Logo

Ławka na cmentarz - jak wybrać tę najlepszą?

Artykuł dodany: Środa, 20 czerwca 2018
Ławka na cmentarz - jak wybrać tę najlepszą?
REKLAMA

Większość z nas odwiedza groby bliskich wyłącznie w okolicy 11 listopada. Zazwyczaj to wtedy najwięcej czasu spędza się na cmentarzu. Są jednak tacy, co zadumie i rozmyślaniom nad grobami oddają się zdecydowanie częściej. Zarówno na co dzień, jak i od święta, niezwykle użytecznym akcesorium cmentarnym są ławki. Mogą one służyć nie tylko do siedzenia - część z nich wyposażona jest w specjalne skrzynki na narzędzia czy na inne przybory, np. te do sprzątania. Na jaką ławkę zdecydować się i co wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wybierania ławki?
Na rynku dostępnych jest wiele wersji ławek cmentarnych - metalowe z drewnianym siedziskiem, szczebelkami z tworzywa sztucznego, składane, pojedyncze, podwójne, z oparciem, z podłokietnikiem oraz z dodatkową skrzynką. Dobrym rozwiązaniem będzie z pewnością opcja z przedłużeniem - dzięki temu ławkę można zabetonować i nie trzeba martwić się o to, że ktoś ją ukradnie. Wersja ze skrzynką to doskonała propozycja dla osób, które często sprzątają groby - skrzynka na takie elementy jak ściereczki, zmiotki, płyny do czyszczenia czy gąbki sprawi, że nie trzeba będzie wozić tego za każdym razem ze sobą. Oczywiście całość zamykana jest na kluczyk, dlatego nie ma obawy o to, że coś zostanie skradzione. Ławki cmentarne dostępne są na zamówienie w ofercie wielu profesjonalnych firm kamieniarskich np. takich jak http://nagrobki-granitex.pl.

Miejsce na ławkę
Często o wyborze rodzaju ławki decyduje nie tylko budżet czy indywidualne preferencje, ale także miejsce na cmentarzu. Zazwyczaj groby są ciasno usytuowane, co sprawia, że ławka nie może być zbyt duża. W takim przypadku najlepiej będzie skorzystać z wersji ze składanym siedzeniem - zaoszczędzi się w ten sposób sporo miejsca. Umożliwi to przejście i swobodne poruszanie się między płytami nagrobnymi. Co ciekawe, w ofercie znajdują się również ławki z łańcuchem, które umożliwiają przemieszczenie i ustawienie ławki na długość łańcucha w dowolnym miejscu. Warto zwrócić też uwagę na liczbę osób odwiedzających grób - im jest ich więcej, tym większa powinna być ławka. Jeżeli grób najczęściej odwiedzają dwie osoby to pojedyncza wersja w zupełności wystarczy.

Drewniana czy z tworzyw sztucznych?
Sporym dylematem jest także materiał, z którego wykonane będzie siedzisko. Wybrać drewno czy lepiej tworzywo sztuczne? Obie wersje mają swoje wady i zalety. Drewniana ławka wymaga częstej konserwacji, ale nie od dziś wiadomo, że drewno jest solidnym i pewnym materiałem. Pod wpływem deszczu, śniegu czy słońca raczej nie ulega uszkodzeniom, ale zawsze można zainwestować np. w pokrowiec na ławkę. Z kolei siedzisko wykonane z tworzywa sztucznego będzie mniej odporne na promienie UV, jednak jego czyszczenie jest bardzo łatwe i szybkie - wystarczy mokra szmatka, by ławka znów była czysta.
 

REKLAMA
Plik banneru
Podobne tematy:
Dodaj komentarz
Podpis:

Komentarze do artykułu (0)REKLAMA
Plik banneru

REKLAMA
Plik banneru
Wydarzenia
Losowa fotografia

Losowe fotografie

MOJE-GNIEZNO.PL
Właściciel: Andrzej Bukowski
ul. Budowlanych 15a/14
62-200 Gniezno
Numer wpisu do Rejestru Dzienników i Czasopism:
RPR 2844
tel.kom.: +48 603 536 506
e-mail:
redakcja@moje-gniezno.pl
Copyright © 2018 Moje Gniezno