Logo

Jak pielęgnować hiacynty?

Artykuł dodany: Wtorek, 10 lipca 2018
Jak pielęgnować hiacynty?
REKLAMA

Większości z nas hiacynty kojarzą się z wiosennymi rabatami. Kwiaty te z powodzeniem można jednak uprawiać w domu, skłaniając je do wcześniejszego kwitnienia, zapraszając w ten sposób wiosnę do naszych wnętrz jeszcze zimą. Jak je pielęgnować, aby pięknie kwitły i zdrowo wyglądały?

Przygotowanie do sadzenia
Do uprawy hiacyntów w domu, tak jak i zresztą na rabatkach, wybieramy tylko zdrowe, jędrne cebulki. Nie powinny być one pomarszczone ani spleśniałe. Jesienią umieszczamy je w chłodnym  i ciemnym miejscu. Może to być piwnica lub górna półka w lodówce. Kiedy cebulka wypuści białe korzonki, wsadzamy ją do doniczki z ziemią, tak aby w jednej trzeciej wystawała na zewnątrz. Tutaj znajdziesz zdrowe cebule hiacyntów: https://sklep-nasiona.pl/cebulki-hiacyntow/

Wybór odpowiedniego stanowiska
Aby kwiat hiacynta jak najdłużej się trzymał, bardzo ważny jest wybór miejsca, w którym ustawimy roślinę. Oprócz odpowiedniego światła należy zadbać także o optymalną temperaturę. Powinna ona mieścić się w przedziale od 16 do 20 stopni Celsjusza. Im chłodniej, tym hiacynt dłużej będzie kwitł. Nie należy umieszczać go zatem blisko kaloryfera, nie może jednak także stać w przeciągu. Hiacynt lubi światło słoneczne, ale powinno być ono rozproszone, nie powinien zatem znaleźć się także na mocno nasłonecznionym parapecie.

Podlewanie
Jeśli będziemy utrzymywać stałą wilgotność podłoża, hiacynt powinien zakwitnąć w ciągu około 3 tygodni od pojawienia się pierwszych liści. Nie należy dopuszczać w tym czasie do przesuszenia ziemi w doniczce, dlatego trzeba go regularnie podlewać, wlewając wodę bezpośrednio do ziemi. Po przekwitnięciu nie zaprzestajemy podlewania, aż do całkowitego wyschnięcia liści.

Przechowywanie cebul
Po przekwitnięciu usuwamy zeschły pęd kwiatowy, aby wzmocnić cebulkę i czekamy, aż całkowicie zaschną liście hiacynta. Wówczas delikatnie je usuwamy i wykopujemy cebulkę. Oczyszczamy ją następnie i pozostawiamy na około 3 tygodnie w zacienionym miejscu, aby przeschła. Potem przechowujemy ją w papierowej torbie i w ten sposób przechowujemy do jesieni, kiedy to umieszczamy ją w ogródku, aby tam zakwitła w przyszłym roku wiosną.

REKLAMA
Plik banneru
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno