Ładowanie danych...

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Legalny bukmacher tylko na liście ministra

Czwartek, 21 czerwca 2018
  • Legalny bukmacher tylko na liście ministra
REKLAMA

Zakłady bukmacherskie są doskonale znane nawet tym kibicom, którzy sami nie obstawiają wyników, ale kojarzą duże firmy sponsorujące kluby i wydarzenia sportowe. Tym ciekawszy może wydać się temat legalności podobnych podmiotów. Na ile ich działalność znajduje umocowanie w prawie? Czy coś zmieniło się w ostatnim czasie? Poznaj skutki nowelizacji Ustawy hazardowej.

2017 - rok zmian
Ustawa hazardowa ma już kilka lat, ale z perspektywy czasu można jasno stwierdzić, że nie spełniła wszystkich pokładanych w niej nadziei. Widać to było chociażby w niemocy wobec plagi podejrzanych punktów z maszynami do gier, które mogły przynieść niejedną tragedię i ruinę finansową. Również z tego względu zdecydowano się na nowelizację przepisów. Rozwiązania, które weszły w życie w 2017 roku, a dokładniej 1 kwietnia (niektóre zmiany 1 lipca), zlikwidowały internetowe kasyna oraz nielegalne maszyny do gier. A co z zakładami bukmacherskimi?

Zakłady bukmacherskie tylko w legalnych firmach

Od 2017 roku na rynku bukmacherskim w Polsce mogą działać wyłącznie firmy, które dzięki spełnianym kryteriom trafiają na listę Ministerstwa Finansów. Na obecną chwilę - połowę 2018 roku - to zaledwie kilka, mniej lub bardziej znanych podmiotów: eToto, Fortuna, STS, forBet, LVBet, Totolotek, Milenium oraz TotalBet. Są to przede wszystkim polskie firmy, które wykorzystują nową sytuację, żeby odrobić straty, jakie przez lata ponosiły w związku z zagraniczną konkurencją, operującą w Polsce na nierównych zasadach. Obecnie tamte podmioty zagraniczne praktycznie zniknęły z radaru polskich klientów. Z jakiego powodu?

Brak zagranicznej konkurencji
Kojarzysz największych zagranicznych operatorów hazardowych? Oczywiście, przecież to bardzo znani w całej Europie bukmacherzy. Jeszcze kilka lat temu wielu klientów z Polski po prostu obstawiało wyniki przez Internet, korzystając z kursów i usług oferowanych właśnie przez takie firmy. Ale na tym procederze nie zyskiwał polski budżet. Podatki nie były odprowadzane nad Wisłą...

Nowe przepisy nie wykluczają udziału znanych, globalnych graczy w podziale polskiego rynku bukmacherskiego. Żeby jednak móc legalnie działać, potrzebują do tego licencji Ministerstwa Finansów. Sytuacja jest prosta: nie jest możliwe tak po prostu wejście na strony nielegalnych bukmacherów. Są one zablokowane przez dostawców Internetu. Jeśli spróbujesz ominąć te blokady, nie możesz wytłumaczyć się potem niewiedzą. Powiedzmy sobie wprost: trzeba unikać stron, które są nielegalne. Granie w takim miejscu grozi wysoką karą pieniężną. Jedyne legalne zakłady bukmacherskie są oferowane przez firmy, które znajdują się na aktualnym wykazie Ministerstwa Finansów. Jeśli zatem planujesz rozpoczęcie obstawiania, dokonanie właściwego wyboru firmy ułatwi Ci ranking bukmacherów.

Polski rynek bukmacherski

Legalne firmy odprowadzają w Polsce podatek od każdego zakładu w wysokości 12%. Nieustannie dopasowują ofertę do wymagań klientów. Dotychczas zagraniczna konkurencja dominowała pod względem możliwości. Dziś zakłady live i coraz szersza oferta to praktycznie standard wśród polskich firm.

Firmy bukmacherskie z pozwoleniem na działalność w Polsce zajmują się między innymi sponsoringiem wydarzeń, rozgrywek i drużyn sportowych. Należą do nich chociażby topowe kluby piłkarskie: Legia Warszawa, Wisła Kraków, Lech Poznań, Jagiellonia Białystok czy Lechia Gdańsk. Z kolei zakłady znacznie wykraczają poza świat polskiego i zagranicznego futbolu. "Bety" mogą dotyczyć mnóstwa dyscyplin, takich jak hokej, koszykówka, siatkówka, lekkoatletyka, curling, boks, skoki narciarskie, tenis i wiele, wiele innych. Dodajmy do tego rozgrywki e-sportu, na przykład League of Legends, a także wydarzenia kulturalne.

Podstawą do legalnej działalności jest licencja Ministerstwa Finansów. Zarówno firmy, jak i klienci powinni unikać ryzyka kary finansowej. Dodajmy inną znaczącą kwestię: zakłady bukmacherskie są potencjalnym ryzykiem. Nie tylko finansowym, bo przecież łatwo uzależnić się od hazardu. Oczywiście, zakłady są tylko dla pełnoletnich i świadomych konsekwencji osób.

Na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce być może pojawią się kolejne firmy, także z zagranicy. Najistotniejszą rzeczą jest zdobycie pozwolenia i odprowadzanie podatków na miejscu. Bezpieczeństwo klientów - również. Ponadto warto wiedzieć, że firmy mogą mieć wgląd w sytuację finansową graczy.

Podsumowanie zmian
  • Nowelizacja Ustawy hazardowej weszła w życie w większości 1 kwietnia 2017 roku, niektóre zapisy zaś 1 lipca tego samego roku.
  • Aktualne przepisy zasadniczo zmieniają sytuację na rynku bukmacherskim.
  • Dostępne podmioty na rynku to: LVBet, STS, eToto, Totolotek, Milenium, forBet, Fortuna, TotalBet.
  • Uprawianie hazardu jest obarczone ryzykiem uzależnienia.
  • Można obstawiać zakłady bukmacherskie zarówno online, jak i w punktach stacjonarnych, o ile firmy dysponują licencją przyznawaną przez Ministerstwo Finansów.
  • Podatek obrotowy od każdego zakładu wynosi obecnie 12%.

Jeżeli interesują Cię zakłady bukmacherskie, pamiętaj, aby sprawdzać wszystkie informacje dotyczące legalności podobnej działalności na bieżąco. Unikaj ryzyka grzywny za obstawianie wyników w nielicencjonowanych punktach i na zablokowanych stronach internetowych. Porównuj możliwości i zawsze pamiętaj o ryzyku związanym z grą u bukmacherów.

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Mieszko walczy o fotel lidera Bardzo trudna przeprawa czeka w ostatnim "domowym" meczu w tym roku piłkarzy gnieźnieńskiego Mieszka.... Piątek, 16 listopada 2018
Bardzo dobra gra młodych adeptów Piłkarskiej Szkółki Gniezno na turnieju niepodległościowym W dniach 10 oraz 11 listopada adepci Piłkarskiej Szkółki Gniezno uczestniczyli w turnieju niepodległościowym... Czwartek, 15 listopada 2018
V Niepodległościowy Piłkarski Turniej Dzieci Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Turystyki "Chrobry-Gniezno" - Dziecięca Akademia Piłkarska zorganizowała... Czwartek, 15 listopada 2018
Piłkarski Dzień Niepodległości Prawie 20 dzieci ze szkółki piłkarskiej Fary Pelikan Żydowo świętowało zbliżające się stulecie odzyskania... Niedziela, 11 listopada 2018