X
Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Festyny, osy, szerszenie, pożar i krowa w piwnicy! Pracowita niedziela strażaków z Witkowa

Wtorek, 24 lipca 2018
  • Festyny, osy, szerszenie, pożar i krowa w piwnicy! Pracowita niedziela strażaków z Witkowa

W niedzielę, 22 lipca, jednostka OSP Witkowo została poproszona o pomoc w zabezpieczeniu przemarszu korowodu pszczelarzy, którzy świętowali Regionalne Dni Pszczelarzy oraz 20. rocznicę poświęcenia sztandaru w Witkowie (godz. 11.30). Sielankowy klimat był - jak się okazało - zapowiedzią bardzo intensywnego dnia dla strażaków.

Jeszcze podczas odprowadzania korowodu do Centrum Kultury w Witkowie wpłynęło zgłoszenie o agresywnych owadach w Małachowie Złych Miejsc (godz. 13.30). Strażacy z Witkowa udali się usunąć zagrożenie.

Prosto "z szerszeni" strażacy pojechali na wydarzenie "Lata z radiem" w Ośrodku Wypoczynkowym Skorzęcin. Tam stworzyli kącik pierwszej pomocy i ustawili kurtynę wodną. W trakcie zabezpieczenia pomagali Zespołom Ratownictwa Medycznego z Witkowa i Gniezna w dotarciu do punktu medycznego przy głównej plaży, gdzie oczekiwali na nich pacjenci.

Około godziny 16.30 strażacy pojechali na festyn w miejscowości Małachowo Szemborowice. Korzystając z gościnności organizatorów udali się na poczęstunek do budynku Stowarzyszenia Światowid. Nie wszyscy zdążyli się posilić, bo nieplanowaną atrakcją dla mieszkańców był prawdziwy wyjazd alarmowy do pożaru. O godzinie 18.10 mieszkańcy Gorzykowa alarmują Straż Pożarną w Gnieźnie o pożarze ścierniska. Alarmowe zwinięcie sprzętu i zastęp OSP Witkowo udaje się w kierunku widocznego zadymienia. Dowódca zastępu informuje stanowisko kierowania o rozmiarze zadymienia i prosi o zadysponowanie kolejnych zastępów w tym dwóch z Witkowa, OSP Mielżyn, Jednostkę Pompową z Wiekowa. WSP Powidz drogą radiową, słysząc zaistniałą sytuację, "oferuje" wsparcie aż 3 ciężkich zastępów. Dodatkowo wyjeżdża zastęp z PSP Gniezno i alarmowane jest OSP Niechanowo. W chwili przybycia pierwszego zastępu Straży Pożarnej gorzykowscy rolnicy, dysponując dwoma ciągnikami rolniczymi, ograniczają pożar do około 1000 m kw. W trakcie przelewania pogorzeliska zauważono kolejne zadymienie w kierunku Mielżyna. Przedysponowane zostają tam ciężki zastęp z Witkowa i Powidza oraz OSP Mielżyn. Na szczęście zadymienie okazuje się tylko wzniesionym w górę pyłem za kombajnem. Podczas tego pożaru ochrzczono w boju szybkie rozwinięcie z dachu wykonane przez druhów z OSP Witkowo. Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo strażaków operujących prądem wody z podestu roboczego pojazdu.

Podczas powrotu do bazy zastęp OSP Witkowo (godz. 19.10) dostaje dyspozycję usunięcia kokonu os w miejscowości Strzyżewo Witkowskie. Po godzinie działań ratownicy wrócili do remizy.

Po niespełna 20 minutach od powrotu po raz kolejny Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Gnieźnie uruchamia system powiadamiania alarmowego w witkowskiej jednostce. Tym razem pomocy oczekuje krowa, która wpadła do piwnicy budynku gospodarczego w miejscowości Kamionka. Na miejsce wyjechały dwa zastępy. W działaniach wykorzystano sprzęt ratownictwa wysokościowego, pasy transportowe, wyciągarkę pojazdu gaśniczego oraz dwa ciągniki. Niezbędna okazała się również rozbiórka w budynku, żeby przeprowadzić liny pod wyciągarki. Zwierzę udało się bezpiecznie ewakuować na powierzchnię.
źródło: OSP Witkowo

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Śmigłowiec LPR zabrał kobietę znajdującą się w stanie zagrożenia życia Dzisiaj ok. godz. 18.40 do Trzemeszna zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podniebna... Piątek, 23 sierpnia 2019
Dozór policyjny, zakaz zbliżania i kontaktowania się, zarzut za stalking i groźby Zarzut stalkingu i gróźb karalnych usłyszał w komendzie w Gnieźnie 22-letni mężczyzna. Z ustaleń, jakie... Piątek, 23 sierpnia 2019
Kierowca osobówki sprawcą wczorajszego wypadku na drodze krajowej nr 15 W czwartek, 22 sierpnia, o godzinie 12.30 w Gnieźnie, na drodze krajowej nr 15 doszło do wypadku z udziałem... Piątek, 23 sierpnia 2019
Droga na Trzemeszno zamknięta co najmniej do rana! Holownik ma problem z wyciągnięciem wraków Droga Krajowa nr 15 między Gnieznem a Jankowem Dolnym będzie zamknięta co najmniej do rana. Holownik... Czwartek, 22 sierpnia 2019