Logo

"Czerwone okulary" Tomasza Budasza z dopłatą budżetu Miasta Gniezna

Artykuł dodany: Piątek, 17 sierpnia 2018
REKLAMA

W Urzędzie Miejskim w Gnieźnie Tomasz Budasz wydał obowiązujące zarządzenie w sprawie zwrotu środków za okulary korekcyjne do pracy przy komputerze oraz odzieży ochronnej dla urzędników. Na mocy obowiązującego zarządzenia jest możliwość zwrotu części kosztów za okulary, ale wyłącznie dla osób pracujących przy komputerze oraz wówczas, gdy w ramach badań profilaktycznych skierowano pracownika do okulisty, który stwierdził pogorszenie wzroku.

Badania profilaktyczne wykonuje się zgodnie z ich harmonogramem ustalonym przez lekarza medycyny pracy. Tomasz Budasz w lipcu 2018 roku sam udał się do okulisty i przedłożył fakturę za nowe "czerwone" okulary, w których pokazuje się publicznie. Termin jego badań przypada jednak dopiero pod koniec 2018 roku. Był to zatem zwrot kosztów niezgodnie z obowiązującymi zasadami i zarządzeniem. Jak udało nam się ustalić, pomimo zdecydowanego sprzeciwu księgowości Urzędu Miasta (warunkowanego niezgodnością z przepisami) zlecono w lipcu 2018 roku zwrot środków w kwocie 180 zł za okulary prezydenta.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Urząd Miasta Gniezna. Czekamy na odpowiedź.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: Urząd Miasta Gniezna

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (57)

Karolina Koszela
01.09.2018 13:27

Serio? Nie ma ciekawszych tematow w naszej mieścinie?!? Okularami się będziemy zajmować? Żenada dla tego portalu. Zaraz będzie , że gołąb nasrał na katedre i obszerna fotorelacja ????
Takie zwroty wynukają z przepisów bhp i prawa pracy. Pan Prezydent jest pracownikiem Urzędu Miasta. Tak jest wg prawa.
A Wy, skoro nie jest Wam wstyd publikować tak infantylnych rzeczy, proponuje następny temat na reportarz: "spadają liście z drzew. Czyżby szła jesień?!? Nasz reporter dotarl do źródła."

Odpowiedz
Anka Anka
22.08.2018 08:54

Przecież w tych przepisach wyraźnie pisze że okulary należą się pracownikowi zatrudnionemu przez pracodawcę , pracownikowi który pracuje przy komputerze przez co najmniej połowę wymiaru czasu pracy. Z regulaminu organizacyjnego UM nie wynika żeby prezydent wykonywał pracę przy komputerze przez co najmniej połowę wymiaru czasu pracy. Jak prezydent może korzystać z tych przepisów dla pracowników którzy harują przy tych komputerach to dlaczego na przykład każdy z tych pracowników nie może dostać samochodu służbowego jakim dysponuje prezydent ?

Odpowiedz
Zadowolony
21.08.2018 09:09

Ja bez okularów widzę że PISowi rośnie poparcie w wielkopolsce też

Odpowiedz
Wich
20.08.2018 12:47

Bo to prostaty z innego wiadomego portalu poczuli krew i się przenieśli

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Czytelniczka - 21.08.2018 00:06

Bo inne portale takimi głupotami się nie zajmują.

PANI W OKULARACH
20.08.2018 11:06

Tak sobie czytam te wszystkie komentarze i jestem przerażona ludzką podłością, nienawiścią, bezczelnością...Czepianie się koloru okularów, Owsiaka itp. jest poniżej minimum poziomu kultury osobistej, kojarzy mi się z prostactwem...Ech, brak słów...

Odpowiedz
Dowymiany
20.08.2018 10:54

co by nie powiedzieć to za Kowalskiego też stał jakiś laptop na jego biurku ale o okularach nie było słychać , za to było o rekompensatach za niewykorzystane urlopy

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Juras - 21.08.2018 17:47

Boże jak się czyta te ludzkie komentarze to naprawdę włosy się jeżą. Chyba piszą to tylko tacy którzy oczywiście nic nie robią ale do powiedzenia mają za to wiele. Wystarczy zapoznać się z obowiązującymi regulaminami w jednostkach , przepisami BHP i wtedy wiadomo, że zwrot za okulary to jest przede wszystkim obowiązek pracodawcy.

Hahahahahahah
20.08.2018 10:48

Tej Miras i co z tego że badania mogą być co 6,10,24 miesiące jak tu piszą że Budasz wydał zarządzenie z terminem badania na koniec 2018 a sam poszedł w lipcu. To jego nie dotyczy, to może tam z kasą cienko i dla tych z końca roku nie starczy na okulary , a może jak się dowiedział że PIS robi wybory w październiku to się wystraszył że już jego nie wybiorą i się nie załapie na badanie i okularki ?

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Lubbik - 20.08.2018 12:52

Budasz nie wydał żadnego zarządzenia z terminem badania na koniec 2018r. Łżesz jak pies. Za pisanie nieprawdy można beknąć. Zwłaszcza w kampanii gdzie w trybie wyborczym szybko nadejdzie wyrok

Finansjer
20.08.2018 10:42

ad. Miras - radzę nie zajmować się prezydenckimi okularami tylko zabrać się za gramatykę języka polskiego.
ad. mieszkanka Gniezna - Jeśli to prawda z tym refundowaniem za okulary ( ale zastrzegam, że jest to tylko prawda), to nie jest ważna kwota. Nawet, jeżeli kosztowałyby 10 złotych, a nie była należna rekompensata, to wysokość dofinansowania nie ma znaczenia w przepisach ustawy.Zatem jeśli nie należy się to jest łamanie ustawy.

Odpowiedz
Zatroskany
20.08.2018 10:37

Do filozofa usprawiedliwiacza - po pierwsze nie "należom" a "należą" , po drugie nie należą się każdemu tylko tym którzy spełniają warunki określone w rozporządzeniach z których podstawowe to praca przy komputerze co najmniej 4 godziny w przypadku tutejszych urzędników pracujących 8 godzin a Budasz musiałby mieć tych godzin więcej niż 4 bo jak już gdzieś opisywano to ma dłuższy czas pracy bo nienormowany. Co najmniej 4 godziny dziennie codziennie, bo tu chodzi o typowe stanowiska pracy związane z obsługą komputera. Poza tym przepisy bhp w tym zakresie zawierają szereg innych wytycznych jak chociażby odpowiednia wilgotność pomieszczenia czy 5 minutowe przerwy po każdej godzinie pracy przy komputerze. Ciekawe czy w tym urzędzie przestrzegają takich przepisów bhp ? Ciekawe jak jest z temperaturą i wilgotnością w biurach z komputerami . Z tego co widać na zewnątrz budynku magistratu to raczej tylko Budasz ma swoje gabinety wyposażone w klimatyzację. Ciekawe czy Budasz tak jak zadbał o swoje okulary i warunki pracy to czy również pilnuje by pracownicy mieli okulary, przerwy, klimatyzację i szereg innych wynikających z wytycznych bhp ? Wszak jak pamiętamy to Budasz ma w zakresie sprawy związane z bhp.

Odpowiedz
Maria
20.08.2018 10:07

Widać że ludzie się nudzą zajmując się okularami na to są przepisy wiec jak "Jaś" nie doczytał to niech się nie wypowiada pieniacze

Odpowiedz
Rajtek
19.08.2018 22:57

Wstyd naprawdę wstyd. Może teraz rajtuzy do biegania albo koszulki z napisem Gniezno. Może to też z publicznych pieniędzy?

Odpowiedz
łeeeeeeeeeeee
19.08.2018 21:24

czy to znaczy że Budasz jest pracownikiem wykonującym pracę przy komputerze co najmniej przez 4 godziny dziennie (§ 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).

Odpowiedz
Miras
19.08.2018 21:13

Zgodnie z kodeksem okulary należom się każdemu.NIe widzę żadnej sensacji.Abadania okresowe mogą być co 6,10 czy 24 miesiące.tendencyjny artykuł.w innych firmach też refunduje się zakup okularów.

Odpowiedz
Mieszkanka Gniezna
19.08.2018 20:44

Ludzie czy Wy wiecie co mówicie? A niech sobie kupił te okulary jakie chciał. Czy Was ktoś obraża bo macie nie takie okulary, aparat na zębach czy może jeszcze coś innego wyróżniającego w swoim wyglądzie? Wielki szum w Internecie za 180 zł. Nie on jeden z tego skorzystał. A co to za różnica czy kupił teraz czy pod koniec roku. Chyba nie macie co robić skoro interesują Was takie bzdury. A artykuł słaby. Pierdoły ...

Odpowiedz
Urzędas
19.08.2018 19:10

Zgodnie z przepisami, pracownikowi pracującemu codziennie i tylko i wyłącznie przy komputerze należy się zwrot częściowy lub całkowity za okulary, ale przy spełnieniu niezwykle rygorystycznych warunków. Czas ten nie może być krótszy niż połowa dobowego wymiaru czasu pracy ? w praktyce oznacza to, że refundacja się należy, jeśli praca przed komputerem przekracza 4 godziny dziennie. Jeśli taki rodzaj pracy bywa jedynie dodatkiem do naszych codziennych obowiązków służbowych, takie dofinansowanie nam się nie należy. Z tego wniosek oczywisty, że tylko pracownik pracujący wyłącznie przy komputerze spełnia taki warunek. Nie wierzę, ze miłościwie nam panujący prezydent Gniezna siedzi w gabinecie ponad 4 godziny czasu pracy przed komputerem. A jeżeli poza pracą czyta prawdziwe na swój temat komentarze, no cóż, okulary musi kupować za swoje. Jednak nie wierzę także, że skarbnik miasta zrefundowała ten zakup. To jest chyba kaczka dziennikarska na upalne tego roku lato. Budasz ma takie zarobki, że stać go na prywatne okulary ze swojej kieszeni i ktoś go wrabia?

Odpowiedz
Pro L
18.08.2018 23:16

Ludzienie dajcie się oszukać. Budasz chodzi do kościoła, jeździ na pielgrzymki i jednocześnie współpracuje ze zwolennikami ZABIJANIA nienarodzonych dzieci.

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Zorro - 21.08.2018 11:10

a macie z głową z tymi komentami |!!!!!!!!

Dentysta
18.08.2018 23:07

Może sobie zrobił też ząbki na Urząd?

Odpowiedz
Antykomunista
18.08.2018 23:04

Jak to między Towarzyszami, musi być coś czerwonego :-)

Odpowiedz
Marian P.
18.08.2018 23:00

To sobie Tomasz kupił oxy, jak dzieciak. Ale co się dziwić, że niedojrzały. Wstydzi się PO z której startował i wymyślił drużynę Budasza czyli trochę postkomuny, trochę PeŁo i jakaś ponoć Nowoczesna z Kluską na czele. Istna Rodzina Adamsów.

Odpowiedz
Biedaczek
18.08.2018 22:44

Może zrobimy zrzutę na kanapki do pracy i pastę do zębów ?

Odpowiedz
Klasa
18.08.2018 13:41

Niektórzy nie mają honoru

Odpowiedz
Mieszkaniec
18.08.2018 13:38

A ja proponuję drogiej redakcji zrobić research naszych samorządowych polityków (radnych). Tak aby mieszkańcy wiedzieli co zrobili za swojej kadencji ? I czy warto na nich jeszcze głosować w październiku.

Odpowiedz
Optyka
18.08.2018 12:03

Dzisiaj wszyscy o tym na mieście gadają. Ale wtopa Budasza

Odpowiedz
Do kontroli
18.08.2018 12:02

Skontrolować to trzeba przez właściwe organy.

Odpowiedz
Halo
18.08.2018 11:30

Czy prezydentowi zakupiono również podnóżek bo przepisy dopuszczają zakup takowego dla stanowiska pracy wyposażonego w monitor ekranowy

Odpowiedz
Xxxxxxxxxx
18.08.2018 11:19

To Prezydent nie wiedział że w tym słynnym salonie z okularami jest wyprzedaż do -72% na oprawki ?

Odpowiedz
Hieronim
18.08.2018 11:18

jak to jest dla pracownika co zasuwa ileś godzin non stop przy komputerze to może pan prezydent wyjaśni na czym polega jego praca ileś godzin non stop przy komputerze bo to jest ciekawe , w końcu ma dwie sekretarki i cały sztab ludzi do śledzenia komentarzy i tej faktycznej roboty urzędniczej przy komputerach

Odpowiedz
Bez komentarza
18.08.2018 10:53

łaszczyć się na takie pieniądze. Bez komentarza

Odpowiedz
Miras
18.08.2018 09:30

Lekarz medycyny pracy mize wystawić zdolność niekoniecznie na 24 m-ce mize to być 18,20 czy 12 miesięcy. Zajmuje cie się takimi bzdura mi ze szkoda gadać. Najchętniej usunąłbym was z fejsa
W moim zakładzie również praktykuje się taką formę pomocy dla pracowników i jest ok.

Odpowiedz
Gnoeznianin
18.08.2018 09:07

Biedny. Może zrzutkę zrobimy teraz np. na galoty ochronne ?

Odpowiedz
Kompleksy się leczy
18.08.2018 09:04

Wszyscy moi znajomi się śmieją z tych okularów. To takie niepoważne i dziecinne. Dojrzały mężczyzna powinien wyglądać dostojnie a nie jak. .

Odpowiedz
Kasa
18.08.2018 08:32

Zachłanność czy głupota ?

Odpowiedz
Wiocha
18.08.2018 08:31

Ale wiocha i wstyd że takie coś wzięto

Odpowiedz
Gnieznianka
18.08.2018 07:27

Nasz prezydent jest świetny. Pisowskim urzedasom i wyznawcom nie pasuje. Trudno !

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Julitta - 19.08.2018 19:13

Gnieźnianko, w czym jest twój idol taki świetny? Może podzielisz się tymi ciekawostkami?

Popelina
17.08.2018 23:22

ten prezydent to prezydentuje czy jest pracownikiem na stanowisku z monitorem ekranowym przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy ?

Odpowiedz
Szczególarz
17.08.2018 23:01

Polecam uwadze oświadczenie majątkowe Tomasza Budasza za 2017 rok. W rubryce "inne nieruchomości" napisał, że ma 1/2 domu o powierzchni 174 m2 wartości 80000,00 złotych. Jak on to wycenił. Chętnie odkupię udział lub całość, ale za nie więcej niż 160000,00 zł.

Odpowiedz
Odpowiedzi na ten komentarz:
Szczególarz - 18.08.2018 22:55

Hej MISZCZU, sprawdziłem, 320000,00 tysięcy to nie 160000,00 tysięcy. Podtrzymuję, że chętnie odkupię od Budasza ten dom, ale za kwotę 160000,00 złotych. No chyba Budasz nie jest takli głupi, żeby wyceniać poniżej wartości?

Miszcz - 18.08.2018 09:33

to se zobacz oświadczenie majątkowe Ostrowskiego i wycenę jego domu.

Optyk
17.08.2018 22:56

Kupił sobie okulary, żeby lepiej widzieć drogę do Margonina, gdzie zasiada w radzie nadzorczej gminnej spółki.Pieniążki, kochane pieniążki... Zawsze was mało.
Za zasiadania w tej radzie nadzorczej za 2017 wpadło panu Budaszowi 14000,00 złotych.

Odpowiedz
NIKI
17.08.2018 22:47

Panie redaktorze. Proszę nie przejmować się ujadającymi w komentarzach pi....mi i nie dać się zaszczekać.
Pensja, nagrody dla niemal wszystkich prezydentów, diety dla członków rad nadzorczych - czy to w Gnieźnie, czy też w Margoninie, służbowe przejazdy... No to kto bogatemu zabroni kupić sobie za PUBLICZNE PIENIĄDZE jeszcze czerwone okulary. I nie podpierałby się tutaj kodeksem pracy, bo prezydenta chyba stać na wizytę w optyku.

Odpowiedz
Zocha
17.08.2018 22:38

Stary chłop a robi się na Owsiaka. Katastrofa.

Odpowiedz
Mmmm
17.08.2018 19:48

mops -wyjątkowego zainteresowania wymaga sprawa pieniędzy, jakie płyną do prywatnej firmy pośrednictwa pracy w zoz Gniezno.

Odpowiedz
Witek
17.08.2018 19:02

Aha, czyli nawet jeśli wierzyć w te "jak udało nam się ustalić", to Budasz i tak dostałby te okulary zgodnie z prawem pracy; jak nie teraz w lipcu to w grudniu? :D
No to faktycznie, sensacja jak cholera

Odpowiedz
Albinos
17.08.2018 17:26

Przy okazji tych okularów dopytajcie się czy zgodnie z rozporządzeniem ministra w urzędzie bez wiedzy pracownika nie dokonują kontroli jego pracy na komputerze bo to różne są pomysły na instalowanie jakichś programów szpiegujących

Odpowiedz
Dfre4trewdsd
17.08.2018 17:11

To ci dopiero heca ! Rozumiem takie dofinansowanie dla tych szarych gryzipiórków co po 8 godzin ślęczą przed ekranami monitorów psując sobie wzrok za te niskie pensje pewnie ze 4-5 razy niższe i do tego nie mają służbowych samochodów i innych takich atrakcji. Co to na takiego szefa te 180zł na rok ? wychodzi po 15 zł na miesiąc ! Może gnieźnianie zrobią zrzutkę na te czerwone okulary, to wyjdzie ułamek grosza na mieszkańca !

Odpowiedz
Gniezno
17.08.2018 15:24

Proponuję pisać poważniejsze artykuły. Skierowanie na badania okresowe medycyny pracy może zostać wystawione z wyprzedzeniem aby umożliwić pracownikowi terminowe wykonanie badań. A pracodawca zobowiązany jest pokryć koszt okularów pracownika pracującego przy monitorze.

Odpowiedz
Mops
17.08.2018 13:47

Popieram Tomasza Budasza. I będę na niego głosować. Ale z okularami wtopa. Niestety, mimo prześmiewczych komentarzy doradców pewnie, sprawa jest warta zauważenia. Przyznam że trochę podkopało to zaufanie moje do prezydenta. Jeżeli ktoś kręci w małych sprawach w dużych również. Mam nadzieję że się mylę. Okulary prezydenta to jednak pestka w stosunku do podwyżek jakie w starostwie powiatowym dostali i tak już kokosy zarabiający dyrektorzy wydziałów. Tam doszło do marnotrawstwa pieniędzy publicznych. Panie Redaktorze proszę tą sprawą się zająć

Odpowiedz
Pani w okularach
17.08.2018 13:46

Artykuł - żenada...

Odpowiedz
Matematyk
17.08.2018 13:41

Proponuję zająć się tymi dziedzinami życia w powiecie , gdzie się przeputało 18 lub 180 tys lub 1 mln 800.

Odpowiedz
Ciekawe
17.08.2018 12:56

Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Odpowiedz
Pulitzer
17.08.2018 12:32

Ale news. Hit gminy. Szczyty dziennikarstwa!

Odpowiedz