Logo

Nowy system teleopieki dla gnieźnieńskich seniorów

Artykuł dodany: Czwartek, 21 czerwca 2018
Nowy system teleopieki dla gnieźnieńskich seniorów
REKLAMA

Wychodząc naprzeciw potrzebom gnieźnieńskich seniorów, Urząd Miejski zaplanował realizację pilotażowego systemu Teleopieki - polegającego na udostępnieniu dla mieszkańców Gniezna zdalnego systemu monitoringu stanu zdrowia.

Program docelowo ma zwiększyć bezpieczeństwo gnieźnian w wieku powyżej 60 lat, niesamodzielnych ze względu na wiek, lub z niepełnosprawnością; mieszkających samotnie lub tylko z drugą osobą w wieku senioralnym, którzy ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru. Najczęściej są to osoby z zaburzeniami kardiologicznymi, neurologicznymi, lub diabetycy, u których występują zaburzenia równowagi, utrata przytomności, czy problemy z motoryką.

Projekt zakłada wprowadzenie nowoczesnego systemu teleopieki, obejmującego wsparcie poprzez urządzenie nadawczo-odbiorcze wyposażone w kartę SIM, z abonamentem zapewniającym połączenie z telecentrum, gdzie w trybie 24h/7dni będą dyżurowali wykwalifikowani teleopiekunowie. Mobilna bransoletka z wmontowanym przyciskiem bezpieczeństwa, którą można mieć stale przy sobie, wysyła sygnał do centrum monitoringu o lokalizacji użytkownika, daje możliwość wezwania pomocy i reaguje na nagły upadek automatycznie wysyłając sygnał alarmowy. Naciśnięcie guzika spowoduje połączenie się kwalifikowanego teleopiekuna, którego zadaniem będzie ocena sytuacji i odpowiednia reakcja, np. wezwanie członka rodziny lub sąsiada posiadającego klucz do mieszkania, wezwanie służb medycznych i udzielenie im kompleksowych informacji o seniorze na podstawie danych zawartych w Karcie Informacyjnej.

Pilotażowa odsłona programu dla 30 osób, w okresie od sierpnia do grudnia 2018 roku będzie finansowana ze środków Miasta Gniezna i udostępniona nieodpłatnie dla użytkowników. Wskazanie osób do programu pilotażowego nastąpi poprzez przychodnie lekarzy rodzinnych w Gnieźnie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W przypadku zainteresowania systemem, władze miasta przewidują kontynuację zadania dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Gniezna na kolejne lata. Obok tych osób, operator systemu będzie miał możliwość również nawiązania współpracy z zainteresowanymi teleopieką na zasadach komercyjnych.

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (1)

Realista
22.06.2018 23:42

A telefon komórkowy z bezpośrednim przyciskiem alarmowym na numer 112, to nie to samo? Przecież w pogotowiu ratunkowym ( nr 112), też cały czas, 24 godziny na dobę dyżurują wykwalifikowane osoby udzielające również przez telefon wskazówek, jak sobie pomoc w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia osoby dzwoniącej. Powiem więcej. Pracownik pogotowia od razu bedzie wiedział czy wysłać ambulans do chorego czy nie. Pośrednik tz. Tele opiekun w takim wypadku tylko wydłuży czas oczekiwania na przybycie karetki pogotowia ratunkowego. To nie ma sensu !! Nie ma lepszego opiekuna niż dobry sąsiad,. czy ofiarna, odpowiedzialna opiekunka.

Odpowiedz


REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno