

 • 22.08.2018 08:54  Odpowiedz na komentarz

  Przecież w tych przepisach wyraźnie pisze że okulary należą się pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę , pracownikowi który pracuje przy komputerze przez co najmniej połowę wymiaru czasu pracy. Z regulaminu organizacyjnego UM nie wynika żeby prezydent wykonywał pracę przy komputerze przez co najmniej połowę wymiaru czasu pracy. Jak prezydent może korzystać z tych przepisów dla pracowników którzy harują przy tych komputerach to dlaczego na przykład każdy z tych pracowników nie może dostać samochodu służbowego jakim dysponuje prezydent ?

 • 21.08.2018 09:09  Odpowiedz na komentarz

  Ja bez okularów widzę że PISowi rośnie poparcie w wielkopolsce też

 • 20.08.2018 12:47  Odpowiedz na komentarz

  Bo to prostaty z innego wiadomego portalu poczuli krew i się przenieśli

  21.08.2018 00:06

  Bo inne portale takimi głupotami się nie zajmują.

 • Tak sobie czytam te wszystkie komentarze i jestem przerażona ludzką podłością, nienawiścią, bezczelnością...Czepianie się koloru okularów, Owsiaka itp. jest poniżej minimum poziomu kultury osobistej, kojarzy mi się z prostactwem...Ech, brak słów...

 • 20.08.2018 10:54  Odpowiedz na komentarz

  co by nie powiedzieć to za Kowalskiego też stał jakiś laptop na jego biurku ale o okularach nie było słychać , za to było o rekompensatach za niewykorzystane urlopy

  21.08.2018 17:47

  Boże jak się czyta te ludzkie komentarze to naprawdę włosy się jeżą. Chyba piszą to tylko tacy którzy oczywiście nic nie robią ale do powiedzenia mają za to wiele. Wystarczy zapoznać się z obowiązującymi regulaminami w jednostkach , przepisami BHP i wtedy wiadomo, że zwrot za okulary to jest przede wszystkim obowiązek pracodawcy.

 • Tej Miras i co z tego że badania mogą być co 6,10,24 miesiące jak tu piszą że Budasz wydał zarządzenie z terminem badania na koniec 2018 a sam poszedł w lipcu. To jego nie dotyczy, to może tam z kasą cienko i dla tych z końca roku nie starczy na okulary , a może jak się dowiedział że PIS robi wybory w październiku to się wystraszył że już jego nie wybiorą i się nie załapie na badanie i okularki ?

  20.08.2018 12:52

  Budasz nie wydał żadnego zarządzenia z terminem badania na koniec 2018r. Łżesz jak pies. Za pisanie nieprawdy można beknąć. Zwłaszcza w kampanii gdzie w trybie wyborczym szybko nadejdzie wyrok

 • 20.08.2018 10:42  Odpowiedz na komentarz

  ad. Miras - radzę nie zajmować się prezydenckimi okularami tylko zabrać się za gramatykę języka polskiego.
  ad. mieszkanka Gniezna - Jeśli to prawda z tym refundowaniem za okulary ( ale zastrzegam, że jest to tylko prawda), to nie jest ważna kwota. Nawet, jeżeli kosztowałyby 10 złotych, a nie była należna rekompensata, to wysokość dofinansowania nie ma znaczenia w przepisach ustawy.Zatem jeśli nie należy się to jest łamanie ustawy.

 • 20.08.2018 10:37  Odpowiedz na komentarz

  Do filozofa usprawiedliwiacza - po pierwsze nie "należom" a "należą" , po drugie nie należą się każdemu tylko tym którzy spełniają warunki określone w rozporządzeniach z których podstawowe to praca przy komputerze co najmniej 4 godziny w przypadku tutejszych urzędników pracujących 8 godzin a Budasz musiałby mieć tych godzin więcej niż 4 bo jak już gdzieś opisywano to ma dłuższy czas pracy bo nienormowany. Co najmniej 4 godziny dziennie codziennie, bo tu chodzi o typowe stanowiska pracy związane z obsługą komputera. Poza tym przepisy bhp w tym zakresie zawierają szereg innych wytycznych jak chociażby odpowiednia wilgotność pomieszczenia czy 5 minutowe przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze. Ciekawe czy w tym urzędzie przestrzegają takich przepisów bhp ? Ciekawe jak jest z temperaturą i wilgotnością w biurach z komputerami . Z tego co widać na zewnątrz budynku magistratu to raczej tylko Budasz ma swoje gabinety wyposażone w klimatyzację. Ciekawe czy Budasz tak jak zadbał o swoje okulary i warunki pracy to czy również pilnuje by pracownicy mieli okulary, przerwy, klimatyzację i szereg innych wynikających z wytycznych bhp ? Wszak jak pamiętamy to Budasz ma w zakresie sprawy związane z bhp.

 • 20.08.2018 10:07  Odpowiedz na komentarz

  Widać że ludzie się nudzą zajmując się okularami na to są przepisy wiec jak "Jaś" nie doczytał to niech się nie wypowiada pieniacze

 • 19.08.2018 22:57  Odpowiedz na komentarz

  Wstyd naprawdę wstyd. Może teraz rajtuzy do biegania albo koszulki z napisem Gniezno. Może to też z publicznych pieniędzy?

 • czy to znaczy że Budasz jest pracownikiem wykonującym pracę przy komputerze co najmniej przez 4 godziny dziennie (§ 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

 • 19.08.2018 21:13  Odpowiedz na komentarz

  Zgodnie z kodeksem okulary należom się każdemu.NIe widzę żadnej sensacji.Abadania okresowe mogą być co 6,10 czy 24 miesiące.tendencyjny artykuł.w innych firmach też refunduje się zakup okularów.

 • Ludzie czy Wy wiecie co mówicie? A niech sobie kupił te okulary jakie chciał. Czy Was ktoś obraża bo macie nie takie okulary, aparat na zębach czy może jeszcze coś innego wyróżniającego w swoim wyglądzie? Wielki szum w Internecie za 180 zł. Nie on jeden z tego skorzystał. A co to za różnica czy kupił teraz czy pod koniec roku. Chyba nie macie co robić skoro interesują Was takie bzdury. A artykuł słaby. Pierdoły ...

 • 19.08.2018 19:10  Odpowiedz na komentarz

  Zgodnie z przepisami, pracownikowi pracującemu codziennie i tylko i wyłącznie przy komputerze należy się zwrot częściowy lub całkowity za okulary, ale przy spełnieniu niezwykle rygorystycznych warunków. Czas ten nie może być krótszy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy ? w praktyce oznacza to, że refundacja się należy, jeśli praca przed komputerem przekracza 4 godziny dziennie. Jeśli taki rodzaj pracy bywa jedynie dodatkiem do naszych codziennych obowiązków służbowych, takie dofinansowanie nam się nie należy. Z tego wniosek oczywisty, że tylko pracownik pracujący wyłącznie przy komputerze spełnia taki warunek. Nie wierzę, ze miłościwie nam panujący prezydent Gniezna siedzi w gabinecie ponad 4 godziny czasu pracy przed komputerem. A jeżeli poza pracą czyta prawdziwe na swój temat komentarze, no cóż, okulary musi kupować za swoje. Jednak nie wierzę także, że skarbnik miasta zrefundowała ten zakup. To jest chyba kaczka dziennikarska na upalne tego roku lato. Budasz ma takie zarobki, że stać go na prywatne okulary ze swojej kieszeni i ktoś go wrabia?

 • 18.08.2018 23:16  Odpowiedz na komentarz

  Ludzienie dajcie się oszukać. Budasz chodzi do kościoła, jeździ na pielgrzymki i jednocześnie współpracuje ze zwolennikami ZABIJANIA nienarodzonych dzieci.

  21.08.2018 11:10

  a macie z głową z tymi komentami |!!!!!!!!

 • 18.08.2018 23:07  Odpowiedz na komentarz

  Może sobie zrobił też ząbki na Urząd?

 • Jak to między Towarzyszami, musi być coś czerwonego :-)

 • 18.08.2018 23:00  Odpowiedz na komentarz

  To sobie Tomasz kupił oxy, jak dzieciak. Ale co się dziwić, że niedojrzały. Wstydzi się PO z której startował i wymyślił drużynę Budasza czyli trochę postkomuny, trochę PeŁo i jakaś ponoć Nowoczesna z Kluską na czele. Istna Rodzina Adamsów.

 • 18.08.2018 22:44  Odpowiedz na komentarz

  Może zrobimy zrzutę na kanapki do pracy i pastę do zębów ?

 • 18.08.2018 13:41  Odpowiedz na komentarz

  Niektórzy nie mają honoru

 • A ja proponuję drogiej redakcji zrobić research naszych samorządowych polityków (radnych). Tak aby mieszkańcy wiedzieli co zrobili za swojej kadencji ? I czy warto na nich jeszcze głosować w październiku.

 • 18.08.2018 12:03  Odpowiedz na komentarz

  Dzisiaj wszyscy o tym na mieście gadają. Ale wtopa Budasza

 • Skontrolować to trzeba przez właściwe organy.

 • 18.08.2018 11:30  Odpowiedz na komentarz

  Czy prezydentowi zakupiono również podnóżek bo przepisy dopuszczają zakup takowego dla stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy

 • 18.08.2018 11:19  Odpowiedz na komentarz

  To Prezydent nie wiedział że w tym słynnym salonie z okularami jest wyprzedaż do -72% na oprawki ?

 • 18.08.2018 11:18  Odpowiedz na komentarz

  jak to jest dla pracownika co zasuwa ileś godzin non stop przy komputerze to może pan prezydent wyjaśni na czym polega jego praca ileś godzin non stop przy komputerze bo to jest ciekawe , w końcu ma dwie sekretarki i cały sztab ludzi do śledzenia komentarzy i tej faktycznej roboty urzędniczej przy komputerach

 • łaszczyć się na takie pieniądze. Bez komentarza

 • 18.08.2018 09:30  Odpowiedz na komentarz

  Lekarz medycyny pracy mize wystawić zdolność niekoniecznie na 24 m-ce mize to być 18,20 czy 12 miesięcy. Zajmuje cie się takimi bzdura mi ze szkoda gadać. Najchętniej usunąłbym was z fejsa
  W moim zakładzie również praktykuje się taką formę pomocy dla pracowników i jest ok.

 • Biedny. Może zrzutkę zrobimy teraz np. na galoty ochronne ?

 • Wszyscy moi znajomi się śmieją z tych okularów. To takie niepoważne i dziecinne. Dojrzały mężczyzna powinien wyglądać dostojnie a nie jak. .

 • 18.08.2018 08:32  Odpowiedz na komentarz

  Zachłanność czy głupota ?

 • 18.08.2018 08:31  Odpowiedz na komentarz

  Ale wiocha i wstyd że takie coś wzięto

 • Nasz prezydent jest świetny. Pisowskim urzedasom i wyznawcom nie pasuje. Trudno !

  19.08.2018 19:13

  Gnieźnianko, w czym jest twój idol taki świetny? Może podzielisz się tymi ciekawostkami?

 • 17.08.2018 23:22  Odpowiedz na komentarz

  ten prezydent to prezydentuje czy jest pracownikiem na stanowisku z monitorem ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy ?

 • Polecam uwadze oświadczenie majątkowe Tomasza Budasza za 2017 rok. W rubryce "inne nieruchomości" napisał, że ma 1/2 domu o powierzchni 174 m2 wartości 80000,00 złotych. Jak on to wycenił. Chętnie odkupię udział lub całość, ale za nie więcej niż 160000,00 zł.

  18.08.2018 22:55

  Hej MISZCZU, sprawdziłem, 320000,00 tysięcy to nie 160000,00 tysięcy. Podtrzymuję, że chętnie odkupię od Budasza ten dom, ale za kwotę 160000,00 złotych. No chyba Budasz nie jest takli głupi, żeby wyceniać poniżej wartości?

  18.08.2018 09:33

  to se zobacz oświadczenie majątkowe Ostrowskiego i wycenę jego domu.

 • 17.08.2018 22:56  Odpowiedz na komentarz

  Kupił sobie okulary, żeby lepiej widzieć drogę do Margonina, gdzie zasiada w radzie nadzorczej gminnej spółki.Pieniążki, kochane pieniążki... Zawsze was mało.
  Za zasiadania w tej radzie nadzorczej za 2017 wpadło panu Budaszowi 14000,00 złotych.

 • 17.08.2018 22:47  Odpowiedz na komentarz

  Panie redaktorze. Proszę nie przejmować się ujadającymi w komentarzach pi....mi i nie dać się zaszczekać.
  Pensja, nagrody dla niemal wszystkich prezydentów, diety dla członków rad nadzorczych - czy to w Gnieźnie, czy też w Margoninie, służbowe przejazdy... No to kto bogatemu zabroni kupić sobie za PUBLICZNE PIENIĄDZE jeszcze czerwone okulary. I nie podpierałby się tutaj kodeksem pracy, bo prezydenta chyba stać na wizytę w optyku.

 • 17.08.2018 22:38  Odpowiedz na komentarz

  Stary chłop a robi się na Owsiaka. Katastrofa.

 • 17.08.2018 19:48  Odpowiedz na komentarz

  mops -wyjątkowego zainteresowania wymaga sprawa pieniędzy, jakie płyną do prywatnej firmy pośrednictwa pracy w zoz Gniezno.

 • 17.08.2018 19:02  Odpowiedz na komentarz

  Aha, czyli nawet jeśli wierzyć w te "jak udało nam się ustalić", to Budasz i tak dostałby te okulary zgodnie z prawem pracy; jak nie teraz w lipcu to w grudniu? :D
  No to faktycznie, sensacja jak cholera

 • 17.08.2018 17:26  Odpowiedz na komentarz

  Przy okazji tych okularów dopytajcie się czy zgodnie z rozporządzeniem ministra w urzędzie bez wiedzy pracownika nie dokonują kontroli jego pracy na komputerze bo to różne są pomysły na instalowanie jakichś programów szpiegujących

 • To ci dopiero heca ! Rozumiem takie dofinansowanie dla tych szarych gryzipiórków co po 8 godzin ślęczą przed ekranami monitorów psując sobie wzrok za te niskie pensje pewnie ze 4-5 razy niższe i do tego nie mają służbowych samochodów i innych takich atrakcji. Co to na takiego szefa te 180zł na rok ? wychodzi po 15 zł na miesiąc ! Może gnieźnianie zrobią zrzutkę na te czerwone okulary, to wyjdzie ułamek grosza na mieszkańca !

 • 17.08.2018 15:24  Odpowiedz na komentarz

  Proponuję pisać poważniejsze artykuły. Skierowanie na badania okresowe medycyny pracy może zostać wystawione z wyprzedzeniem aby umożliwić pracownikowi terminowe wykonanie badań. A pracodawca zobowiązany jest pokryć koszt okularów pracownika pracującego przy monitorze.

 • 17.08.2018 13:47  Odpowiedz na komentarz

  Popieram Tomasza Budasza. I będę na niego głosować. Ale z okularami wtopa. Niestety, mimo prześmiewczych komentarzy doradców pewnie, sprawa jest warta zauważenia. Przyznam że trochę podkopało to zaufanie moje do prezydenta. Jeżeli ktoś kręci w małych sprawach w dużych również. Mam nadzieję że się mylę. Okulary prezydenta to jednak pestka w stosunku do podwyżek jakie w starostwie powiatowym dostali i tak już kokosy zarabiający dyrektorzy wydziałów. Tam doszło do marnotrawstwa pieniędzy publicznych. Panie Redaktorze proszę tą sprawą się zająć

 • Artykuł - żenada...

 • 17.08.2018 13:41  Odpowiedz na komentarz

  Proponuję zająć się tymi dziedzinami życia w powiecie , gdzie się przeputało 18 lub 180 tys lub 1 mln 800.

 • 17.08.2018 12:56  Odpowiedz na komentarz

  Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

 • 17.08.2018 12:32  Odpowiedz na komentarz

  Ale news. Hit gminy. Szczyty dziennikarstwa!

 • 17.08.2018 12:31  Odpowiedz na komentarz

  Też mam w pracy możliwość zwrotu części kosztów za okulary...Ale mi news.I dodam że nie pracuje w budżetówce...
  Ehhh widać i czuć że idą wybory....

PODOBNE TEMATY
Kolejne osiedle z podświetloną nazwą! Osiedle Jagiellońskie dołączyło do Tysiąclecia, Orła Białego i Piastowskiego. Tym samym już cztery osiedla... Sobota, 30 maja 2020
Apel Rady Miasta Gniezna w sprawie bezpieczeństwa na drogach My, Radni Rady Miasta Gniezna, zwracamy się z apelem do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o podjęcie... Piątek, 29 maja 2020
Dodatkowe środki miejskie na kulturę w internecie W związku z epidemią koronawirusa od wielu tygodni odwoływane są imprezy kulturalne na terenie całej... Piątek, 29 maja 2020
W sobotę do Gniezna przyjedzie Szymon Hołownia Ekipa Szymona Hołowni już jutro odwiedzi Gniezno. O godz. 13.45 kandydat na Prezydenta RP spotka się... Piątek, 22 maja 2020