Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Strażacy pilnujący "Mielna Wielkopolski" nie mają sprawnej łodzi

Piątek, 3 sierpnia 2018
  • Strażacy pilnujący
REKLAMA

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie od kilku tygodni nie mają sprawnej łodzi. Jednostka wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jest głównym zabezpieczeniem Jeziora Niedzięgiel, w tym skorzęcińskiej plaży. Druhowie muszą wspomagać się wysłużonym pontonem motorowym należącym do OSP Wiekowo.

Łódź służącą do niesienia pomocy poszkodowanym na wodzie posiadamy od 7 lat - mówi Tomasz Kuliński, naczelnik OSP Witkowo. Zakup tej łodzi był oddolną inicjatywą naszych strażaków i został zrealizowany ze składek naszych druhów, które pozwalały na zakup używanej maszyny. Niestety w tym momencie łódź jest wycofana z podziału bojowego z powodu awarii. Do tej pory wszystkie awarie usuwaliśmy we własnym zakresie, niestety tym razem usterka przekracza nasze możliwości. Zgłosiliśmy ten fakt Urzędowi Gminy i Miasta. Gdy usterka zostanie naprawiona przez serwis, łódź wróci w podział bojowy. Niestety jest to sprzęt mocno wyeksploatowany, a jej parametry techniczne nie odpowiadają obecnie stosowanym łodziom ratowniczym. W związku z tym jej dłuższa działalność w charakterze łodzi ratowniczej stoi pod dużym znakiem zapytania. Ze względu na to, że w naszej gminie posiadamy 4 jeziora, kilka mniejszych zbiorników oraz największy ośrodek wypoczynkowy w Wielkopolsce, staramy się nieść pomoc na wodzie nawet doraźnie. W przypadku zdarzeń na wodzie alarm otrzymują strażacy OSP Witkowo i OSP Wiekowo. Działamy wspólnie na sprzęcie kolegów z Wiekowa. OSP Wiekowo posiada na wyposażeniu kilkunastoletni ponton przekazany z PSP Gniezno, który w ograniczonym zakresie pozwala nam nieść pomoc na akwenach. Działania połączone strażaków z Wiekowa i Witkowa mają skrócić czas udzielenia ewentualnej pomocy na wodzie.

Zapytaliśmy Urząd Gminy i Miasta Witkowo w jaki sposób zamierza pomóc strażakom ze swojej jednostki. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Gmina i Miasto Witkowo w marcu 2018 r. złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu o udzielenie dotacji dla projektu pt.: "Skuteczna ochrona środowiska naturalnego oraz poprawa bezpieczeństwa mieszkańców obszaru poprzez zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Witkowie i Skorzęcinie".
Zadanie dotyczy zakupu specjalistycznego sprzętu ratowniczego dla dwóch jednostek OSP w Witkowie i Skorzęcinie, w tym m.in.: specjalistycznej łodzi ratunkowej, przyczepy do jej transportu, kamizelek ratowniczych, sprzętu hydraulicznego.
- w sierpniu tego roku planowane jest także złożenie przez Gminę i Miasto Witkowo wniosku w ramach Funduszu Sprawiedliwości na zakup specjalistycznego sprzętu dla 5 Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy i Miasta Witkowo (Ruchocinek, Mielżyn, Wiekowo, Witkowo, Skorzęcin).
-zlecono remont silnika do łodzi z OSP w Witkowie, 

Ponadto informuję, że wyposażenie wszystkich jednostek OSP oraz każda naprawa i remont sprzętu są finansowane z budżetu gminy.
Pozdrawiam
Elżbieta Kiełpińska
Sekretarz Gminy i Miasta Witkowo

Pozostaje mieć nadzieję, że samorząd wywalczy środki na zakup nowej łodzi. Już na pierwszy rzut oka widać, że obecna "motorówka" nie nadaje się do ratowania ludzi. Jej miejsce nie jest w garażu OSP Witkowo, a w muzeum.  Druhowie z Witkowa są jedną z najprężniej działających jednostek na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Bliskość Skorzęcina powinna być wystarczającym argumentem do wyposażenie ich w najwyższej jakości sprzęt do ratownictwa wodnego.
 
tekst: Andrzej Bukowski
foto: OSP Witkowo

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Długa reanimacja zakończona sukcesem! Dzisiaj w godzinach popołudniowych do Straży Pożarnej zadzwoniła kobieta z informacją, że 66-letni mężczyzna... Środa, 12 grudnia 2018
Ukrainiec zaatakował policjanta! Próbował także odgryźć palec ratownikowi medycznemu! Jak informuje portal Gniezno112.pl, 6 grudnia w godzinach wieczornych policjanci zostali wezwani do... Wtorek, 11 grudnia 2018
Kolejny pożar w Golimowie W poniedziałek, 10 grudnia, o godzinie 23.40 strażacy zostali zadysponowani do pożaru zabudowań gospodarczych... Wtorek, 11 grudnia 2018
Strażacy zapoznawali się z nowym sprzętem 8 grudnia zastęp OSP Witkowo wraz z nową wyjechał nad Jezioro Niedzięgiel. Strażacy sprawdzali jak wyglądają... Poniedziałek, 10 grudnia 2018