Logo
Najnowsze artykuły

Lemologia. Człowiek kontra obcy - próba kontaktu

Artykuł dodany: Piątek, 22 czerwca 2018
Lemologia. Człowiek kontra obcy - próba kontaktu
REKLAMA

Czerwcowa rozmowa na temat "Solaris" Stanisława Lema pozwoliła zapoznać się członkom Klubu Dyskusji o Książce z twórczością autora. Za propozycję odpowiadał Paweł Czajkowski, który rzeczowo nakreślił biogram pisarza.

ALBUMY ARTYKUŁU:

Dla jednych była to pierwsza przygoda z twórczością Lema, dla drugich jedna z ulubionych powieści autora. Trzeba przyznać, że dla wszystkich była to lektura niezwykle inspirująca. Lemowi udało się "wplątać" nas w dylematy bohaterów "Solarisa". Zastanawiając się, jak zachowalibyśmy się w ich sytuacji, podobnie jak oni wpadliśmy w pułapkę "ludzkiego" postrzegania rzeczywistości, "ludzkiego" kategoryzowania i nadawania zjawiskom rozumianych i znanych nam zachowań.

Część z członków Klubu nie preferuje książek z gatunku science fiction lub fantastyki, mimo tego nikt nie skarżył się na "dolegliwości" związane z lekturą tego typu literatury. "Solaris" jest powieścią tak uniwersalną, iż nierealny świat planety nie stanowił przeszkody w odbiorze jej przekazu. Nawet język powieści nie jest tutaj przeładowany charakterystycznym dla autora słowo-twórstwem. Książkę miejscami czyta się jak kryminał. Razem z głównym bohaterem odkrywamy zagadkę stacji Solarisa.

Myślę, że znajomość tytułu, to absolutny obowiązek każdego szanujacego się miłośnika literatury. Nie straci czasu ten, kto się skusi także na inne tytuły napisane przez Lema, bo to arcymistrz słowa, ale przede wszystkim treści. Polecamy Państwa uwadze calą jego twórczość.

Pragniemy także, zaprosić na lipcowe spotkanie, którego tematem będzie publikacja "Elegia dla bidoków" J. D Vance'go. Rozmowa odbędzie się w ostatni wtorek miesiąca tj. 31 lipca o godz. 18.00 w czytelni Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15. Serdecznie zapraszamy.
 
tekst: KDoK
foto: KDoK

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno