moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Libacje i dewastacje mienia przy Placu Piłsudskiego! Uchwała Rady Miasta nie przynosi efektów

Sobota, 7 lipca 2018
 • Libacje i dewastacje mienia przy Placu Piłsudskiego! Uchwała Rady Miasta nie przynosi efektów

Uchwała Rady Miasta Gniezna zakazująca sprzedaży alkoholu przez jeden sklep i dwie stacje paliw mieszczące się w obrębie dzielnicy Stare Miasto nie przynosi praktycznie żadnych efektów. Nowy przepis Pierwszej Stolicy stanowczo zanegowała m.in. posłanka Nowoczesnej, Paulina Hennig-Kloska. Tymczasem przy Placu Piłsudskiego w dalszym ciągu odbywają się alkoholowe libacje. Minionej nocy ponownie doszło do uszkodzenia mienia.

Skradzione akumulatory z motorowerów, uszkodzone samochody, brud, syf i smród - tak w skrócie można opisać obraz parkingu pod Placem Piłsudskiego w Gnieźnie. Nie można tutaj użyć bardziej kulturalnych słów, ponieważ to i tak nie opisuje sytuacji, która od wielu miesięcy utrzymuje się w tym miejscu. Dzieciaki i młodzież biegają po dachach straganów - mówi pan Tomasz, mieszkający w kamienicy przy Placu Piłsudskiego. Po weekendzie na schodach prowadzących na parking pod targowiskiem można znaleźć dosłownie wszystko, co najgorsze: śmieci, pety od papierosów, zużyte podpaski, prezerwatywy, wymiociny, puste butelki po alkoholu. Ochrona Dozór zagląda na targowisko i parking 2-3 razy na dobę - tak przynajmniej ja zaobserwowałem. Jeszcze nie widziałem, żeby kogoś przegonili. Puszki i butelki lecą prosto w samochody. Z tego co wiem, bo kupuję na targowisku i rozmawiam z kupcami, do prezydenta zostało skierowane pismo, w którym sprzedający proponują partycypację w kosztach zatrudnienia stróża, który pilnowałby porządku. Na razie nie ma odpowiedzi ze strony prezydenta. Radni wymyślili, że uchwała o zakazie sprzedaży alkoholu rozwiąże ten problem. To ja zapraszam radnych na targowisko w nocy w weekend. Zamiast spać albo wymyślać kolejne durne uchwały, zapraszam - niech porozmawiają z młodzieżą. Może ich wzbogacą kulturowo i namówią na wizytę w teatrze zamiast na parkingu pod targowiskiem.

Jak udało nam się ustalić, ostatniej nocy zostało uszkodzone jedno z bardziej wartościowych aut stojące na parkingu pod targowiskiem. Sprawa została zgłoszona Policji, jednak właściciel udał się również do obsługi monitoringu miejskiego. Niestety, operator nie był w stanie odtworzyć nagrania z minionej nocy, gdyż ... po prostu tego nie potrafi. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się to zrobić po weekendzie, kiedy do pracy wrócą kompetentne osoby. Jestem za tym, żeby prawo tworzyć w sposób bezpieczny, nie populistyczny i rozwiązujący faktycznie problemy, a nie chowający problemy pod dywan - mówi Paulina Hennig Kloska. Punkt siódmy Uchwały Rady Miasta Gniezna wprowadzający ograniczenia w nocnej sprzedaży wyrobów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na terenie Starego Miasta to przykład bardzo złego prawa, które nigdy nie powinno zostać uchwalone przez Radę Miasta. (...) Ta uchwała tak naprawdę skierowana jest przeciwko kilku przedsiębiorcom działającym na terenie Starego Miasta, a więc przede wszystkim wprowadza bardzo duże nierównouprawnienie wśród przedsiębiorców. Jeżeli zamyka się w godzinach od 23.00 do 5.00 kilka punktów sprzedaży, pozostawiając jednocześnie 40 punktów czynnych, gdzie sprzedaż odbywa się na miejscu, to już jest pierwszy absurd, który jest tworzony. (...) Najgorszy, negatywny skutek wejścia w życie tej uchwały, który ja widzę to to, że może ona bezpośrednio godzić w bezpieczeństwo naszych mieszkańców, bo może skłaniać niektóre osoby będące pod wpływem alkoholu, by wsiąść za kierownicę i pojechać do dzielnicy obok zakupić alkohol. Jeżeli rzeczywiście takie będą skutki wprowadzenia tej uchwały, to za każdego kierowcę, który pod wpływem alkoholu wsiadł w samochód i pojechał na inne osiedle, by zakupić alkohol będą odpowiadali radni, którzy głosowali za tą uchwałą. Za każdy wypadek także będą odpowiadali Ci radni.

Podjęta uchwała jest kolejną, która ma za zadanie zabijać lokalny biznes. Nie jest tajemnicą, że władze miasta promują przede wszystkim galerie handlowe, którym tworzą idealne warunki do rozwoju. Zabijanie lokalnych przedsiębiorców w centrum ma najwyraźniej jakiś ukryty cel. Pierwsza Stolica ociera się tutaj o łamanie prawa w postaci naruszania swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Zdecydowanie nie zachęci to lokalnych przedsiębiorców do inwestowania w Gnieźnie.

Polska Akademia Nauk przeprowadziła analizę, według której spośród 255 średnich miast w Polsce, 122 grozi zapaść społeczno-gospodarcza i utrata funkcji miejskich. Na 108 pozycji uplasowała się Pierwsza Stolica.

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(18)

 • 11.07.2018 13:03  Odpowiedz na komentarz

  Gniezno to tragedia społeczna. Wszystko co młode i bystre wyjechało. Rządzi lump-proletariat i okolica. Proponuję odwiedzić deptak późnym wieczorem w piątek lub sobotę. Jakieś bydło (może obrażam bydło). Gdzie jest wówczas straż miejska, a może policja? A gdzie ochrona "knajp" od Pietraka do Rynku? Ktoś powinien za to odpowiadać.

 • 11.07.2018 09:30  Odpowiedz na komentarz

  to nie od dziś wiadomo że Gnieznu grozi zapaść społeczno-gospodarcza

 • Straż miejska już od dawna nic nie robi tylko wozi się w samochodach. Nie widzieliśmy już od dawna kontroli targowiska czy to do południa czy po południu a w nocy to zapomnij. Ludzie dzwonią do urzedu i i skarżą się na brak patroli straży. NIC NIE ROBIĄ. MIASTO BRUDNE. BRAK PATROLI NA ULICACH. A komendant zapowiadał takie dobre głębokie zmiany. Co on nie zrobi. Dajcie mi 100 dni.Straż najczęściej można spotkać na fastfodach. Ale jaka płaca taka praca.Czy Skoniecki i Szarzyński nadal biegają po podwyżki do Prezydenta.

 • W policji Gnieźnieńskiej to jest tak: JAKA PLACA, TAKA PRACA. A więc niech co niektórzy z policji niech wypierdalaja do układania kostki brukowej na chodnikach tam więcej zarobią. Ale po co??? Gdyż można nadrobić to w mandatach bądź za łapówkarstwo. TAKIE JEST TEZ I DRUGIE OBLICZE GNIEŹNIEŃSKIEJ policji.

  10.07.2018 22:07

  Dzięki Darku za odważną wypowiedź,bo to miasto jest bardziej zastraszone niż za czasów socjalizmu. Jednak jeśli płaca jest nie wysoka ale stała i pewna do wczesnej emerytury to ciągną do niej MIERNOTY SPOŁECZNE Z UKŁADÓW POWIATOWYCH. To jest normalka i każdy Murzyn by wziął taką pracę. Problemem jest tylko nadzór społeczeństwa nad defraudowanymi publicznymi pieniędzmi,którego NIE MA W CAŁEJ POLSCE A WIĘC I W GNIEŹNIE,bo uczciwi ludzie od lat są blokowani nawet przez PiS (np od lat przez Dolatę). W takiej sytuacji politycznej krętacze finansowi nie będą zadzierali z policją czy strażą miejską,bo musieli by być durniami. Będzie więc na jesień okazja do rozbicia tych sitw gnieźnieńskich ALE CZY SPOŁECZEŃSTWO GNIEZNA WIE O TYM ???

 • 09.07.2018 06:11  Odpowiedz na komentarz

  Jeżeli zdecydowano się na parking podziemny, to stróż powinien być tam 24 na dobę. Parking będzie wtedy nierentowny ? To nie trzeba się było decydować na budowę tego bubla. Marian stragany na targowisku są brzydkie ? Kiedy mówiłem kilka lat temu, że ten projekt nie jest ani użyteczny, ani estetyczny to ludzie na tym forum chcieli mnie zjeść. Pamiętam też, że kupcy chcieli czegoś na wzór zamykanego pasażu (coś w typie pasażu Jagiellońskiego). Pasaż byłby zamykany, libacji by nie było, nawet sklep nocny by mniej przeszkadzał :D. Chcieliście parkingu podziemnego to go macie. Jeszcze jedno. jedyny plus tych bud blaszanych to fakt, że jeszcze się nie spaliły. Poprzednie stragany od libacji paliły się ze cztery razy, a kamery monitoringu nic wtedy nie widziały, podobnie jak podczas nocnej kradzieży samochodu której dokonano kiedyś niemal pod samą kamerą monitoringu (Warszawska Mickiewicza) Zapis nocny był takiej wysokiej jakości, że nie pomógł w ujęciu sprawcy

 • 08.07.2018 21:29  Odpowiedz na komentarz

  Nie rozumiem dlaczego policja przejeżdżając obok nic nie robi. Problem jest codziennie. Tak samo jak parkowanie na miejscach dla motocykli na ul. Dąbrówki. Przez cały weekend stał ten sam samochód i policja nic nie widziała. Co sie dzieje w tym mieście z policją ?

  09.07.2018 11:53

  Nie wiesz co się dzieje z policją w Gnieźnie to ci odpowiem: to jest zgraja uzbrojonych kolesiów pozostająca bez nadzoru więc robią co chcą.A komendant SM i jego zastępca przenieśli milicyjne patologie z policji do SM. Mamy więc tego efekty. Tylko czekać jak o metalowego królika na chodniku przy Teatrze pokaleczy się jakieś dziecko !!! Dziadostwo,debilizm i głupotę widać na każdym kroku miasta. Za wszystko odpowiedzialny jest prezydent miasta Budasz i częściowo mataczka starościna. Dlatego w najbliższych wyborach trzeba wywieźć na taczkach te sitwy daleko za Gniezno i wybrać ludzi całkowicie nowych,którzy nie będą na 1-szych 3 miejscach list wyborczych.

 • 08.07.2018 20:49  Odpowiedz na komentarz

  To obowiązek Policji,wszelkie szkody oni muszą pokryć.Szczególnie ta ekipa która ma w tym czasie dyżur,

 • 08.07.2018 11:49  Odpowiedz na komentarz

  Naprawdę ludzie zachowują się gorzej niż zwierzęta, strach zostawić w Gnieźnie samochód na parkingu... Albo okradną albo zdewastują. Współczuję bardzo osobom, które musiały tego doświadczyć. Mam nadzieję, że osoby, które przyczynily się do tego syfu i dewastacji zostaną ukarane... Życzę wszystkiego najgorszego :)

 • 08.07.2018 11:01  Odpowiedz na komentarz

  Nic nie dał zakaz poniewaz tu chodzi o ludzi... Takie cierpięgi, od tego jakbysvie zaczeli to spokoj w mieście by byl większy, może miejscami "libacje" dakej sie będą odbywać, ale nie tak jak z tymi debilami ze sie troche napiją i chca zniszczyć pół świata, bo to nie ich lub nie mają co robić. Tragedia.

 • 07.07.2018 22:09  Odpowiedz na komentarz

  Skoro firma ochroniarska ma placone , to do jej obowiazkow nalezy zadbanie o ?porzadek? na w/w terenie , jezeli natomiast nie wywiazuje sie ze swoich obowiazkow , to powinna zaplacic ze powstale uszkodzenia !!!

 • 07.07.2018 21:29  Odpowiedz na komentarz

  Sragany na Targowisku to cos okropnego.Kto zgodził się na takie dziadowskie blaszaki. . Tylko szpecą i do tego są miejscem dla różnych rozrabiaczy .Straszą ten fragment miasta.

 • 07.07.2018 21:25  Odpowiedz na komentarz

  Brawo Panie Budasz. Po prostu króliki i wielkie pensje dla wybrańców.

  10.07.2018 06:44

  Króliki straszne, nie podobne do zwierząt, zresztą do niczego ( a to miała być sztuką artystyczna !!!). Stoją byle gdzie. Na środku chodników .Jest chyba w Gnieźnie jakiś urzędnik odpowiedzialny za taką maskarade z tymi królikami. Ktoś skasował duża forse i tak mnoży te potworki. Kogo winić za wywalenie się jak długi przez takiego królika na ulicy ?Już ich więcej nie produkujcie.No ni i to pies, ni wydra. Do niczego niepodobne i bez skojarzeń z Gnieznem. Żadnych.

 • 07.07.2018 20:50  Odpowiedz na komentarz

  To dziękujemy takim radnym za takie uchwały. Będą wybory. Trzeba ich pominąć. Takie głupoty niech sobie uchwalaja w swoich domach. Targowisko to miejsce meneli, pijaków i chuliganów z całego Starego Miasta i nie tylko.

 • To należało by zadać pytanie gdzie w tym czasie jest policja bo to chyba należy do ich obowiązków pilnować poźądku i spokoju tym bardziej w nocy

 • Sprostowanie. Kamery na Targowisku nie wchodzą w monitoring miejski a jedynie monitoring firmy ochroniarskiej

PODOBNE TEMATY
16-latek pobity przez grupę mężczyzn! Sportowiec musiał przerwać treningi We wtorek, 28 kwietnia, ok. godz. 17.00 na ul. Zamiejskiej w Gnieźnie doszło do pobicia 16-letniego... Wtorek, 5 maja 2020
Pracowity weekend Wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego Okres długiego weekendu był czasem intensywnej pracy patroli z Wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego.... Wtorek, 5 maja 2020
Dzielnicowy z Czerniejewa realizuje zadanie priorytetowe Dzielnicowy rejonu nr I gmina Czerniejewo informuje o wdrożeniu "Planu Działania Priorytetowego" w miejscowości... Wtorek, 5 maja 2020
Policjanci przechwycili 85 gramów amfetaminy. Podejrzany już usłyszał zarzuty Policjanci z Kłecka i z Gniezna zatrzymali 27-letniego mieszkańca powiatu gnieźnieńskiego, podejrzewanego... Wtorek, 5 maja 2020